Podobni kierowcy, a różne ceny ubezpieczeń. Jak to?
Ubezpieczasz samochód tam, gdzie Twój znajomy. Liczysz na podobną ofertę, ponieważ jesteście w tym samym wieku i prawo jazdy uzyskaliście w tym samym momencie. Jesteś zaskoczony, że wysokość składki jest jednak inna? Sprawdź, z czego to wynika.
Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych ustalane są indywidualnie dla każdego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują tego na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego, z którym związany jest każdy właściciel auta. Im większe ryzyko, tym wyższa składka i odwrotnie.
Wiek i doświadczenie to nie wszystko…
Chociaż podstawą do oceny ryzyka ubezpieczeniowego jest wiek i doświadczenie kierowcy, istnieje wiele innych istotnych parametrów. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, aby przekonać się o dodatkowych czynnikach.
Cenę ubezpieczenia OC i AC kształtuje m.in.:
- rocznik samochodu,
- model i marka pojazdu,
- pojemność silnika,
- miejsce zamieszkania,
- sposób garażowania auta.
Niemałe znaczenie ma także to, czy właściciel będzie jedynym kierowcą, czy ktoś inny również będzie korzystał z pojazdu. Ubezpieczyciel może wziąć także pod uwagę to, czy samochodem będą przewożone dzieci.
W praktyce może więc okazać się, że dwóch niemal identycznych kierowców będzie miało różne ceny ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to ściśle związane z polityką danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zniżki też wpływają na cenę ubezpieczenia
Na ostateczną wysokość składek ubezpieczeniowych wpływają przyznane kierowcy zniżki. Można je uzyskać za każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy. Otrzymuje się je zgodnie z tabelą Bonus Malus obowiązującą u każdego ubezpieczyciela (towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić własną tabelę).
Raz zdobyte zniżki można stracić. Dochodzi do tego wówczas, gdy kierowca spowodował zdarzenie drogowe. Nie są zabierane jednak wszystkie zniżki, lecz tylko część – zgodnie z tabelą Bonus Malus. Na szczęście można je odzyskać, o czym dowiesz się m.in. z tego artykułu https://rankomat.pl/samochod/utrata-znizek-jak-je-odzyskac.
Porównaj, by wybrać korzystną ofertę ubezpieczenia
W związku z tym, że każde towarzystwo we własnym zakresie szacuje ryzyko ubezpieczeniowe, nie należy decydować się na przypadkową ofertę. Warto porównać dostępne możliwości – po to, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Osoby, które korzystają z serwisów porównywarkowych, płacą do 50% mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.