Zobacz jakie rewelacje jasielskie muzeum ma na piśmie!
W zbiorach bibliotecznych Muzeum Regionalnego w Jaśle, liczących około 5.000 tomów znajduje się wydzielona kolekcja starodruków. Obejmuje ona 138 woluminów. Najciekawsze pozycje można oglądać na stronie muzeum oraz za pośrednictwem portalu Jalsonet.pl
Biblia Latina, druk Antonius Coburger, 1479r.
Najstarszym drukiem jest norymberska Biblia Latina z 1479 r., pochodząca z drukarni Kobergera. Z druków polskich najstarsze są dwie biblie polskie w tłumaczeniu Jana Leopolity z 1561 i 1577 roku. Obie pochodzą z krakowskiej drukarni Mikołaja Szarfenbergera.
Wśród druków z XVI i XVII wieku znajduje się między innymi XII tom Pism Marcina Lutra z 1559 roku wydany w Wittenberdze, Physica curiosa Gaspara Schotto, dzieło znanego renesansowego polskiego historyka Marcina Kromera – De origine et rebus gestis Polonorum z 1589 roku, dwie kroniki polskie Aleksandra Gwagnina i Marcina Bielskiego i wiele innych. Do najciekawszych i najcenniejszych druków z XVIII wieku należy Atlas Śląska (Atlas Silesiae id est Ducatus ) Homanna Jasta z 1750 roku, wydrukowany w Norymberdze.
Najciekawszym drukiem z początku XIX wieku jest pierwsze, paryskie wydanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z 1834 roku.
Biblia Latina, druk Antonius Coburger, 1479r.
Biblia polska, druk Mikołaj Szarffenbberger, Kraków 1577r.
Biblia polska, druk Mikołaj Szarffenbberger, Kraków 1577r.
Przywilej wydany przez Augusta III Mocnego w 1702r.
Akt erekcyjny pod budowę budynku „Sokoła” w Jaśle (15 września 1901r.)
Więcej na www.muzeum.jaslo.pl
KK / MR w Jaśle