r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Zmywanie w zmywarce – jak wykonać je jeszcze bardziej ekonomicznie?

Zmywanie naczyń to proces żmudny, nieprzyjemny i monotonny, nie ma więc nic dziwnego w tym, jeżeli go nie lubimy. Często też zwyczajnie trudno jest wstać po obfitym, smacznym posiłku i spędzić kilkadziesiąt minut na porządkowaniu i sprzątaniu przestrzeni w kuchni, zamiast poświęcić go na odpoczynek. Z drugiej strony jest to konieczność pojawiająca się zawsze wtedy, gdy coś gotujemy – czyli w praktyce niemal codziennie. W jaki sposób zdjąć z siebie ten niemiły obowiązek? Czy zakup zmywarki nam w tym pomoże? Na co zwrócić uwagę przy wyborze i eksploatacji urządzenia, aby przyniosło nam jak największe korzyści?

Oszczędne zmywanie w zmywarce zaczyna się od wyboru właściwego modelu

Zmywanie naczyń to zajęcie, które mało kto lubi wykonywać, jednak jest ono niezbędne w codziennym życiu. Z tego powodu często decydujemy się na zakup zmywarki, narzędzia niewątpliwie pozytywnie wpływającego zarówno na ekonomię zmywania, jak i na nasz komfort psychiczny. Nie musimy już w końcu zmagać się z talerzami i garnkami po każdym posiłku – wystarczy wyrzucić resztki jedzenia do kosza, a zastawę umieścić w zmywarce i poczekać na jej zapełnienie. Oszczędności zaczynają się już od momentu wyboru urządzenia w sklepie – powinniśmy upewnić się, że pojemność zmywarki będzie odpowiadała naszym potrzebom oraz ilości domowników, a także że posiada ona interesujące nas programy.

Klasa energetyczna, zużycie wody i ułożenie zmywarki w kuchni – na co zwracać uwagę?

Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę przy okazji zakupu zmywarki są jej dane techniczne. Oszczędność wody i prądu to ważne kwestie, w związku z czym powinniśmy wybrać model o niewielkim zużyciu i wysokiej klasie energetycznej. Dzięki temu nie tylko urządzenie posłuży nam przez dłuższy czas, ale również zobaczymy pozytywne zmiany na naszych rachunkach za media. Kolejną ważną kwestią jest również samo ustawienie sprzętów w kuchni. Zmywarka powinna znaleźć się z dala od lodówki czy kuchenki, tak aby wytwarzane przez nią ciepło nie wpływało na pracę innych sprzętów.

Programy mycia naczyń – z których korzystać, a które lepiej pomijać?

Co do zasady aby obniżyć stopień zużycia wody powinniśmy włączać zmywarkę tylko wtedy, gdy całkiem się już zapełni. W ten sposób możemy maksymalnie wykorzystać zużywane media oraz środki czystości. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na to, aby nie umieszczać w urządzeniu naczyń, w których wciąż znajdują się resztki spożytego posiłku. Do programów, z których najlepiej jest korzystać zaliczymy:

  • program standardowy: pozwoli na umycie naczyń bez większego problemu, z użyciem zwykłych środków czystości;
  • program EKO: zużyje mniej prądu, ale ze względu na słabsze mycie możemy wybrać mocniejsze detergenty.

Z kolei programy, których warto unikać, jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów, zaliczymy:

  • płukanie wstępne: większość współczesnych zmywarek jest na tyle mocna, że nie ma potrzeby z niego korzystać.
  • suszenie: zamiast używać więcej energii zwyczajnie pozostawmy suszarkę otwartą i pozwólmy naczyniom wyschnąć samodzielnie.

Praktyczne porady, jak oszczędniej korzystać ze zmywarki

Zmywanie w zmywarce jest zdecydowanie bardziej oszczędne, niż mycie ręczne – co do tego nie ma wątpliwości. Jeżeli jednak nie przywiążemy uwagi do szczegółów, bardzo szybko różnica ta może się zauważalnie zmniejszyć. Jednym z powszechnych błędów, które wpływają na użytkowanie zmywarki, jest jej ułożenie względem innych sprzętów w kuchni. Jeżeli zamontujemy urządzenie zbyt blisko lodówki czy kuchenki, będą one na siebie negatywnie wpływać podczas pracy. Szczególnie dotyczy to lodówki, która będzie musiała pobrać więcej energii, by skompensować ciepło od zmywarki i utrzymać niską temperaturę wewnątrz.

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić celem zaoszczędzenia energii są uchylone drzwiczki po zakończeniu programu. Dzięki temu naczynia mogą same wyschnąć, a my nie zużywamy energii na automatyczny proces suszenia. Nie zapominajmy także o tym, aby czyścić zmywarkę regularnie – dzięki temu będzie zawsze świeża i gotowa do użytku, gdy będziemy tego potrzebować.

Na co jeszcze uważać wybierając zmywarkę do kuchni?

Wybierając zmywarkę ponad ręczne mycie naczyń stawiamy dobry krok w stronę oszczędności wody i energii elektrycznej. Sprzęt AGD zawsze będzie bardziej wydajny, niż praca naszych własnych rąk. Nowoczesne zmywarki pozwalają na naprawdę duże zmiany w tym zakresie, o ile tylko będziemy przestrzegać kilku prostych zasad ich użytkowania. Jeżeli planujemy zakup urządzenia, warto przygotować budżet umożliwiający zakup modelu w najwyższej klasie energetycznej – dzięki temu posłuży nam przez długi czas, jak i wygeneruje największe oszczędności.

Materiał zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tony
Tony
20 dni temu

Odkryj najnowsze spostrzeżenia i wskazówki dotyczące elektroniki na blogu BatteriesCentral! Od zrozumienia technologii akumulatorów po maksymalizację wydajności urządzenia – nasze artykuły omawiają wszystko. Bądź na bieżąco z trendami branżowymi, recenzjami produktów i przewodnikami rozwiązywania problemów. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą technologii, czy zwykłym użytkownikiem, na naszym blogu każdy znajdzie coś dla siebie. Odwiedź batteriescentral.com i zanurz się w świat elektroniki!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x