Przegląd mediów

Zwiedzamy Podkarpacie: Diabli Kamień

FOLUSZ. Spacerując po szlakach Beskidu Niskiego warto wybrać się do Folusza, miejscowości położonej w gminie Dębowiec w powiecie jasielskim. Prowadzi stąd wiele ciekawych i urokliwych szlaków turystycznych m.in. na owiany niezwykłą legendą Diabli Kamień.

Folusz to miejscowość letniskowa założona przez ród Mniszków w XVI w. w niewielkiej śródgórskiej kotlinie potoku Kłopotnica w północnym masywie Magury Wątkowskiej, na wysokości 380-400 m. n.p.m.

Obecnie jest to miejscowość typowo wypoczynkowa. Jest dogodnym punktem wyjściowym na Magurę Wątkowską, Diabli Kamień czy do rezerwatu Kornuty.

Diabli Kamień – grupa skał stanowiących pomnik przyrody, znajdująca się na skraju Magurskiego Parku Narodowego, na zboczu Góry Kosma. Do Diablego Kamienia prowadzi czarny szlak ok. 25-50 min. drogi wzdłuż potoku Kłopotnica. Diabli Kamień to w rzeczywistości dosyć liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, a do tego poprzedzielane licznymi szczelinami. Z powstaniem Diablego Kamienia wiąże się ciekawa legenda.

Legenda „O diablim kamieniu” (źródło www.debowiec.pl):

Dawno, dawno temu w czasach kiedy naokoło Folusza nie było żadnego kościoła, diabły bardzo się radowały ponieważ nie było słychać dzwonów kościelnych wzywających ludzi na mszę a poza tym gdy dzwony zaczynały dzwonić to diabły dostawały ogromnych boleści w brzuchach i musiały uciekać z powrotem do piekła. W foluskich lasach i paryjach to lubiały przesiadywać rozmaite diabły a to Belzebuby a to Asteroty albo Belnijale, bardzo były głodne na ludzkie dusze i ciągle do grzechów kusiły, że jak tylko wieczór się zrobił to strach było z domu wychodzić. Ludzie już mieli tego dosyć postanowili więc wybudować kościół w pobliskim Cieklinie, a na dzwonnicy postanowili umieścić dzwony z poświęcanego srebra. Chętnych do pracy nie brakowało, chłopi nawieźli pięknych kamieni z gór Folusza, naścinali drzewa nawieźli piachu, wapna i kościół wnet wybudowali. Dzwony ogromne zamówili w Przemyślu, były tak ciężkie że trzeba było je przywieźć ośmioma parami koni.

Stanął piękny kościół, zawieszono dzwony i czekano tylko na biskupa żeby poświęcił i dzwonami kazał dzwonić. Diabły zaczęły się buntować, bo zauważyły, że źle z nimi i poleciały do najstarszego żeby coś poradził, ten poskrobał się pazurami po łbie i tak wymyślił: niech ten co najmocniejszy bierze z gór wielki kamień zaniesie go do Cieklina i na kościół niech ciśnie to go rozwali i będzie spokój. Tylko postawił jeden warunek musi to zrobić zanim kogut o poranku zapieje, bo wtedy moc straci i kamienia nie doniesie. Tak też zrobiły diabły, wybrały najmocniejszego a ten wziął kamień no i niesie. Poci się i stęka bo kamień bardzo ciężki, a czas ucieka i musi się spieszyć przed pianiem koguta. A jak dolatywał koło Folusza z tym kamieniem zauważył go pewien szewc, któremu kazano pilnować kościoła. Ten od razu zauważył co się kręci i uznał że jest źle że coś trzeba zrobić. Nagle wpadł na genialny pomysł wiedział, że diabeł straci moc jeśli kogut zapieje, co sił w nogach pobiegł więc do kurnika poszukał największego koguta i jak nie dziabnie go szydłem w kuper. Kogut się obudził i od razu zapiał jak głupi a diabeł od razu stracił moc i kamień mu z pazurów wyleciał prosto do Foluskiego lasu. Tak też uratowano Kościół w Cieklinie, rano zaraz biskup go poświęcił i od tego czasu diabły opuściły lasy na Foluszu.

Do dziś dnia kamień leży na miejscu w którym diabeł go upuścił podobno widać na nim jeszcze odbite pazury.

Do Diablego Kamienia można dojść czarnym szlakiem turystycznym wprost ze wsi Folusz. Czas dojścia: 20-30 minut. Droga: przez las, głównie ścieżka. Charakterystyka: wzdłuż rzeki Kłopotnicy, na zboczu Góry Kosma (711 m n.p.m.).

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Ale jaja z tymi diabłami

diabeł, ten co kamień niósł
diabeł, ten co kamień niósł
2024 lat temu

Dajcie jakieś zdjęcie na którym rzekomo widać te pazury.

ktoś
ktoś
2024 lat temu

diabli nadali

jaślan
jaślan
2024 lat temu

A ja słyszałem , że teraz niosą jeszcze większy w stronę jasielskiego magistratu. Mam nadzieję, że tym razem kogut nie zapieje:smilewinkgrin:

Jurek
Jurek
2024 lat temu

hehe

AeR
AeR
2024 lat temu

Do diabła z takim kamieniem:lol::D:lol:

Free WP Themes
Free WP Themes
2024 lat temu

Genial brief and this post helped me alot in my college assignement. Thank you seeking your information.

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x