Sport

Uczniowie z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

Puchary, medale i nagrody trafiły wczoraj do rąk finalistów wojewódzkiego 37. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych. W zawodach zorganizowanych w Jaśle o zwycięstwo walczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne powiaty i miasta na prawach powiatu Podkarpacia. Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyli uczniowie z regionu dębickiego, którzy zostali mistrzami województwa w kategorii szkół gimnazjalnych.

Uczniowie z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

Finał wojewódzki turnieju jest eliminacją Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o zasięgu ogólnopolskim. Ma on na celu przede wszystkim podnoszenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze.

Wczoraj do Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle przyjechali zwycięzcy eliminacji powiatowych i miejskich z terenu naszego województwa. Łącznie do rywalizacji stanęły 23 zespoły. Turniej składał się z trzech części: teoretycznej, praktycznej i konkurencji dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

W pierwszej kolejności zawodnicy mieli okazję wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych oraz rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, jak również pomocy przedmedycznej. Następnie uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności pokonując rowerem specjalnie przygotowany tor przeszkód. W ostatniej odsłonie finału zawodnicy rywalizowali w zakresie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Każda drużyna musiał pokazać jak prawidłowo należy pomóc osobie poszkodowanej i opatrzyć jej rany. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie rozegrano konkurencji jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistego ruchu.

Uczniowie z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny turnieju podinsp. Waldemar Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Komisja sędziowska, w skład której weszli m.in. policjanci z komendy wojewódzkiej kom. Grzegorz Kiebała i podkom. Renata Mazan oraz jasielskiej drogówki asp. sztab. Andrzej Zajdel i sierż. sztab. Grzegorz Smagacki, oceniała poszczególne konkurencje, a uczniowie zdobywali punkty zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej.

Po wielu godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Czarnej (powiat dębicki). Będą oni reprezentować nasze województwo na etapie ogólnopolskim. „Złota” drużyna, która wystąpiła w składzie: Kacper Wośko, Maciej Para, Tomasz Kutrzeba, opiekun Jerzy Ostręga, pokonała konkurentów po bardzo wyrównanej rywalizacji. Tylko jeden punkt mniej w klasyfikacji końcowej zdobyli reprezentanci Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu (powiat krośnieński). Trzecie miejsce na podium przypadło uczniom Gimnazjum Publicznego w Hucie Krzeszowskiej (powiat niżański). Najlepszym zawodnikiem turnieju został Jan Rudek z Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu.

Uczniowie z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. W imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji uczestnikom, ale także ich opiekunom i organizatorom gratulacje złożył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Zdzisław Sudoł. W uroczystym zakończeniu turnieju i rozdaniu nagród udział wziął również inspektor Andrzej Wędrychowicz, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, który pogratulował zawodnikom umiejętności oraz znajomości przepisów ruchu drogowego, a zwycięzcom życzył powodzenia i sukcesów w finale ogólnopolskim.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x