OWU w ubezpieczeniach smartfonów – przeczytaj koniecznie
Nierzadko narzekamy, iż ubezpieczyciele żerują na naszym strachu i nie oferują nam żadnych ciekawych polis. Dotyczy to również polis chroniących smartfony. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie będziemy czuli się oszukani przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli przed zakupem wybranego produktu dokładnie przeczytamy dotyczące go OWU.
Czym jest OWU?
OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, są dokumentem, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze dane dotyczące danej polisy. Dokument ten jest obowiązkowo dołączany do każdej oferty zakładu ubezpieczeniowego – zwykle w ofertach przedstawianych na stronach internetowych przyjmuje on formę pliku PDF załączonego w określonej zakładce. W przypadku zakupu polisy w sposób tradycyjny, czyli podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym, agent ma obowiązek wręczenia klientowi OWU i dania mu czasu na spokojne jego przeczytanie. Ponadto w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony klienta, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej ma obowiązek wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarte są wszelkie informacje, jakie mają kluczowe znaczenie dla klienta danego towarzystwa. Znajdują się tam niezbędne definicje, informacje o kwocie ubezpieczenia, a także o wszystkich wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zapoznanie się z nimi pozwala uniknąć sytuacji, że zakupiona przez nas polisa nie będzie dla nas odpowiednia.
Na co zwrócić uwagę?
W przypadku polis dla smartfonów należy zwrócić uwagę na to, by suma ubezpieczenia nie była niższa niż wartość posiadanego telefonu komórkowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku smartfonów z wyższej półki, czyli choćby iPhone’ów. Ciekawą opcją ich ubezpieczenia jest brytyjskie Mobile Phone Insurance, które cechuje się szerokim zakresem ochrony oraz wysoką kwotą, na jaką jest ubezpieczony telefon komórkowy.
Warto także sprawdzić, jakie zdarzenia są objęte ochroną ubezpieczeniową. Im szerszy jej zakres, tym lepiej, choć trzeba pamiętać, że nie musimy popadać w skrajność i kupować wszystkich dodatkowych polis dla smartfonów. Zachowanie takie skutkuje bowiem znacznym podniesieniem wysokości składki miesięcznej, przez co koszt polisy może przewyższyć jej opłacalność. Należy też upewnić się, czy dana polisa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi telefonu lub przed jego zalaniem – są to dwie najczęstsze przyczyny całkowitego zniszczenia smartfona i niemożności jego naprawy. Ponadto dobrze jest sprawdzić czy ubezpieczyciel oferuje możliwość otrzymania telefonu zastępczego.