r e k l a m a
Wiadomości

Delegacja jasielskiego szpitala będzie pikietować jutro w Rzeszowie

Jutro na godz. 12.00 przewidziana jest pikieta pod budynkiem NFZ w Rzeszowie. Weźmie w niej udział delegacja z Jasła. Na rozmowy w Rzeszowie wybiera się również dyrektor szpitala Zbigniew Betlej oraz starosta Adam Kmiecik.

Jasielski szpital podobnie jak inne placówki w województwie odmówiły wczoraj podpisania aneksów z NFZ na rok 2010 ze względu na to, że warunki jakie proponuje Fundusz nie satysfakcjonują szpitali.

Po pierwsze, pogorszył by się dostęp pacjentów do świadczeń, po drugie, bylibyśmy zmuszeni do redukcji zatrudnienia – mówi dyrektor Zbigniew Betlej

Dyrektor szpitala w Jaśle dodaje, że póki co pacjenci mogą czuć się spokojnie.

My funkcjonujemy przez dwa miesiące na starych zasadach, czyli umowa na 2009 rok jest przeniesiona na styczeń i luty 2010 – uspokaja Betlej.

Jutrzejsza pikieta ma zwrócić uwagę na problem sytuacji finansowej służby zdrowia w województwie podkarpackim.

– Województwo podkarpackie jest najgorzej finansowane jeśli chodzi o świadczenia zdrowotne. Najmniejsze są nakłady na jednego obywatela w podkarpackim. Średnio w naszym województwie wydaje się na jednego obywatela  ok. 1.200 zł, średnia kraju to 1.400 zł a np. w województwie mazowieckim to 1.700 zł – tłumaczy dyrektor Betlej.

Takie różnice spowodowane są algorytmem, który faworyzuje bogatsze województwa zaniedbując biedniejsze. Algorytm został wprowadzony w 2007 roku i obowiązywał do 2009 roku. Nowy system zostanie wprowadzony dopiero w roku 2011. Do tej pory obowiązuje więc stary algorytm.

To, że planowanie finansowe jest na starych zasadach nasze szpitale wojewódzkie pogrąży w zapaść finansową – przekonuje dyrektor szpitala.

Sytuacja jest trudna, tym bardziej, że zdaniem dyrektorów szpitali, pieniądze mogą wystarczyć jedynie na pół roku. W latach poprzednich NFZ płacił za nadwykonania, ale od połowy 2008 roku tych pieniędzy żaden szpital nie otrzymuje.

Były w tamtym roku takie obietnice, nie zostały one spełnione. W tym roku wszyscy dyrektorzy powiedzieli dość – mówi Betlej.

Dyrektorzy szpitali oraz starostowie nie zamierzają podpisać proponowanych przez NFZ umów, gdyż te krzywdzą pacjentów. Jak podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski, problem leży w samej centrali Funduszu.

To jest problem centrali w Warszawie, która odkłada kapitał zapasowy, która „wypracowuje” zysk, natomiast nie przeznacza tego na leczenie. Dyrektor podkarpackiego Funduszu Zdrowia  jeśli nie ma środków nie jest w stanie nam ich dać – mówi Adam Kmiecik.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pszczolła
Pszczolła
2024 lat temu

Ciekawy fachowiec !

mózg
mózg
2024 lat temu

To też jest sposób na zarządzanie szpitalem.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x