Rozmaitości i ciekawostki

Do jakiego wieku można być chronionym z polisy na życie?

Wiele osób jest przekonana, że zakup ubezpieczenia na życie jest możliwy najpóźniej w wieku średnim, czyli w przedziale 55-60 lat. Okazuje się, że ochrona polisowa może trwać znacznie dłużej, a w niektórych przypadkach nawet dożywotnio. Wszystko zależy od wybranego produktu polisowego.

Do jakiego wieku można być chronionym z polisy na życie?
Do jakiego wieku można być chronionym z polisy na życie?

Dzisiejszy rynek ubezpieczeń posiada wiele ofert dedykowanych przeróżnym grupom wiekowym, zawodowym i finansowym. Ochrona płynąca z ubezpieczenia jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, stąd zawsze warto zastanowić się nad zakupem.

Ubezpieczenie z umową terminową i bezterminową

Dla ubezpieczyciela wiek nie gra roli – zakupić polisę można zarówno zaraz po maturze, jak i przechodząc na emeryturę lub będąc już na niej. Górna granica wiekowa to nawet 85 lat. W praktyce oferty ubezpieczycieli wyglądają bardzo zróżnicowanie:

  • do 18-26. roku życia – maksymalny wiek w przypadku posagowych polis na życie, ochrona i wypłata zgromadzonych oszczędności może nastąpić po ukończeniu przez ubezpieczonego pełnoletniości lub ukończenia edukacji wyższej,
  • do 50. roku życia – polisy na życie sprzedawane w formule smart, czyli bez pośrednictwa agenta, ubezpieczony ma jednak ograniczony zakres ochrony i może liczyć na niskie kwoty w ramach odszkodowania,
  • do 65-70. roku życia – większość produktów polisowych taką właśnie maksymalną wartość podaje dla wieku ubezpieczonego, przedmiotem ubezpieczenia są różnego rodzaju umowy dodatkowe jak leczenie szpitalne czy medyczne assistance,
  • powyżej 70. roku życia – wyższa kategoria wiekowa dotyczy podstawowej wersji polisy, czyli śmierci ubezpieczonego,
  • do 85. roku życia – maksymalnie w tym wieku do polisy mogą przystąpić osoby, które chcą zabezpieczyć finanse swoich najbliższych w razie własnej śmierci.

Polisa na życie z reguły jest produktem długoterminowym, gdzie umowa trwa minimum rok czy 5 lat. Jeśli zatem przystępujemy do polisy w wieku maksymalnie dopuszczalnym, faktyczna ochrona ubezpieczenia na życie będzie trwała zgodnie z długością umowy, np. 75-latek decydujący się na ubezpieczenie, będzie chroniony do 80. roku życia.

W innych przypadkach po ukończeniu określonego wieku umowa dodatkowa wygaśnie, a zostanie nam ochrona w ramach ochrony podstawowej.

Wiek ubezpieczonego ma znaczenie

Przede wszystkim ważna jest świadomość, że im wcześniej przystąpimy do polisy, tym niższą zapłacimy składkę i uzyskamy wyższe sumy ubezpieczenia. To ważne, jeśli chcemy znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl.

Nie bez znaczenia przy przystępowaniu do umowy polisowej będzie miała też nasza kondycja zdrowotna. Jeśli w przeszłości byliśmy operowani lub zdiagnozowano u nas jedną z poważnych chorób, wtedy – na podstawie wypełnionej ankiety medycznej – ubezpieczyciel może odmówić nam sprzedaży jednego z rozszerzeń lub znacznie zawyżyć wysokość składki.

Czy to oznacza, że schorowane osoby w podeszłym wieku nie będą mogły kupić ubezpieczenia? Pewną furtką jest tutaj bezterminowe ubezpieczenie na życie, do którego można przystąpić najpóźniej w wieku 85 lat. Ankieta medyczna, podobnie jak w polisach typu smart, nie jest brana pod uwagę, ale i wtedy trzeba liczyć się z minimalnym zakresem ubezpieczenia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x