r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Najkrótszy program prania – na jaki można ustawić?

Czas to pieniądz – nic dziwnego zatem, że klienci coraz częściej wybierają pralki, które mają możliwie najkrótsze cykle prania. Czy są one jednak skuteczne? Jak jest z ekonomią prania w szybkim trybie? I jaki jest najkrótszy możliwy czas prania?

Najkrótszy program prania – na jaki można ustawić?

Co to jest szybki program w pralce?

Obecnie niemal każda pralka dostępna na rynku posiada wśród swoich cyklów tzw. szybki program. Nie ma znaczenia, czy jest to pralka ładowana od góry, czy od przodu – konsumentom zależy na ergonomii wykonywania obowiązków domowych. A z pewnością wpływa na nią znacząco czas, jaki przeznacza się na pranie.

Szybki czy innymi słowy „skrócony” program prania trwa najczęściej 30 minut. W niektórych modelach pralek możliwe jest nawet wypranie naszych ubrań w 25 minut. W czasie takiego prania pomijany jest etap prania wstępnego oraz skróceniu ulega również czas wirowania.

Kiedy warto włączyć szybki program?

Szybki program stworzony jest do odświeżania ubrań – na przykład wyciągniętych ze schowka po zimie. Świetnie usuwa nieprzyjemne zapachy związane z nieużywaniem ubrań. Ponadto pozwala usunąć powierzchowne zabrudzenia, a tym samym „uratować nas” gdy koniecznie dzisiaj potrzebujemy założyć daną bluzkę czy sukienkę, ale odkrywamy, że nie jest najświeższa.

Ograniczenia szybkich programów w pralkach

Należy jednak mieć świadomość, że krótkie cykle prania nie są przeznaczone do usuwania głębokich, mocnych zabrudzeń, takich jak plamy z błota, kawy, wina, pomidorów i innych. Bywa, że nie są sobie w stanie „poradzić” z mocno przepoconymi ubraniami, np. po bardzo intensywnym treningu. To także nie najlepszy wybór do prania pościeli czy ręczników. Specjaliści zalecają, aby bieliznę pościelową i ręczniki prać w możliwie wysokich temperaturach, dzięki czemu zabijane są potencjalnie niebezpieczne patogeny – tymczasem krótkie cykle prania najczęściej nie piorą w temperaturze wyższej, niż 40 stopni.

Krótkie cykle prania nie są również dlatego dobrym wyborem, jeśli chodzi o pościel, ponieważ nie odwirowują tak mocno, jak inne, dłuższe programy. Nadają się oczywiście do prania codziennych ubrań, które nie wymagają aż tak długiego odwirowywania celem odsączenia wilgoci.

Warto też pamiętać, że jeśli nasze ubranie ulegnie mocnemu zabrudzeniu, niekiedy lepszym rozwiązaniem jest wstępne pranie ręczne w zimnej wodzie (np. ma to miejsce w przypadku krwi) – w przeciwnym wypadku wrzucenie takiego materiału do pralki nawet na krótkie pranie może doprowadzić do utrwalenia się plamy i całkowitego zniszczenia ubrania.

Jak wybrać pralkę z krótkim praniem?

Przed wyborem pralki warto się zastanowić, jakie parametry są dla nas najważniejsze. Dobrze jest nie kierować się wyłącznie najkrótszym możliwym programem, ponieważ jak już wspomniano – nie jest to sposób na dopieranie poważniejszych zabrudzeń, a ostatecznie pralka ma nam ułatwiać życie w tym zakresie. Większość wiodących na rynku modeli posiada krótki (30 minutowy) program, dodatkowo jeszcze inne ciekawe funkcjonalności. Specjaliści zalecają, aby porównując sprzęt AGD skupić się na jego klasie energetycznej i kilku funkcjach, które faktycznie będą dla nas miały znaczenie w perspektywie dłuższego czasu. Podjęcie decyzji z pewnością ułatwi nam dobrze przygotowany ranking pralek, w którym prześwietlone zostały najpopularniejsze modele pralek sprzedawanych w ciągu ostatniego roku.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x