r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jak powinien być zaplanowany ogród w stylu angielskim?

 

Jak powinien być zaplanowany ogród w stylu angielskim?

Podobają Ci się naturalne plenery i chcesz mieć taki krajobraz za swoim oknem? Dowiedz się, jak zaplanować ogród w stylu angielskim. Ogród angielski swoją estetyką nawiązuje do naturalnego krajobrazu. Tym samym to przeciwieństwo idealnie przyciętego trawnika, czy fantazyjnie uformowanego żywopłotu. Ogród w tym stylu jest bujny, zmienia się przy każdej porze roku, a także z wiekiem staje się coraz piękniejszy.

Moda na ten typ ogrodów narodziła się w XVIII wieku w Anglii, jednak nie zatrzymała się tylko tam. Te „romantyczne” ogrody stały się bardzo popularne i w całej Europie zaczęto aranżować przestrzeń w tym stylu. Ogrody w stylu angielskim są popularne do dziś. Nic w tym dziwnego! Brakuje nam kontaktu z naturą, a ten typ ogrodu to jej odzwierciedlenie w możliwie jak najmniej zmienionej formie. Co więcej, nie każdy lubi proste linie i minimalistyczne formy nowoczesnych ogrodów, dlatego ten w stylu angielskim może być doskonałym pomysłem.

Strefa wypoczynku urządzona na patio otoczonym kamiennym murkiem i bujną roślinnością, fot. Ogrodosfera.pl

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

By odpowiednio zaaranżować ogród w stylu angielskim, najpierw warto rozejrzeć się po okolicy i zwrócić uwagę na pobliski krajobraz, by ogród jak najbardziej pasował do otoczenia. Warto podkreślić też naturalne ukształtowanie terenu oraz naturalnie występującą w danym rejonie roślinność. Tym samym do ogrodu w stylu angielskim sprawdzą się różnego rodzaju pnącza, czy rabaty, łąki kwiatowe czy trawy ozdobne. Ważne, by rośliny te nie były od linijki i naturalnie komponowały się z resztą krajobrazu.

Ogród różany, fot. Pixbay

Rośliny 

Popularnym wyborem do ogrodu angielskiego są róże, wszelkiego rodzaju krzewy, bluszcze, a także nachyłek barwierski, czarnuszka damasceńska, nagietek lekarski, naparstnica purpurowa czy jaśminowiec wonny. Ważne by roślinność była różnorodna i występująca w danej okolicy. W ogrodzie angielskim roślinność jest sadzona nieregularnie, sprawiając wrażenie naturalnej przypadkowości. Nie znaczy to jednak, że jest to ogród niezadbany, on ma tylko sprawiać wrażenie lekko tajemniczego i „dzikiego”. W takich ogrodach dobrze sprawdzają się gliniane lub kamionkowe donice, małe murki czy pergole, które dyskretnie formują kształt pnących roślin.

Drewniana ławka ogrodowa ukryta w cieniu płaczącej wierzby, fot. Pixbay

Ukształtowanie terenu

Tym, co odróżnia ogród angielski od innych ogrodów, są miękkie linie. Takie nierówności wyglądają naturalniej, niż perfekcyjnie równy trawnik. Co więcej, nie tylko samo ukształtowanie terenu ma tutaj znaczenie, a także to, jak są posadzone rośliny. Wykorzystanie różnej ich wielkości sprawi, że całość będzie prezentowała się naturalniej. Kto widział łąkę, na której wszystko jest od linijki? To właśnie różne rodzaje roślin, ich wielkości, kolory i forma sprawiają, że taki ogród nie wygląda jak wcześniej zaaranżowana przestrzeń, tylko łąką bądź pobliski naturalny krajobraz. Jeśli mamy dostęp do wody warto pomyśleć o małych oczkach wodnych otoczonych ciekawymi krzewami.

Drewniana altana ogrodowa w zalesionym ogrodzie, fot. Ogrodosfera.pl

Architektura ogrodowa 

Charakterystyczne dla ogrodów w tym stylu jest wykorzystanie tzw. małej architektury ogrodowej do utworzenia różnych stref czy zakątków. Popularne są altanki i pergole otoczone bujną roślinnością czy różnego rodzaju ławki ogrodowe poustawiane w miejscach zapewniających spokój i okazję do zadumy. Inspiracji możemy szukać przeglądając różne rodzaje ławeczek czy pergoli dostępnych w sklepach na przykład w ogrodosfera.pl. Kluczowe jest, by były dobrze dopasowane do całości ogrodu.

Ławka ogrodowa to ważny element każdego dobrze zaplanowanego ogrodu, fot. Ogrodosfera.pl

Ścieżki 

W takim ogrodzie warto także zadbać o ścieżki, dzięki którym wygodnie przemieścisz się do różnych zakątków ogrodu. Tak samo, jak w przypadku architektury ogrodowej – dobrze by takie ścieżki jak najbardziej przypominały te występujące naturalnie w krajobrazie bądź wybrać takie, które dobrze się komponują z innymi elementami ogrodu. Mogą być wysypane żwirkiem lub otoczone kamieniami, ciekawym pomysłem są też niewielkie murki z kamieni lub cegieł.

Ogród angielski to świetny wybór dla tych, którzy chcą obok swojego domu stworzyć przestrzeń jak najbardziej nawiązującą do naturalnego krajobrazu. Warto mądrze rozplanować wybór roślin, układ ogrodu, jak i jego architekturę, by przydomowy ogród zamienił się w zachwycającą przestrzeń, która z roku na rok będzie prezentowała się tylko piękniej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x