Rozmaitości i ciekawostki

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego. Jak pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów?

W jakim celu pożyczkodawcy weryfikują tożsamość swoich klientów? Po to, aby mieć pewność, że są oni wiarygodni i spłacą pożyczkę na czas. Pożyczkobiorcy mogą potwierdzić swoje dane za pomocą przelewu weryfikacyjnego, usługi Kontomatik czy aplikacji GroszConnect. Zrobią to także w obecności pracownika firmy kurierskiej czy instytucji pożyczkowej, którzy w tym celu odwiedzą nasz dom.

Czemu służy weryfikacja tożsamości klienta?

Każdy pożyczkodawca np. przed udzieleniem klientowi pożyczki na raty bez zaświadczeń musi sprawdzić jego dane. W jakim celu stosuje się weryfikację tożsamości? Wszystko po to, aby skontrolować, czy osoba o podanych we wniosku danych w ogóle istnieje. Co więcej, analizuje się, czy nie jest to oszust podszywający się pod inną personę.

Weryfikując tożsamość, sprawdza się stan konta wnioskującego, by zyskać pewność, że będzie miał on z czego spłacić pożyczkę. Pożyczkodawca bada też prawdomówność pożyczkobiorcy.

Przelew groszowy – tradycyjna metoda potwierdzenia danych

Najpopularniejszą metodą weryfikacji tożsamości klienta jest przelew weryfikacyjny. Polega na przelaniu grosza lub złotówki z własnego konta na rachunek bankowy pożyczkodawcy. Pracownik instytucji finansowej stwierdzi, czy dane właściciela konta, z którego został nadany przelew, zgadzają się z danymi podanymi w aplikacji o dodatkowe pieniądze.

Pamiętajmy, że przelew groszowy to czasochłonna metoda. Wpłata musi zostać zaksięgowana na koncie pożyczkodawcy, dopiero wtedy podejmie on decyzję o przyznaniu pożyczki. Weryfikację pieniężną wypierają nowoczesne formy nie wymagające posiadania konta bankowego czy pieniędzy do potwierdzenia danych.

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego – jak sprawdzić dane za pomocą Kontomatik?

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego to żadna nowość. Obecnie na rynku dostępne są usługi, za pomocą których potwierdzimy swoje dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pożyczkodawca rozpatrzy nasz wniosek w kilkanaście minut.

Jedną z takich usług jest Kontomatik, który pozwala na weryfikację danych jak chociażby: imię, nazwisko, numer PESEL czy NIP. Usługa zapewnia dostęp do historii transakcji klienta, którego zadaniem jest zalogowanie się do usługi poprzez tablet, telefon czy komputer przy użyciu danych używanych do wejścia na konto bankowe. Gdy pożyczkobiorca już tego dokona, pożyczkodawca natychmiast otrzyma niezbędne informacje do rozpatrzenia dokumentów.

Usługą podobną do Kontomatik jest Instantor. Działa na zasadzie tzw. screen scrapingu, czyli “zeskrobywania z ekranu”. Gdy tylko zalogujemy się przy pomocy loginu i hasła do rachunku ROR, natychmiast zostanie pobrana historia naszych operacji finansowych. Algorytm usługi przetwarza pobrane dane i generuje raport, który służy ocenie naszej wiarygodności.

GroszConnect czy KontoConnect – weryfikacja konta przez aplikację

Do weryfikacji tożsamości klientów firm pożyczkowych również wykorzystuje się aplikacje. Za przykład mogą posłużyć GroszConnect czy KontoConnect. Ich działanie zbliżone jest do wyżej wymienionych usług.

Aplikacja uruchamia się w połowie procesu wypełniania wniosku o pożyczkę i wymaga zalogowania do bankowości internetowej. Po wykonaniu tej czynności, system weryfikuje nasze dane z tymi, które podaliśmy we wniosku o dodatkowe pieniądze. Jeśli na tym etapie wszystko będzie się zgadzało, aplikacja pozwoli nam przejść do kolejnego etapu wypełniania dokumentów.

Na czym polega pożyczka z obsługą domową?

Na rynku finansowym dostępne są pożyczki z obsługą domową. Polegają one na tym, że pracownik instytucji pożyczkowej stawia się na naszą prośbę pod wskazanym adresem, by dopełnić formalności pożyczkowych. To świetne rozwiązanie m.in. dla osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się bądź też matek zajmujących się na co dzień dziećmi.

Pożyczkodawca nie tylko przedstawi nam warunki pożyczki oraz stosowne dokumenty, lecz także zweryfikuje nasze dane. Nie jest to najszybszy sposób potwierdzenia tożsamości, jednak jeśli cenimy sobie wygodę, warto wybrać taką pożyczkę. Istotne jest to, że spłata zadłużenia może odbywać się w ten sam sposób, tzw. pracownik firmy każdego miesiąca będzie przyjeżdżał po pieniądze w ramach kolejnej raty pożyczki. Ważne: nie każda firma oferuje pożyczkę z obsługą domową.

Umowa z kurierem – jak pracownik firmy kurierskiej sprawdzi nasze dane?

Wybierając pożyczkę bez przelewu groszowego, musimy mieć świadomość, że pożyczkodawca i tak sprawdzi nasze dane. Może to zrobić np. za pomocą kuriera. W jaki sposób? Gdy wybierzemy możliwość podpisania umowy pożyczki z kurierem, sprawdzi on nasze dane po przybyciu we wskazane miejsce. W tym celu poprosi o okazanie dowodu osobistego. Jeśli informacje podane we wniosku będą zgodne z zawartymi w dokumencie tożsamości, będziemy mogli podpisać umowę pożyczki.

Pamiętajmy, że pracownik firmy kurierskiej rozwozi przede wszystkim przesyłki. Dostarczenie naszych dokumentów do firmy pożyczkowej nie jest więc priorytetem. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, aby szybko otrzymać pieniądze, zdecydujmy się na pożyczkę z inną metodą weryfikacji danych. Wierzyciel wypłaci pieniądze dopiero po otrzymaniu kompletu dokumentów.

BIK i BIG – gdzie pożyczkodawcy szukają informacji o klientach?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki online, zazwyczaj sprawdzamy jej warunki. W większości ofert natkniemy się na wymóg braku wpisów w bazie BIK czy BIG. To rejestry, które gromadzą informacje o płatnościach osób fizycznych oraz firm. Dane w bazach pochodzą od instytucji pożyczkowych, banków, firm telekomunikacyjnych czy nawet sądów. Rejestry stanowią więc wiarygodne źródło informacji o klientach rynku finansowego.

Pożyczkodawcy bardzo chętnie sięgają po zawarte w bazach informacje, aby sprawdzić, czy osoba wnioskująca o pożyczkę posiada zadłużenie. Jeśli w historii kredytowej klienta widać, że poradził sobie ze spłatą poprzedniej pożyczki, można mówić o osobie wiarygodnej. Wnioski takich osób zwykle rozpatrywane są pozytywnie.

Co ważne, rejestry umożliwiają nam pobranie raportu o sobie. Jeśli zamierzamy w niedalekiej przyszłości sięgnąć po pożyczkę czy kredyt, warto sprawdzić, czy nie mamy na koncie zadłużenia. Za pomocą raportów z baz sprawdzimy też firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę.

Jak sprawdzić zdolność kredytową pożyczkobiorcy?

Wielu pożyczkodawców wymaga od swoich klientów pozytywnej zdolności kredytowej. W jaki sposób bada się zdolność kredytową konsumentów? Osoby, które rozpatrują wnioski pożyczkobiorców, zwracają uwagę na ich:

  • wiek;
  • wykształcenie;
  • formę zatrudnienia;
  • wysokość dochodów;
  • stan cywilny;
  • liczbę osób na utrzymaniu;
  • historię kredytową.

Na podstawie zebranych danych oceniają ryzyko kredytowe związane z udzieleniem danej osobie pożyczki. W ten sposób weryfikują również tożsamość kontrahenta.

Weryfikacja tożsamości w banku – informacje potrzebne do wnioskowania o kredyt

Nie tylko pożyczki cieszą się dużą popularnością. Na rynku dostępne są również atrakcyjne kredyty bankowe. Banki skupiają jednak większą uwagę na weryfikacji tożsamości swoich klientów. Stąd wnioskowanie o pożyczkę staje się bardziej czasochłonne. W banku musimy stawić się osobiście i okazać dowód tożsamości. We wniosku o dodatkowe pieniądze musimy wskazać ich przeznaczenie (nawet jeśli wskazanie go nie jest obowiązkowe, zostaną nam przedstawione opcje, z których będziemy mogli coś wybrać).

Banki dokładnie sprawdzają wysokość oraz źródło otrzymywanego przez nas dochodu. Co więcej, często wymagają ubezpieczenia kredytu bądź poręczenia naszej wypłacalności przez osoby trzecie. Wszystko po to, aby mieć pewność, że mają do czynienia z osobą wypłacalną i wiarygodną.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x