r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Czym jest osuszacz membranowy?

Osuszacze powietrza odgrywają istotną rolę w systemie uzdatniania w stacji sprężarek, który wykorzystuje się w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Dzięki temu, że usuwają cząsteczki wody z powietrza, chronią używany sprzęt przed zniszczeniem. Jednym z rodzajów urządzeń wykonujących to zadanie jest osuszacz membranowy. W jaki sposób działa? Dlaczego warto na niego postawić?

Dlaczego zastosowanie osuszacza jest konieczne?

Tak jak zostało wspomniane, osuszacze powietrza zapewniają sprawność całej instalacji pneumatycznej. W wytwarzanym gazie znajduje się woda, ponieważ sprężarka wykorzystuje powietrze atmosferyczne, w którym są jej cząsteczki. Oczywiście, urządzenie posiada specjalne separatory odpowiadające za usunięcie wilgoci, jednak te nie są w stanie usunąć całej wilgoci z powietrza.

Trzeba mieć na uwadze, że powietrze, które „wydaje” sprężarka jest cieplejsze niż temperatura na zewnątrz urządzenia. Przez to od razu, gdy gaz zaczyna być chłodniejszy, skrapla się woda. Bez zastosowania odpowiedniego urządzenia, które mogłoby ją usunąć, zwiększa się prawdopodobieństwo, że sprzęt ulegnie korozji. W końcu w gazie produkowanym przez sprężarkę może być nawet kilkadziesiąt litrów wody!

Bez działania osuszacza pojawia się też ryzyko zamarzania przewodów. Tego rodzaju sytuacje są niepożądane, ponieważ mogą zatrzymać cały proces produkcyjny. Takie przestoje generują natomiast znaczne straty pieniężne. Jeśli więc chce się mieć pewność, że sprężone powietrze uzyskane w danym zakładzie będzie miało oczekiwaną jakość i nie wpłynie negatywnie na instalację lub tworzone produkty, należy zainwestować w sprawdzone osuszacze powietrza, które skutecznie usuną z gazu wodę oraz olej.

Jak działa osuszacz membranowy?

Do osuszania powietrza wykorzystywane są różne technologie. To, która z nich jest odpowiednia, zależy przede wszystkim od branży, w jakiej chce się ją wykorzystać oraz potrzeb określonego zakładu produkcyjnego. Wśród dostępnych urządzeń można wskazać:

  • osuszacze powietrza adsorpcyjne,
  • osuszacze powietrza ziębnicze,
  • osuszacze powietrza membranowe.

W tym tekście uwagę poświęcimy ostatnim wymienionym wariantom. Jak działa osuszacz membranowy? Zgodnie z jego nazwą, głównym elementem sprzętu jest membrana, wykonana z włókna polimerowego. To właśnie ona zatrzymuje cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu. Dzięki temu gaz wydobywający się z osuszacza jest wolny od wilgoci. Tylko niewielka jego ilość zostaje z powrotem skierowana w kierunku membrany tak, aby „zdmuchnąć” z niej cząsteczki wody, która później trafia na zewnątrz urządzenia.

Trzeba mieć na uwadze, że osuszacz membranowy powinien być wykorzystywany do usunięcia wody ze wstępnie przefiltrowanego gazu. Maksymalny punkt ciśnieniowy, jaki mogą zagwarantować tego rodzaju urządzenia, wynosi -20°C. Odpowiada to 3. klasie czystości zgodnie z ISO 8573-1.

Jakie plusy ma membranowy osuszacz powietrza?

Osuszacze membranowe swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom. Wśród nich warto wskazać:

  • możliwość osuszenia dowolnej ilości powietrza;
  • dostępność urządzeń w różnych rozmiarach, dzięki czemu nietrudno dopasować je do tego, jak dużo gazu zużywa się w danym zakładzie;
  • możliwość czyszczenia powietrza do stopnia, jakiego wymaga dany proces technologiczny;
  • gwarancję wysokiej klasy czystości powietrza, szczególnie jeśli podczas pracy osuszacz membranowy będzie działać razem z filtrami, a także separatorami wody oraz oleju;
  • dostępność niewielkich urządzeń membranowych, co sprawia, że można z nich korzystać nawet w miejscach, w których na tego rodzaju sprzęt przeznaczona została niewielka przestrzeń;
  • brak uzależnienia wydajności od warunków (wilgotność powietrza oraz temperatura), w jakich znajduje się osuszacz membranowy;
  • szczelną obudowę, w którą są wyposażone urządzenia od sprawdzonych dostawców — dzięki niej sprzęt jest odporniejszy na uderzenia i drgania, więc rzadziej ulega awariom oraz może być dłużej eksploatowany;
  • łatwą obsługę osuszacza membranowego;
  • cichą i płynną pracę, co sprawia, że sprzęt nie przeszkadza osobom pracującym na danej hali produkcyjnej;
  • brak obowiązku przeprowadzania częstej konserwacji.

Gdzie wykorzystuje się osuszacz membranowy?

Osuszacz membranowy zazwyczaj wykorzystuje się w miejscach, gdzie przepływ powietrza jest niewielki i wynosi do 3000 l/min. Co więcej, tak jak zostało wspomniane, ze względu na ich kompaktowe rozmiary na wykorzystanie tego typu urządzeń decydują się właściciele przedsiębiorstw, których hale mają niewielkie powierzchnie. Warto podkreślić, że obecnie dostępnych jest wiele urządzeń o odmiennych specyfikacjach, co sprawia, że zastosowanie osuszaczy membranowych jest szerokie.

Przede wszystkim osuszacze membranowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, a także medycznym. Są przydatne wszędzie tam, gdzie korzysta się z malowania proszkowego. Mogą być też potrzebne do pracy maszyn pakujących oraz pomiarowych. Spotyka się je w warsztatach i na stacjach benzynowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając membranowy osuszacz powietrza?

Znalezienie odpowiedniego osuszacza membranowego jest niezwykle ważne dla wydajności procesów produkcyjnych. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego urządzenia? Ważne są głównie następujące parametry:

  • wymiary osuszacza — trzeba go bowiem dopasować nie tylko do dostępnej przestrzeni, lecz także tego, ile sprężonego powietrza ma być w danym zakładzie oczyszczane;
  • maksymalne ciśnienie pracy.

Należy też pamiętać o tym, żeby podczas zakupu wyposażenia do przedsiębiorstwa nie należy kierować się ceną, a tym, kto wprowadza na rynek dany sprzęt. Tylko wybierając urządzenia od renomowanych dostawców, mamy pewność, że zagwarantują odpowiednią jakość sprężonego powietrza i nie będą wymagać częstych napraw.

Oprócz tego istotne jest, aby osuszacz powietrza był idealnie dopasowany do specyfiki wykorzystywanego systemu pneumatycznego. Dzięki temu określone elementy całego zespołu będą mogły ze sobą współpracować, zapewniając wydajność i efektywność pracy określonego zakładu.

Materiał zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x