Tani laptop do biura
Rynek urządzeń biznesowych jest bogaty w modele za 5, 6, a nawet 10 tysięcy złotych. Charakteryzują się one nie tylko wydajnymi podzespołami, ale również wysokiej jakości obudowami oraz licznymi dodatkami. Czy istnieje więc możliwość zakupu solidnego laptopa, którego koszt będzie oscylował wokół 3 tysięcy złotych?
Okazuje się, że tak. Producenci sprzętu komputerowego dbają bowiem także o to, aby wciąż poszerzać swoje oferty urządzeń niskobudżetowych, na które stać będzie również mniejsze firmy. W niniejszym zestawieniu przedstawimy dwa modele – Dell Vostro 3568 oraz Lenovo IdeaPad 310.
Propozycja firmy Dell
Mowa o nowej wersji urządzenia, która korzysta z najnowszych procesorów Intela z serii Kaby Lake. Charakteryzują się one nieco zwiększonym taktowaniem w porównaniu do poprzedniej generacji, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. W modelu Vostro 3568 oczywiście montowane są układy niskonapięciowe, spośród których najmocniejszy wydaje się być układ Intel Core i7-7500U.
Wyróżnia się on taktowaniem na poziomie od 2700 MHz w trybie bazowym do 3500 MHz w trybie turbo boost. Tego typu parametry w ramach standardowej pracy biurowej okażą się w zupełności wystarczające. Procesor bez problemu poradzi sobie z obsługą nie tylko programów wchodzących w skład pakietu biurowego, ale również tych nieco bardziej wymagających.
Dell Vostro 3568 ceniony jest także ze względu na fakt, iż na rynku występuje w wersji z dedykowaną kartą graficzną, która gwarantuje zdecydowanie większe możliwości w porównaniu z urządzeniami pracującymi na jednostkach zintegrowanych.
Podkreślić należy także fakt, że omawiany laptop gwarantuje całkiem przyzwoity zestaw złączy oraz napęd DVD. Występuje on także w wersji z dyskiem HDD oraz SSD. Pierwszy z nich wyróżnia się pojemnością na poziomie 1 TB, natomiast drugi maksymalnie 512 GB. Zapiszemy na nim więc mniejsza ilość plików, jednak w zamian zapewnimy sobie dużo szybsze działanie systemu i najważniejszych programów.
Ile należy zapłacić za laptopa Dell Vostro 3568? Koszt najmocniejszej konfiguracji tylko nieznacznie przekracza próg 3000 złotych (o 200-300 złotych), natomiast wersje słabsze mogą być tańsze nawet o tysiąc złotych.
Propozycja firmy Lenovo
Przyszła kolej na laptopa IdeaPad 310. Jeżeli chodzi o procesory, korzysta on z modeli identycznych, co wymienione wcześniej urządzenie firmy Dell. Tu także w najmocniejszej konfiguracji mamy do czynienia z układem Kaby Lake Intel Core i7-7500U.
Podobieństwa widoczne są także w segmencie pamięci RAM (oba laptopy umożliwiają wykorzystanie do 16 GB pamięci DDR 4) oraz dysków twardych. Z tą jednak różnicą, że Lenovo IdeaPad 310 może obsłużyć dysk SSD o pojemności maksymalnie 256 GB.
Ze swoim konkurentem wygrywa on jednak pod względem wykorzystywanej karty graficznej. Nvidia GeForce 920MX jest nieco lepsza od jednostki AMD Radeon R5 M420X montowanej w Vostro 3568. Laptop Lenovo występuje również na rynku w większej liczbie konfiguracji, dzięki czemu użytkownicy w łatwiejszy sposób mogą dostosować jego poszczególne wersje do swoich wymagań i oczekiwań.