Dobry opryskiwacz ogrodowy – czym się charakteryzuje?
Regularna pielęgnacja roślin jest naszym podstawowym zadaniem, jeżeli chcemy cieszyć się bujnym ogrodem bądź ładnie wyglądającym, zielonym tarasem. Urządzeniem, które bez wątpienia ułatwi nam ten proces, jest opryskiwacz ogrodowy. W jakich odmianach występuje na rynku i na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Standardowe opryskiwacze posłużą nam przede wszystkim do aplikowania rozmaitych nawozów na rośliny – czy to znajdujących się w doniczkach czy rabatkach. Za sprawą bardziej zaawansowanych urządzeń jesteśmy w stanie zapewnić skuteczną ochronę wszystkim roślinom znajdującym się w naszym ogrodzie.
Rodzaj opryskiwacza
To właśnie od zakresu i sposobu użycia opryskiwacza powinien zależeć nasz ostateczny wybór. Zdać musimy sobie bowiem sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń.
- Opryskiwacz ręczny – zdecydowanie najtańszy model, który jednak charakteryzuje się małymi rozmiarami i ograniczonym wykorzystaniem. Związane jest to przede wszystkim z pojemnością zbiornika, która rzadko przekracza wartość jednego litra. Wszystko to sprawia, że tego typu opryskiwacz posłuży nam głównie do ochrony roślin doniczkowych oraz do zraszania ich liści.
Model ręczny na rynku występuje w dwóch odmianach. Wymienić należy bowiem opryskiwacz ciśnieniowy oraz pulsacyjny. Pierwszy z wymienionych posiada specjalną pompę, która sprawia, że płyn rozpylany po naciśnięciu dźwigni oraz w sytuacji, gdy wraca do swojej pierwotnej pozycji. W przypadku urządzeń pulsacyjnych, dźwignia uruchamiająca mechanizm może zostać naciśnięta tylko raz. Następnie musi wrócić do pierwotnej pozycji, dopiero wtedy może nastąpić ponowne zwolnienie mechanizmu. Wszystko to sprawia, że modele ciśnieniowe są wydajniejsze.
- Opryskiwacz na ramię – zdecydowanie większe urządzenie niż modele ręczne. Posiada specjalny pasek, który umożliwia zawieszenie go na ramieniu – dzięki temu większy rozmiar i waga nie przeszkadzają nam podczas pracy. Możemy swobodnie poruszać się z nim po ogrodzie i rozpylać środek po roślinach.
- Opryskiwacz plecakowy – jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, gdyż zbiornik urządzenia występuje w formie plecaka, dzięki czemu może zostać przez nas założony na plecy. Dzięki temu jego pojemność może wynieść nawet 20 litrów. Taki opryskiwacz z pewnością okaże się przydatny w większych ogrodach. Na rynku wymienia się również opryskiwacz wózkowy, który charakteryzuje się jeszcze większą pojemnością.
Najważniejsze funkcje – na co zwrócić uwagę?
Poza określeniem rodzaju urządzenia, bardzo ważne jest również to, w jaki sposób działa i do czego może się nam ono przydać. Oczywiście opryskiwacze ręczne wielu funkcji nie będą posiadały. Ich zadanie ogranicza się bowiem wyłącznie do spryskiwania środka.
W przypadku pozostałych modeli możemy na przykład wybrać, z jaką końcówką będą one pracowały. Standardowe wyposażenie zawiera końcówki, które rozpraszają wypuszczany środek, jednak zamontować można także końcówki pozwalające na rozpylanie cieczy w sposób punktowy. Warto zainteresować się również w tak zwane modele turbinowe – znajdą one swoje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach o sporej powierzchni.
To, jaki opryskiwacz ciśnieniowy zakupimy, w dużej mierze uzależnione jest od jego ciśnienia roboczego. Zakup modelu zbyt słabego pod tym względem zdecydowanie utrudni nam zadanie, dlatego lepiej zakupić urządzenie nawet zbyt mocne. Zwłaszcza gdy posiada on wygodny system regulacji ciśnienia. Co więcej, dobrej jakości opryskiwacze wyposażone są także w odpowiedni manometr, dzięki któremu możemy sprawdzać wartość ciśnienia wody.
Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wydajność pompy. Powinna być ona na tyle mocna, aby bez problemu wymieszać obecne w zbiorniku środki i wygenerować ciśnienie pozwalające na wygodne rozpylenie cieczy na wybranym terenie. Mając na uwadze wszystkie wymienione kwestie, dobór opryskiwacza ogrodowego okaże się zadaniem niezwykle prostym.