Co można robić po kierunku Zdrowie Publiczne?
Zdrowie publiczne, to bardzo obszerny kierunek, dzięki, któremu można nabyć sporą dawkę wiedzy. Po ukończeniu kierunku studiów zdrowia publicznego posiada się umiejętności w bardzo szerokim zakresie dotyczącym zdrowia. Kandydat powinien zdecydować, gdzie następnie powinien pójść, by ukształtować zdobytą wiedzę.
Zobacz kierunek Zdrowie Publiczne na WSEIZ: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/zdrowie-publiczne
Jakie kompetencje można zdobyć studiując Zdrowie Publiczne?
Jak wcześniej zostało wspomniane Zdrowie Publiczne to bardzo szeroko pojęty kierunek. Studenci uczą się od podstaw medycyny po sposoby diagnozowania, zarządzania szpitalem, podstaw epidemiologii, zagadnień ekonomicznych itp. Kompetencji można zdobyć naprawdę wiele, należy je tylko rozwijać pod względem wybranego zawodu. Trzeba także pamiętać, że nie każdy kto zajmuje się chorobami jest lekarzem. Zdrowie publiczne bardziej przygotowuje pod opiekę zdrowotną, pomoc społeczną, przemysł farmaceutyczny. Szkoli studentów by mogli zostać specjalistami do spraw zdrowia.
Kto powinien wybrać ten kierunek studiów?
Decydować się na dany kierunek studiów na pewno powinna osoba, która interesuje się tą tematyką, gdyż obszar wiedzy może być dość rozległy i trudny. Dodatkowo trzeba być przygotowanym na zdawanie matury z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, czy fizyka, co oznacza, że kandydat powinien posiadać umysł ścisły. Wybór ten musi być całkiem świadomy i przemyślany, gdyż studia te nie należą do najłatwiejszych. Zdecydowanie nie są dla osób, które chcą studiować tylko “dla papierka”.
Gdzie można pracować po ukończeniu kierunku Zdrowia Publicznego?
Zdecydowanie na pierwszy rzut może być to oczywiste, że po zakończeniu takiego kierunku jak Zdrowie Publiczne, idealnym miejscem pracy będzie Ministerstwo Zdrowia, a także Narodowy Fundusz Zdrowia znany również jako NFZ. Do miejsc pracy można również zaliczyć Inspektorat Sanitarny, a także różne inne firmy, które zajmują się tematyką zdrowotną lub także prywatne przychodnie. Perspektyw jest naprawdę wiele, jednak nie zawsze łatwo znaleźć pracę.
Oczywiście kandydaci po kierunku Zdrowie Publiczne, powinni mieć świadomość, że tak samo jak i po zakończeniu medycyny, nie od razu znajdą miejsce pracy. Niektóre stanowiska wymagają wieloletniego doświadczenia. Przez to także wiele młodych osób jest zniechęconych i zaczyna pracę w całkiem innym zawodzie niż ten, który zdobyli na studiach.
Ukończenie Zdrowia Publicznego to za mało, każdy po tym kierunku powinien rozwijać swoje kompetencje, wybierając kolejną drogę kształcenia. Zawód w tym zakresie wymaga sporej wiedzy, a także kompetencji. Wiadomo też nie od dziś, że temat medycyny nie należy do najłatwiejszych, więc tylko ambitni i zdeterminowani porywają się na ten krok, jednak jeżeli naprawdę interesuje nas ta tematyka i czujemy się w niej dobrze, warto podjąć kroki w stronę zdobywania tej wiedzy.