r e k l a m a
Przegląd mediów

Zwiedzamy Podkarpacie: Diabli Kamień

FOLUSZ. Spacerując po szlakach Beskidu Niskiego warto wybrać się do Folusza, miejscowości położonej w gminie Dębowiec w powiecie jasielskim. Prowadzi stąd wiele ciekawych i urokliwych szlaków turystycznych m.in. na owiany niezwykłą legendą Diabli Kamień.

Folusz to miejscowość letniskowa założona przez ród Mniszków w XVI w. w niewielkiej śródgórskiej kotlinie potoku Kłopotnica w północnym masywie Magury Wątkowskiej, na wysokości 380-400 m. n.p.m.

Obecnie jest to miejscowość typowo wypoczynkowa. Jest dogodnym punktem wyjściowym na Magurę Wątkowską, Diabli Kamień czy do rezerwatu Kornuty.

Diabli Kamień – grupa skał stanowiących pomnik przyrody, znajdująca się na skraju Magurskiego Parku Narodowego, na zboczu Góry Kosma. Do Diablego Kamienia prowadzi czarny szlak ok. 25-50 min. drogi wzdłuż potoku Kłopotnica. Diabli Kamień to w rzeczywistości dosyć liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, a do tego poprzedzielane licznymi szczelinami. Z powstaniem Diablego Kamienia wiąże się ciekawa legenda.

Legenda „O diablim kamieniu” (źródło www.debowiec.pl):

Dawno, dawno temu w czasach kiedy naokoło Folusza nie było żadnego kościoła, diabły bardzo się radowały ponieważ nie było słychać dzwonów kościelnych wzywających ludzi na mszę a poza tym gdy dzwony zaczynały dzwonić to diabły dostawały ogromnych boleści w brzuchach i musiały uciekać z powrotem do piekła. W foluskich lasach i paryjach to lubiały przesiadywać rozmaite diabły a to Belzebuby a to Asteroty albo Belnijale, bardzo były głodne na ludzkie dusze i ciągle do grzechów kusiły, że jak tylko wieczór się zrobił to strach było z domu wychodzić. Ludzie już mieli tego dosyć postanowili więc wybudować kościół w pobliskim Cieklinie, a na dzwonnicy postanowili umieścić dzwony z poświęcanego srebra. Chętnych do pracy nie brakowało, chłopi nawieźli pięknych kamieni z gór Folusza, naścinali drzewa nawieźli piachu, wapna i kościół wnet wybudowali. Dzwony ogromne zamówili w Przemyślu, były tak ciężkie że trzeba było je przywieźć ośmioma parami koni.

Stanął piękny kościół, zawieszono dzwony i czekano tylko na biskupa żeby poświęcił i dzwonami kazał dzwonić. Diabły zaczęły się buntować, bo zauważyły, że źle z nimi i poleciały do najstarszego żeby coś poradził, ten poskrobał się pazurami po łbie i tak wymyślił: niech ten co najmocniejszy bierze z gór wielki kamień zaniesie go do Cieklina i na kościół niech ciśnie to go rozwali i będzie spokój. Tylko postawił jeden warunek musi to zrobić zanim kogut o poranku zapieje, bo wtedy moc straci i kamienia nie doniesie. Tak też zrobiły diabły, wybrały najmocniejszego a ten wziął kamień no i niesie. Poci się i stęka bo kamień bardzo ciężki, a czas ucieka i musi się spieszyć przed pianiem koguta. A jak dolatywał koło Folusza z tym kamieniem zauważył go pewien szewc, któremu kazano pilnować kościoła. Ten od razu zauważył co się kręci i uznał że jest źle że coś trzeba zrobić. Nagle wpadł na genialny pomysł wiedział, że diabeł straci moc jeśli kogut zapieje, co sił w nogach pobiegł więc do kurnika poszukał największego koguta i jak nie dziabnie go szydłem w kuper. Kogut się obudził i od razu zapiał jak głupi a diabeł od razu stracił moc i kamień mu z pazurów wyleciał prosto do Foluskiego lasu. Tak też uratowano Kościół w Cieklinie, rano zaraz biskup go poświęcił i od tego czasu diabły opuściły lasy na Foluszu.

Do dziś dnia kamień leży na miejscu w którym diabeł go upuścił podobno widać na nim jeszcze odbite pazury.

Do Diablego Kamienia można dojść czarnym szlakiem turystycznym wprost ze wsi Folusz. Czas dojścia: 20-30 minut. Droga: przez las, głównie ścieżka. Charakterystyka: wzdłuż rzeki Kłopotnicy, na zboczu Góry Kosma (711 m n.p.m.).

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Free WP ThemesAeRJurekjaślanktoś Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jasiu
Gość
jasiu

Ale jaja z tymi diabłami

diabeł, ten co kamień niósł
Gość
diabeł, ten co kamień niósł

Dajcie jakieś zdjęcie na którym rzekomo widać te pazury.

ktoś
Gość
ktoś

diabli nadali

jaślan
Gość
jaślan

A ja słyszałem , że teraz niosą jeszcze większy w stronę jasielskiego magistratu. Mam nadzieję, że tym razem kogut nie zapieje:smilewinkgrin:

Jurek
Gość
Jurek

hehe

AeR
Gość
AeR

Do diabła z takim kamieniem:lol::D:lol:

Free WP Themes
Gość
Free WP Themes

Genial brief and this post helped me alot in my college assignement. Thank you seeking your information.

Close
X