Artykuł sponsorowanyRozmaitości i ciekawostki

Pożyczka a PCC – co warto wiedzieć?

Podatek od pożyczki, co należy o nim wiedzieć. Kiedy można liczyć na zwolnienie z tego zobowiązania? Jakie czynności są wymagane?

Pożyczka a PCC – co warto wiedzieć?

Kiedy pożyczka jest koniecznością…

Większe wydatki, takie jak zakup samochodu, czy mieszkania wymagają zaplecza sporej ilości gotówki. W sytuacji, kiedy nie mamy odpowiednich środków, decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki. Można to zrobić, korzystając z usług zaufanego pożyczkodawcy, np. firmy Provident, albo z dobrej woli naszej rodziny. W sytuacji zaciągnięcia pożyczki, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłacenia PCC. Na szczęście, przy zachowaniu odpowiednich procedur, istnieje opcja zwolnienia z tego obowiązku. Dotyczy to pożyczek między członkami rodziny.

Co mówią przepisy o PCC?

Kwestie związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC zostały uregulowane w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkowemu PCC podlegają pożyczki, w tym pożyczki w rodzinie, stawka ta wynosi 2%. Przykładowo, jeżeli pożyczyliśmy od rodziców 20.000 zł, wówczas mamy obowiązek zapłacić 400 zł podatku. Jak tego uniknąć?

Art. 9 pkt 10 lit.b ustawy dotyczy zwolnienia z tego podatku w gronie najbliższej rodziny. Chodzi tu o krewnych takich jak: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, rodzeństwo, macocha i ojczym.

Jeżeli pożyczka nastąpiła między takimi członkami rodziny, mamy tylko 14 dni na skorzystanie ze zwolnienia. W czasie 2 tygodni od zaciągnięcia pożyczki należy m.in. złożyć do właściwego US deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych na formularzu PCC-3. Zasada jest taka, że w poz. 31 tego dokumentu (podstawa opodatkowania) wpisuje się kwotę udzielonej pożyczki. Następny krok to wpisanie w poz. 33 (kwota odliczonego podatku) cyfrę 0.

Warto również wiedzieć, że jeżeli nie zostanie zadeklarowany fakt zawarcia umowy pożyczki, a będzie to wykryte np. w wyniku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, wówczas należny podatek będzie wynosił 20%, a nie jedynie 2%.

Jak nie pożyczka od rodziny, to co?

Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z pożyczenia pieniędzy od rodziców lub od rodzeństwa, pozostaje zaciągniecie pożyczki. Przy wyborze pożyczkodawcy warto kierować się nie tylko dogodną dla nas ofertą pożyczki, ale też zaufaniem, jakie budzi dana firma. Na pewno warto zwrócić uwagę na usługi pożyczkodawcy, który istnieje na rynku od wielu lat. Jest tak w przypadku firmy Provident. Dwudziestoletnie doświadczenie i bogata oferta korzystnych pożyczek przyciągają.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x