Cierpisz na migreny? Dowiedz się, ile kosztuje Cię Twoja choroba
Migrenowe bóle głowy sprawiają, że chory przez co najmniej kilka godzin nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dopóki ból głowy nie ustąpi, chory jest zmuszony do przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz przyjmowania silnych leków przeciwbólowych.
Skąd bierze się migrena?
Migrena objawia się silnym, napadowym bólem głowy, któremu często towarzyszą nadwrażliwość na światło, połowiczny ból twarzy, a także nudności i wymioty. Jak twierdzą osoby, które dotknęła migrena objawy nasilają się, gdy podejmie się jakąkolwiek aktywność fizyczną. Z tego powodu chorzy zwykle leżą w łóżku i śpią po silnych lekach przeciwbólowych, gdyż nie są w stanie wykonywać żadnych czynności. Napady trwają od 4 do nawet 72 godzin, a przerwy pomiędzy nimi wynoszą od kilku dni do kilku miesięcy. Częsta jest również migrena w ciąży, która wiąże się z wahaniami poziomu hormonów.
Przyczyny migreny nie są do końca znane, jednak lekarze wskazują, że silne, napadowe bóle głowy mogą wynikać z nadmiernego wydzielania serotoniny. Ponadto choroba częściej dotyka osób otyłych, cierpiących na niedoczynność tarczycy, zaburzenia snu i nadciśnienie tętnicze. Bez względu na przyczynę występowania migreny wyróżnia się dwa typy schorzenia – są to migrena z aurą i migrena bez aury.
Migrena z aurą i bez aury
Na http://wolniodbolu.pl/ można znaleźć najważniejsze informacje na temat migreny, w tym dotyczące różnic pomiędzy migreną bez aury i migreną z aurą. Pierwszy typ choroby jest mniej uciążliwy, gdyż nie występują w nim objawy wzrokowe i czuciowe. Mianem aury migrenowej określa się między innymi: częściowe lub całkowite przesłonięcie pola widzenia, mroczki, punkty świetlne przed oczami, drętwienie kończyn, szumy w uszach, afazje i połowiczne niedowłady. W skrajnych przypadkach chory ma zaburzenia świadomości. Rzadkim rodzajem migreny z aurą jest migrena oczna, w której objawy wzrokowe obejmują tylko jedno oko.
Migrena jak leczyć, by nie zbankrutować?
Osoby dotknięte najcięższą postacią migreny z aurą, z napadami co kilka dni, bywają zmuszone do rezygnacji z pracy zawodowej i przejścia na rentę. Z tego powodu często wpadają w depresję, a objawy migreny pogłębiają się jeszcze bardziej. Ich sytuację komplikuje dodatkowo fakt, iż ich leczenie jest drogie, a renta niewielka. Choroba w takich przypadkach może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie – tyle chory traci otrzymując co miesiąc niską rentę zamiast wcześniejszego wynagrodzenia. Jeśli objawy są mniej dokuczliwe, osoba cierpiąca na migreny traci rocznie około 1000 złotych i więcej z powodu niższego wynagrodzenia za zwolnienia lekarskie i wydatków na leki.
Jeżeli chce się uniknąć tak dużych strat finansowych związanych z migrenami, powinno się zapobiegać napadom. Ból głowy pojawia się rzadziej, jeżeli stosuje się zdrową dietę, dba się o higienę snu, unika się stresu, alkoholu oraz niektórych leków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na http://wolniodbolu.pl/zrobic-dopada-cie-migrena/.