Rozsądnie korzystaj ze słońca
Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma ono korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witaminy D w skórze.
Umiejętne korzystanie ze słońca może być nie tylko źródłem przyjemności, ale także zdrowia. Oprócz dobroczynnego działania, słońce może wywoływać też wiele objawów niepożądanych, niebezpiecznych dla zdrowia.
Aby zachować zdrową i piękną skórę na długie lata należy o nią dbać, także w sensie jej ochrony przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego, czy nadmierną ekspozycją na promienie np. w solariach. Ochrony wymaga każdy rodzaj skóry, w sposób szczególny jednak należy dbać o skórę w przypadku osób z jasną karnacją, dodatkowo pokrytą piegami oraz skórę małych dzieci.
Skóra osób o jasnej karnacji zawiera mniej barwnika – melaniny, stąd bardziej narażona jest na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB.
Skóra małych dzieci różni się od skóry dorosłego – jest cieńsza oraz ma niedojrzałe mechanizmy obronne, także przed promieniowaniem UV, m.in. znajduje się w niej niewiele komórek produkujących melaninę. To sprawia, że o wiele łatwiej ulega poparzeniom słonecznym, a szkody wywołane promieniowaniem UV są często nieodwracalne. Udowodniono naukowo, że oparzenia słoneczne w dzieciństwie są podstawowym czynnikiem rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka złośliwego.
Należy także pamiętać, że nadmierna ekspozycja młodzieży na promieniowanie UV, zarówno naturalne jak i sztuczne (solaria) może się przyczynić do powstania nowotworów skóry w późniejszym wieku. Amerykańscy onkolodzy stwierdzili, że opalanie się w solarium raz w tygodniu zwiększa ryzyko wyindukowania czerniaka ze znamion skóry aż o 70%.
Zdecydowanie nie powinny opalać się w solarium osoby poniżej 18 roku życia, ze stanami przednowotworowymi lub nowotworami skóry, ze skórą uszkodzoną przez słońce, przyjmujące leki uwrażliwiające na promieniowanie UV.
WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim krajom wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Jeśli skóra nie jest odpowiednio chroniona, promienie słoneczne przenikają w głąb skóry uszkadzając ją, powodują nieodwracalne zmiany, ujawniające się czasami po wielu latach.
Zasady ochrony przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.
– nosić ubranie ochronne i nakrycia głowy np. kapelusz, nie eksponować całego ciała na słońce, szczególnie chronić oczy, twarz, szyję
– nosić okulary przeciwsłoneczne z panelami bocznymi, które stanowią 99-100% ochrony przed UVA i UVB dla oczu
– unikać ekspozycji słonecznej w godzinach największego natężenia promieniowania tj. pomiędzy godziną 1000 a 1600,
– unikać korzystania ze sztucznych źródeł promieniowania UV, m.in. solariów, łóżek samoopalających…
– stosować filtry przeciwsłoneczne o właściwie dobranych wskaźnikach SPF i szerokiej ochronie UVB i UVA
– produkt ochrony przeciwsłonecznej powinien chronić przed widzialnymi oraz niewidzialnymi, krótko i długoterminowymi skutkami działania promieni ultrafioletowych
– winien być dobrze tolerowany przez organizm(nie dawać podrażnień, uczuleń itp.)
– być odporny na wodę, pot
– być łatwy w stosowaniu
– klasyfikacja intensywności ochrony przeciwsłonecznej wg zaleceń Komisji Europejskiej określa wskaźnik SPF (Sun Protection Faktor)
10 SPF – niska ochrona
20 SPF – średnia (umiarkowana) ochrona
40 SPF – wysoka ochrona
50+ SPF – bardzo wysoka ochrona
– preparaty przeciwsłoneczne należy nakładać przynajmniej 30 min przed ekspozycją na UV, uzupełniać po każdej kąpieli, wysiłku fizycznym, minimum co 2 godz. lub zgodnie z zaleceniami producenta
Należy pamiętać, że stosowanie kremów ochronnych nie jest równoznaczne ze 100% ochroną skóry przed działaniem promieni UV!
– unikać bezpośredniej ekspozycji słonecznej u dzieci poniżej 3 roku życia, a szczególnie poniżej 6 miesiąca życia
– uczyć dzieci już od najmłodszych lat racjonalnego korzystania ze słońca
PSSE Jasło
Kurcze! Z jakiego słońca?