r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Oparzenia słoneczne – jak wpływają na stan skóry?

Spędzanie czasu poza domem wiąże się z koniecznością ekspozycji ciała na działanie promieniowania UV. Chociaż czasami wydaje nam się, że słońce schowane za chmurami nie oddziałuje w szczególny sposób na naszą skórę, to warto wiedzieć, że nawet wiosną, jesienią czy zimą powinniśmy stosować kremy z filtrem. A czym są oparzenia słoneczne oraz czy mogą być dla nas niebezpieczne?

Oparzenia słoneczne – jak wpływają na stan skóry?

Ekspozycja skóry na słońce

Długotrwała ekspozycja skóry na słońce nie jest dla nas zbyt dobra. Promieniowanie UV nie tylko przyspiesza starzenie, ale może być również powodem znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem, takich jak choćby rak skóry. Większość ludzi ma jednak przynajmniej raz w życiu styczność z czymś, co określa się jako oparzenia słoneczne. Powodują one dyskomfort, ból i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście jest to jedynie stan przejściowy, który należy przeczekać. Niekiedy objawem poparzeń słonecznych są też krosty na twarzy przypominające pęcherze. Tym może skończyć się nieprzemyślana ekspozycja na słońce.

Właśnie dlatego warto podchodzić ostrożnie do opalania i w miarę możliwości unikać go lub odpowiednio się do niego przygotować – a jest to możliwe. Zaleca się regularnie aplikować kosmetyki z filtrami, na głowę zakładać kapelusze i czapki, natomiast oczy chronić poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Kiedy powstają oparzenia słoneczne?

Tak naprawdę oparzenia słoneczne mogą wystąpić w różnych sytuacjach i jest to zależne przede wszystkim od wrażliwości naszej skóry. Najbardziej narażeni jesteśmy na nie w momencie pierwszej, dłuższej ekspozycji na mocne słońce. Najczęściej dzieje się tak wraz z początkiem wakacji, kiedy zapominamy, że do tej pory nasze ciało było przeważnie ukryte pod materiałem, a teraz pozwalamy, aby miało bezpośredni kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym. Niekiedy nawet nie odczuwamy znacząco podwyższonej temperatury, przez co zapominamy o zaaplikowaniu produktu ochronnego.

Czasami wystarczy już nawet godzina, aby pojawiło się zaczerwienienie, a w najgorszym przypadku będą to pęcherze przypominające krosty na twarzy lub pozostałych fragmentach ciała. Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Uważać powinny też osoby cierpiące na bielactwo, choroby serca, nerek czy nadwrażliwość na promieniowanie, dla których ekspozycja na słońce jest po prostu niewskazana.

Jaki jest skutek oparzeń słonecznych?

Nasza skóra to narząd, który odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim jest pewnego rodzaju barierą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli nie będziemy o nią odpowiednio dbać, możemy nabawić się poważnych chorób, które będą niezwykle uporczywe w leczeniu. Nasze ciało potrzebuje słońca, ale nie powinno mieć z nim zbyt wiele styczności. Jeżeli nie stosujemy kremów z filtrem, nie nosimy zakrywających ramiona, dekolt i nogi ubrań, to powinniśmy mieć świadomość, że narażamy się na wystąpienie poparzeń.

Jakie są ich skutki? Przede wszystkim przez dłuższy czas możemy odczuwać dyskomfort. Najczęściej jest to jednak ból, który powodują powstałe podrażnienia. Możemy go eliminować poprzez stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu łagodzącym, natomiast stan ten czasami trwa nawet kilka dni.

Niewykluczone, że pojawiające się krosty na twarzy przypominające nierzadko pęcherze mogą być przyczyną późniejszych przebarwień. Równie często spotykane jest też łuszczenie skóry, która w ten sposób usiłuje się zregenerować i odnowić.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cont Binance gratuit
10 miesięcy temu

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://accounts.binance.com/ro/register?ref=GJY4VW8W

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x