r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Dach w domu jednorodzinnym

W każdym domu to właśnie dach ochrania cały budynek przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Tak, jak ogromnym wyzwaniem jest budowa domu, tak i konstrukcja dachu i jego właściwe przygotowanie to zadania niełatwe do wykonania, które wymagają sporej wiedzy oraz doświadczenia. Jaki wobec tego powinien być dach w domu jednorodzinnym, aby jednocześnie mógł spełniać swoją funkcję i zabezpieczać budynek, służyć nam przez wiele lat, ale i aby zachwycał swoim wyglądem?

Dach w domu jednorodzinnym
Dach w domu jednorodzinnym

Konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym

Tak, jak nie wszystkie domy jednorodzinne są takie same, tak i dachy, które je pokrywają się od siebie różnią. Podstawowe różnice dotyczą oczywiście kwestii związanych z wielkością budynku i jego kształtem, a także tym, czy decydujemy się na projekty domów z poddaszem użytkowym. Bezsprzecznie, istotne są także względy estetyczne, a także budżetowe. Pomimo tego, elementy konstrukcyjne samego dachu, które zapewniają mu odpowiedni kształt i stabilność są niemalże zawsze identyczne, a należą do nich:

– belki, na których opiera się pokrycie dachowe, które nazywane są krokwiami,

– belki podpierające krokwie czyli płatwie,

– górna krawędź dachu w postaci kalenicy,

– dolna podpora krokwi czyli murłata,

– kleszcze – słupy układane poziomo usztywniające dach w poziomie oraz słupy pionowe,

– zastrzały łączące słupy z kleszczami,

– wiatrownica w postaci poprzecznych desek,

– jętki czyli belki, które łączą krokwie w poziomie.

Oczywiście, ostateczny kształt konstrukcji zależy od tego, czy dach będzie jednospadowy, dwuspadowy czy będzie posiadał pokrycia wielopołaciowe. Więźba dachowa powinna swoją wytrzymałością być odpowiednio dopasowana do pokrycia dachowego, na jakie się decydujemy. Jeśli ma to być pokrycie cięższe, jak jest to w przypadku chociażby dachówki, materiały powinny być solidniejsze, bardziej wytrzymałe i o większych przekrojach, aby udźwignąć ten ciężar.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Do najpopularniejszych pokryć należy blacha prosta oraz trapezowa, blachodachówka oraz dachówka, a także gonty bitumiczne. Zarówno blacha prosta jak i falista są materiałem o dość niskiej cenie oraz niewielkim ciężarze. Jednak, największym minusem takiego rozwiązania jest bardzo niska izolacyjność blachy, trzeba więc dodatkowo pomyśleć o wyjątkowo ciepłym ociepleniu. Blachodachówka posiada lepszą izolacyjność, a także swoim wyglądem znacznie bardziej przypomina tradycyjną dachówkę. Dodatkowo nie jest aż tak ciężka, a jej cena jest przystępna. Jest dobrym rozwiązaniem pośrednim.

Jeśli chodzi o dachówkę, do dyspozycji pozostaje dachówka cementowa oraz ceramiczna. Obie wersje to spore obciążenie stropu, przy czym dachówka cementowa wygląda mniej estetycznie od ceramicznej. Z kolei dachówka ceramiczna zazwyczaj oznacza dość wysokie koszty chociaż jest dostępna w bogatej palecie kolorów. Dachówki posiadają bardzo wysoką trwałość, dobrą izolacyjność, doskonale odprowadzają deszcz, są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a na niektóre dachówki można otrzymać nawet stuletnią gwarancję.

Ostatnim rodzajem pokrycia jest gont bitumiczny. Są to pasy papy asfaltowej, które pomimo niewielkiego ciężaru i elastyczności lubią pękać, a także charakteryzują się dość niską izolacyjnością. Zaletą gontu bitumicznego jest to, że można go wykonać tak naprawdę na każdym dachu niezależnie od jego kąta nachylenia. Jest on też stosunkowo tani.

Jak zabezpieczyć dach na lata, na przykład przed zalegającym w zimie śniegiem?

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest, aby takie zabezpieczenie wykonać. Zalegający śnieg może stanowić spore obciążenie dla konstrukcji dachu, a zsuwający się śnieg może dokonać sporych zniszczeń naokoło budynku. Aby dach był odpowiednio przygotowany na spotkanie z zimą najlepiej od razu pomyśleć o specjalnych płotkach na dolnej krawędzi dachu. Alternatywą mogą być specjalne, drewniane belki zabezpieczające pokrywy śnieżne zsuwające się z dachu. Powierzchnia pokrycia dachowego dodatkowo może posiadać śniegołapy oraz stopery. Dzięki nim dach da sobie radę nawet z dużą ilością śniegu o sporym ciężarze, a my będziemy mogli spać spokojnie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x