Rozmaitości i ciekawostki

Jak powstaje ekogroszek?

Nie da się ukryć, że obecnie wiele państw zwraca się dość mocno w kierunku ekologii. Zaczęto bowiem dostrzegać postępującą dewastację środowiska, a co za tym idzie podjęto decyzję o wprowadzeniu wielu zmian. Okazuje się, że w naszym kraju również są one wyraźnie zauważalne. Do tej pory wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych „kopciuchy” do 2024 roku mają całkowicie zniknąć. Zastąpią je w pełni ekologiczne piece, w których można palić ekogroszkiem. Jednak jak on powstaje?

Proces powstawania ekogroszku

Ekogorszek uważany jest za ekologiczne paliwo. Jednak jak on powstaje? Otóż do jego produkcji niezbędny jest węgiel kamienny, który charakteryzuje się niezwykle wysoką kalorycznością. Wówczas jest on kruszony na niewielkie, drobne części, które przesuwa się w specjalnych sitach. Selekcjonują one te kawałeczki węgla, które mają wielkość od 5 do 25 milimetrów. Kolejnym etapem jest oczywiście przedmuchanie całego materiału na ekogroszek, tak by usunąć z niego wszelki miał i pył węglowy, który mógłby pogorszyć jakość spalania i wytworzyć w tym procesie znacznie więcej zanieczyszczeń. Kolejno, „prawie gotowy” ekogroszek poddawany jest procesowi suszenia, by jego wilgotność utrzymywała się na poziomie około 5-10 procent. Dzięki temu nie będzie się on kruszył podczas transportu, a także podczas załadunku do pieca. Tak naprawdę, powyżej przedstawione procesy nadają ekogroszkowi jego ekologicznych właściwości i sprawiają, że staje się on jednym z najlepszych i najwygodniejszych paliw stałych, którymi bez problemu można palić w piecach.

Pakowanie ekogroszku

Zwykle kupujemy ekogroszek w workach. Pakowanie tego paliwa jest ostatnim etapem produkcji. Zwykle wybiera się 25 kilogramowe worki, choć można spotkać również ekogroszek w worku 15 kilogramowym. Taki sposób pakowania „błękitnego węgla” znacznie ułatwia jego transport, a także i przechowywanie. Co więcej, zapakowanie w ten sposób ekogroszku pozwala również na zachowanie jego optymalnego poziomu wilgotności. Niemniej jednak Ci, którzy palą w ten sposób już od dłuższego czasu, z pewnością zauważą również, że ekogroszek może być pakowany również w innych formach. Często można spotkać się z ekogroszkiem z hałdy, który pakowany jest w worek dopiero na składzie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż znacznie może pogorszyć jakość „błękitnego węgla”. Może się zdarzyć, że będzie on nawet zawierał wiele drobnych frakcji jak np. miał węglowy, który dostał się tam przypadkiem. Niekiedy nawet można zakupić ekogroszek z hałdy, który jest po prostu mokry, przez co zwiększa on swoją wagę, a klient przepłaca. Jest to oczywiście działanie na jego niekorzyść, a palenie mokrym ekogroszkiem może doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia pieca.

Warto pamiętać, że produkcja ekogroszku jest procesem wieloetapowym, a jedynie odpowiednie zachowanie standardów produkcyjnych jest gwarancją dostarczenia klientom najwyższej jakości wyrobu. Dzięki temu palenie jest bezpieczne i ekologiczne. Jedynie producenci, którzy specjalizują się w produkcji tego typu paliwa stałego oferują klientom produkt czysty i bezpieczny. W takim ekogroszku z pewnością nie znajdziemy dodatkowych frakcji czy pyłów, które mogłyby znacznie pogorszyć jakość palenia. Co więcej, czysty i suchy ekogroszek idealnie spełnia swoją rolę paliwa ekologicznego. Nie produkuje on w procesie spalania wielu zanieczyszczeń i nie zostawia ogromnych ilości sadzy w piecu. Z tego też powodu, warto kupować ten, który jest od razu dostępny w workach.

Materiał zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x