Rejestracja samochodu jako zabytek – czy się opłaca?
Posiadanie zabytkowego samochodu jest marzeniem wielu fanów motoryzacji. Zarejestrowanie auta jako zabytek ma jednak swoje dobre i złe strony. Warto je poznać.
Problemy z zabytkiem
Wiele osób zniechęca się do zarejestrowania auta jako zabytkowego z powodu skomplikowanych procedur z tym związanych. Kłopotliwe bywa zwłaszcza przejście przeglądu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów – niekiedy zajmuje ono nawet kilka miesięcy. Stacje Kontroli Pojazdów nierzadko obawiają się bowiem, że dopuszczą do ruchu samochód, który nigdy nie powinien poruszać się po drogach. Z tego powodu zdarza się, że przeciągają decyzję o wydaniu odpowiedniego zaświadczenie, po cichu licząc, że właściciel pojazdu zniechęci się i zrezygnuje ze swojego pomysłu.
Kłopotliwe bywają też procedury związane z wydaniem opinii przez rzeczoznawcę. Jego usługi nie należą do najtańszych, a nawet sowita zapłata nie gwarantuje, że wyda on zadowalające nas zaświadczenie. Może on bowiem stwierdzić, że dane auto nie kwalifikuje się do wpisania do Rejestru Zabytków Ruchomych.
Ponadto problem mogą sprawiać naprawy pojazdu. Najbardziej uciążliwe może być wymienianie części eksploatacyjnych, gdyż nie zawsze udaje się znaleźć części oryginalne do auta mającego kilkadziesiąt lat. Niestety, wymiana ich na zamienniki może skutkować tym, iż samochód zostanie wykreślony z Rejestru Zabytków, gdyż będzie składał się z mniejszej ilości części oryginalnych niż 75 procent. W Polsce zabytkowe pojazdy trudno też ubezpieczyć. Nad Wisłą jest bowiem niełatwo o polisy podobne do oferowanych choćby w Wielkiej Brytanii Classic Car Insurance.
Prestiż poruszania się zabytkiem
Największą zaletą posiadania auta zabytkowego jest natomiast prestiż z tym związany. Wiele osób cieszy bowiem sam fakt, iż ich ukochany samochód może poszczycić się żółtymi tablicami rejestracyjnymi. Ponadto auto uznane za zabytek zyskuje na wartości – niekiedy kwota, za jaką można je sprzedać, rośnie o kilkadziesiąt procent.
W przypadku osób posiadających zabytkowe samochody pojawia się też dodatkowa możliwość osiągania dochodów. Auta te są bowiem chętnie wynajmowane przez nowożeńców, którzy marzą, by w dniu ślubu dojechać do kościoła lub urzędu stanu cywilnego w starym, pięknie odrestaurowanym samochodzie. Wynajęcie starego auta na kilka godzin pozwala zarobić nawet kilkaset złotych w ciągu kilku godzin.
Ponadto posiadacze aut zabytkowych mogą cieszyć się z możliwości uczestniczenia w wielu zlotach i imprezach organizowanych dla miłośników motoryzacji. Każdy fan czterech kółek z pewnością przyzna, że impreza tego typu jest niezapomnianym wydarzeniem.