r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Jaki czujnik gazu do mieszkania?

Jaki czujnik gazu do mieszkania?
Jaki czujnik gazu do mieszkania?

Najczęstszą przyczyną zatruć gazem jest użytkowanie instalacji i urządzeń niesprawnych technicznie. Wyciek gazu to nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, ale również zwiększone ryzyko wybuchu i pożaru. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, warto zainstalować w mieszkaniu czujnik gazu. Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej?

Kiedy stosować czujnik gazu?

Systematyczne przeglądy instalacji gazowej są obowiązkowe. Wykonać musimy je przynajmniej raz do roku. Nie zapobiegają one jednak awariom urządzeń gazowych czy też wyciekom gazu ziemnego lub gazu z butli propan-butan, które pomimo regularnych kontroli wciąż zdarzają się nader często. Zainstalowanie czujnika pozwoli ostrzec mieszkańców przed grożącym im niebezpieczeństwem.

Warto mieć na uwadze to, że ulatniający się gaz wydziela specyficzny zapach. Jest on niezwykle charakterystyczny, toteż trudno go nie rozpoznać. Wszystko dzięki substancjom aromatyzującym, dzięki którym wykrycie wycieku jest łatwiejsze.

W niektórych jednak sytuacjach, na przykład gdy pomieszczenie z urządzeniem gazowym jest szczelnie zamknięte, możemy nie poczuć ulatniającego się gazu. Jeżeli będzie się on wydzielał dostatecznie długo, wystarczy jedna iskra, aby doszło do wybuchu. Aby tego uniknąć, koniecznie musimy zdecydować się na montaż czujnika gazu, który uruchomi sygnał alarmowy, gdy stężenie gazu w powietrzu przekroczy dopuszczalną normę.

Stosowanie czujnika gazu jest zatem konieczne, jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Jeżeli posiadamy urządzenia na gaz, takie jak kuchenka gazowa, piecyk do podgrzewania wody czy też piec centralnego ogrzewania, nie powinniśmy wahać się ani sekundy i czym prędzej zakupić detektor gazu. Na szali leży bowiem życie i zdrowie naszych bliskich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór czujnika gazu nie jest jednak zadaniem łatwym, głównie z uwagi na mnogość dostępnych na rynku urządzeń. Kuszą one niską ceną, jednak ich działanie może pozostawiać wiele do życzenia. Takich produktów lepiej unikać. Nie zagwarantują nam one odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa.

Jeżeli zależy nam na dobrym jakościowo sprzęcie, podczas wyboru detektora powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które determinują jego prawidłową pracę. Oto one:
• rodzaj zasilania – biorąc pod uwagę tę kwestię, na rynku dostępne są trzy kategorie produktów:
• czujnik gazu na baterie – z uwagi na fakt, iż ma wbudowany akumulator, będzie działał nawet wtedy, gdy w mieszkaniu zabraknie prądu. Do prawidłowej pracy sprzęt ten wymaga jednak systematycznego wymieniania baterii, o czym niestety w natłoku obowiązków często zapominamy. Może to być niezwykle groźne w skutkach.

Z tej kategorii produktów wybierajmy zatem detektory gazu wyposażone w funkcję informowania o tym, że bateria wkrótce się rozładuje, co pozwoli nam w porę zareagować. Kupujmy również baterie litowo-jonowe. Charakteryzują się one dłuższą żywotnością, dzięki czemu nie będziemy musieli ich tak często wymieniać.
• czujnik gazu elektryczny – inaczej mówiąc, zasilany sieciowo. Wymaga zatem podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jego zaletą jest to, iż do sprawnej pracy nie wymaga ciągłego wymieniania baterii. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Jeżeli nastąpi brak w dostawach prądu, pozostajemy bez ochrony.
• czujnik gazu elektryczno-bateryjny – to najlepsze rozwiązanie. Łączy bowiem w sobie zalety wyżej wymienionych rodzajów urządzeń, zapewniając nieprzerwaną pracę sprzętu, co w przypadku detektorów gazu jest zasadniczą kwestią.

Zazwyczaj urządzenie pracuje dzięki energii elektrycznej pobieranej z sieci. Jeśli jednak nastąpi przerwa w dostawach prądu, jego dalsze działanie możliwe jest dzięki wbudowanym bateriom.
• głośność alarmu – to kwestia zasadnicza, zwłaszcza jeśli wśród domowników są osoby starsze mające problem ze słuchem czy też dzieci, które w ferworze zabawy mogłyby nie usłyszeć alarmu. Co więcej, wydawany przez urządzenie dźwięk musi być na tyle głośny, aby zdołał obudzić śpiących mieszkańców.

Dobrej jakości urządzenie będzie generowało hałas na poziomie 80-90 dB. Tak głośnego dźwięku żaden domownik nie zignoruje. Mamy zatem pewność, iż nasi bliscy zostaną ostrzeżeni na czas.
• funkcja wyłączenia alarmu – zdarzają się sytuacje, w których ostrzeżenie może okazać się fałszywe. Warto zatem zadbać o to, aby urządzenie wyposażone zostało w przycisk, który pozwoli na wyłączenie uciążliwego dźwięku.

Nie oznacza to jednak, iż wówczas sprzęt zostanie całkowicie wyłączony. Przechodzi on niejako w stan uśpienia i jeśli po upływie określonego czasu zawartość gazu w powietrzu wciąż będzie wysoka, czujnik ponownie włączy alarm.
• funkcja testu – to dodatkowa opcja, w którą wyposażonych jest większość czujników bardzo dobrej jakości. Pozwala ona sprawdzić, czy sprzęt działa poprawnie. Przycisk ten należy uruchamiać raz w tygodniu, co zapewni prawidłową pracę detektora.

Jaki czujnik gazu do domu wybrać?

Wybierając czujnik gazu do domu, warto zwrócić uwagę także na inne kwestie. Sprzęt powinien być przede wszystkim łatwy w montażu oraz intuicyjny w obsłudze. Ułatwi to korzystanie z niego. Co więcej, musi mieć również wytrzymałą obudowę, która zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, zabrudzeniami czy też przypadkowym zalaniem.

Nowoczesne detektory gazu wyposażone są nawet w podświetlane wyświetlacze, które ułatwiają odczytywanie pomiarów i sprawiają, że sprzęt jest łatwiejszy w obsłudze. Na rynku dostępne są również czujniki gazu i czadu. Wówczas za pomocą jednego urządzenia kontrolujemy w pomieszczeniu zawartość zarówno gazu, jak i czadu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x