Historia najnowsza w bibule
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle prezentując swe zbiory, włącza się w obchody Roku Kultury Niezależnej, zainaugurowany w maju 2009 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Pod hasłem „Przeczytaj, przepisz i daj innym do czytania” przedstawiono fragment historii najnowszej zapisanej w drukach drugiego obiegu by upamiętnić dorobek kultury dysydenckiej.
Zwiedzający mają okazję zobaczyć nieocenzurowane materiały z lat 1976-1989, przeczytać urywki „Czarnej księgi cenzury PRL”, zidentyfikować kreowany przez cenzorów sielski obraz szczęśliwości ludzi pracy, zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Celem wystawy jest zobrazowanie przepływu informacji w drukach drugiego obiegu. Zaprezentowano dokumenty będące świadectwem walki o wolność słowa, obecnej również na ziemi jasielskiej.
Ekspozycja prezentuje techniki powielania, metody kolportażu i strukturę organizacji podziemnych wydawnictw. Pokazuje charakterystyczny język i różnicę w terminologii. Różnorodność druków zarówno pod względem tematyki, miejsc wydania, jak i grup docelowych odbiorców jest świadectwem popularności wydawnictw niezależnych..
W ekspozycji wykorzystano materiały Adama Pawlusia i Antoniego Pikula przekazane Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, jak również zbiory własne. Wszystkich zainteresowanych historią najnowszą i ruchem „Solidarność” zapraszamy na strony internetowe, wykorzystane również przy przygotowaniu wystawy:
– www.encyklopedia-solidarnosci.pl,
– www.sws.org.pl,
– www.13grudnia81.pl/portal/sw/,
– http://m-ws.pl/bibula_/bz_index.html,
– www.abcnet.com.pl/,
– www.rok1989.pl,
– www.spodlady.com,
– www.darpoint.pl/pages/Oficyna%20fonograficzna/wojenne%20kasety%20audio.htm.
Wystawa będzie czynna od 31 sierpnia do 30 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1 / I piętro/
Teraz jest trzeci obieg, czyli kserowanie książek i podręczników zwłaszcza na studiach 😉 Tak, że tradycje w narodzie są 😉