r e k l a m a
Przegląd mediów

Zaostrzone kary dla pseudokibiców

1 sierpnia weszła w życie ustawa z 20 marca 2009 r. mająca zapewnić większe bezpieczeństwo na stadionach. Nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych w sposób szczególny traktuje mecze piłki nożnej.

fot. Igor Łukaszewicz

Zaostrzenie kar dla pseudokibiców, zakaz stadionowy, elektroniczny system identyfikacji kibiców to tylko niektóre rozwiązania nowej ustawy.

Impreza masowa

Ustawa wprowadza definicję imprezy masowej. Od jej zakresu zależy obowiązek stosowania rygorów ustawy. Do tej pory o tym, czy impreza jest masowa, decydowała liczba miejsc na stadionie. Obecnie za masową imprezę sportową będzie uważana impreza, podczas której liczba udostępnionych miejsc wyniesie nie mniej niż 1 tys. To ułatwienie dla małych klubów, które nie będą musiały zwiększać swoich kosztów, wynajmując licencjonowaną ochronę.

Odpowiedzialny organizator

Organizator ma obowiązek sprzedaży biletów wyłącznie na miejsca siedzące. Miejsca te mają być ponumerowane. Umożliwi to identyfikację osób, które je zajmują. Elektroniczny system identyfikacji i współgrający z nim system sprzedaży kart wstępu zapewni pełną identyfikację osób przebywających na stadionie.

Stadiony mają być zabezpieczone, a za rzeczywiste szkody poniesione przez np. policję, straż miejską, straż pożarną, czy służbę zdrowia w związku z działaniami w miejscu i czasie imprezy, będzie odpowiadał organizator.

Do tej pory mecze “obstawiali” licencjonowani pracownicy służb ochrony. Aby zmniejszyć koszty złagodzono to obostrzenie. W myśl nowych przepisów podczas meczów podwyższonego ryzyka połowa członków służb musi być licencjonowana, a w przypadku pozostałych spotkań – 2 na 10 pracowników służb ma posiadać licencję. Służby te zostały objęte szczególną ochroną. – Za naruszenie nietykalności pracownika służby porządkowej grozić będzie grzywna, kara pozbawienia lub ograniczenia wolności do lat 2. Kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat będzie grozić sprawcom, jeśli zakryją oni twarz w celu uniemożliwienia identyfikacji – wyjaśnia podkom. Paweł Międlar, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Ustawa wyposaża też służby w środki przymusu bezpośredniego, takie jak miotacze gazu i kajdanki. Podobnie jak kibice, pracownicy ochrony muszą być identyfikowalni dla innych uczestników meczów.

(…)

Szczegóły w Nowym Podkarpaciu na stronie 7.
/aj/

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
2025 lat temu

i dobrze!! niech ich troche przyktócą!!

bca
bca
2025 lat temu

I po co to pisać jak i tak będziemy grać z wioskami a tam kiboli nie ma, wiec i zagrożenia nie ma.

wk12
wk12
2025 lat temu

chyba że kozy na łące

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x