Rozmaitości i ciekawostki

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Uprawnienia do prowadzenia samochodu są niezwykle przydatne osobom pracującym, uczącym się lub mieszkającym na obrzeżach miasta. Wiele dorosłych osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez podróżowania autem. Przemieszczanie się autobusami lub pociągami często bywa uciążliwe i niewygodne, zatem warto zapisać się do odpowiedniej szkoły jazdy, aby nauczyć się kierowania pojazdem. Jak poradzić sobie z egzaminem na prawo jazdy kategorii B?

Podstawowe formalności

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy należy udać się do gabinetu lekarskiego i wykonać podstawowe badanie kierowców, które kosztuje około 200 złotych. Drugim krokiem jest uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK) w wydziale komunikacji. W tym celu do urzędu trzeba dostarczyć aktualne zdjęcie, ksero dowodu osobistego, wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, pisemną zgodę opiekunów prawnych (osoby ubiegające się o prawo jazdy, które nie są jeszcze pełnoletnie). Rozpoczęcie kursu jest możliwe tylko i wyłącznie po dostarczeniu do szkoły jazdy PKK. Jednakże warto wiedzieć, że w tym przypadku można wziąć pod uwagę dwie opcje. Pierwsza z nich to wybranie pełnej oferty przygotowującej zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego. Druga zakłada zaś naukę zasad ruchu drogowego we własnym zakresie, a także wykupienie lekcji praktycznych po zdanym egzaminie.

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B z pewnością budzi strach wśród wielu kursantów. Ta część wymaga opanowania wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego, zasad pierwszej pomocy, a także bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdem. Aby się do tego dobrze przygotować, warto brać udział w wykładach prowadzonych przez instruktora w wybranej szkole jazdy.

Ta część egzaminu polega na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej kursanta na temat zachowania w ruchu drogowym. Test składa się z filmów i zdjęć odwzorowujących realne sytuacje na drodze, a także odpowiedzi w formie jednokrotnego wyboru. Egzamin teoretyczny to 32 pytania, w skład których wchodzi:

  • 20 pytań z wiedzy podstawowej – poprawna odpowiedź to „tak” lub „nie”,
  • 12 pytań specjalistycznych z zakresu pierwszej pomocy i podstawowych informacji na temat prowadzenia pojazdu.

Aby ukończyć egzamin teoretyczny z wynikiem pozytywnym, trzeba zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Test może trwać maksymalnie 25 minut, a wyświetlane filmy, przedstawiające zachowania w ruchu drogowym, wyświetlają się tylko raz.

Szkoła jazdy zapewnia kursantowi podręcznik i płytę bądź dostęp online do przykładowych testów. Zbiór zagadnień zawiera omówienie wszystkich przepisów, a także opis znaków drogowych, sygnalizacji świetlnych i zarys nawet najtrudniejszych skrzyżowań. W trakcie nauki do egzaminu teoretycznego warto korzystać z dodatkowych źródeł informacyjnych, takich jak aplikacje na telefon, media społecznościowe, a nawet gry. Należy pamiętać, że baza pytań jest ciągle aktualizowana, zatem uczenie się pytań na pamięć nie jest dobrym rozwiązaniem.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – co jest ważne?

Aby zdać egzamin praktyczny, należy w odpowiedni sposób zaprezentować umiejętności prowadzenia pojazdu. Składa się on z dwóch części – pierwsza obejmuje jazdę na placu manewrowym, natomiast druga to poruszanie się samochodem w ruchu miejskim. Chcąc wyjechać pojazdem na ulice, trzeba poprawnie wykonać słynny łuk i bez problemu ruszyć na wzniesieniu z użyciem hamulca awaryjnego (ręcznego).

Na wstępie egzaminu praktycznego kursant musi odpowiedzieć poprawnie na dwa pytania, które dotyczą stanu technicznego samochodu. W tym celu zwykle sprawdza się poziom płynów w aucie i działanie konkretnych świateł. Następnie osoba ubiegająca się o prawo jazdy przygotowuje się do jazdy, ustawia fotel, zagłówek, lusterka, zapina pasy, włącza światła mijania lub do jazdy dziennej. Po poprawnym wykonaniu zadań na placu manewrowym kursant wyjeżdża na ulice miasta, gdzie musi zaprezentować umiejętności poruszania się na skrzyżowaniach, rondach. Ocenie podlega również odpowiednie hamowanie i posługiwanie się biegami, manewr omijania, wyprzedzanie, wymijanie, parkowanie prostopadłe, równoległe, zmienianie pasa ruchu, używanie kierunkowskazów etc.

Chcąc zdać prawo jazdy należy odbyć 30-godzinny kurs prowadzenia samochodu pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Oswojenie się z pojazdem oraz poprawne wykonywanie manewrów nie jest łatwym zadaniem, toteż wymaga sporo czasu. Zdarza się, że podstawowy kurs to zdecydowanie za mało. W takim przypadku warto wykupić dodatkowe godziny doszkalające, aby poczuć się komfortowo za kierownicą i zwiększyć szanse na zdanie egzaminu za pierwszym podejściem.

Dobra szkoła jazdy – klucz do sukcesu

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Na zaliczenie egzaminu na prawo jazdy, oprócz umiejętności kursanta, w dużym stopniu ma wpływ szkoła jazdy. Nic tak nie umila nauki, jak przyjemna atmosfera wraz z pomocą życzliwego instruktora. Przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z opiniami osób, które korzystały z usług danej szkoły. Istotną kwestią jest również lokalizacja. Zajęcia teoretyczne i wykłady w większości przypadków odbywają się w tym samym miejscu, w związku z tym trzeba będzie na nie dotrzeć, co w przypadku dużej odległości może być nieco uciążliwe.

Przed zapisaniem się na kurs, należy zwrócić szczególną uwagę na instruktorów i w miarę możliwości zaczerpnąć nieco wiedzy o ich sposobie nauczania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie z tą osobą kursant będzie spędzał wiele godzin w samochodzie, zatem musi czuć się komfortowo i bezpiecznie. OSK Duet oferuje sprawdzone metody nauczania w bezstresowej atmosferze. Ta szkoła jazdy w Jaśle dysponuje aż 32 samochodami i profesjonalną kadrą doświadczonych instruktorów.

Częsta zmiana instruktorów

30 godzin szkoleń z jedną osobą nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że każdy instruktor ma inne metody nauczenia, zatem zmiana w takim przypadku może pozytywnie wpłynąć na wynik egzaminu. Odmienne techniki jazdy pozwolą wybrać kursantowi najbardziej komfortowy sposób prowadzenia samochodu.

Podsumowanie

Egzamin na prawo jazdy jest z pewnością jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego, kto ubiega się o uprawnienia do prowadzenia samochodu. Aby uzyskać ten dokument, należy solidnie przygotować się zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej.

Materiał zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x