r e k l a m a
Wiadomości

Jak powstaje papier?

CZERPALNIA WIEDZY I PRZYJEMNOŚCI
10 marca 2009 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zmieniła się w magiczną, pachnącą ziołami, średniowieczną wytwórnię papieru.

Dzięki realizowanemu przez MBP w Jaśle projektowi „Literacki alfabet” (współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), blisko 200 dzieci mogło wziąć udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych „W średniowiecznym młynie papierniczym – tajniki czerpania papieru”. Ręczne czerpanie papieru, barwienie kartek techniką japońską, pisanie gęsim piórem i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje, z jakich skorzystali uczestnicy  warsztatów.

Z dębowej kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody, celulozy i dodanych dla ozdoby płatków kwiatowych. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki – dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski Pani prowadząca warsztaty pomogła mi pozbyć się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę  – tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała czwartoklasistka ze SP nr 4 w Jaśle – właścicielka świeżo wyczerpanej kartki papieru z dodatkiem płatków nagietka.

Podczas, gdy jedni czerpali papierową masę z kadzi, inni poznawali tajniki barwienia papieru starą, liczącą ponad 2000 lat techniką japońską. Pozostali natomiast mieli możliwość odciskania pieczęci lakowych na dokumentach, a także pierwszy raz w życiu pisania gęsim piórem. Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, również wśród dorosłych czytelników odwiedzających tego dnia bibliotekę. Warsztaty składające się z kilku widowisk przeprowadzone były przez trzy osoby z Czerpalni Papieru ArtPapier z Gliwic  przebrane w stroje dawne oraz przy użyciu zabytkowych urządzeń.

Oprócz satysfakcji z przeprowadzenia udanej akcji bibliotekarze mają pewność, że tego rodzaju spotkania z dziećmi to najlepsza promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Uczestniczące w zajęciach dzieci wyszły z nich bogatsze w wiedzę, zdobyte umiejętności oraz własnoręcznie wykonane prace: wyczerpany papier, podpisany własnoręcznie gęsim piórem i opieczętowany pieczęcią lakową dyplom czeladnika oraz pięknie wybarwiony sztuką japońską papier.

Marta Gąsiorowska
/ MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
małgoś
małgoś
2024 lat temu

Idzie nowe.Zawracamy do średniowiecza.Pierwsze szkolenie mamy za sobą jak wyżej napisano i pokazano….

burmiszcz
burmiszcz
2024 lat temu

:p

dasia
dasia
2024 lat temu

😉

japa alberta
japa alberta
2024 lat temu

:sleep::mad::bigeek::smilewinkgrin::(:(:|

ciuutas
ciuutas
2024 lat temu

:bigrazz::rip::rip::(:)

zal
zal
2024 lat temu

:);):|:(:o:pB):D:rol::uhoh::no::shy::lol::yes::mad::bigeek::bigrazz::smilewinkgrin::confused::upset::sleep::sleep::sleep::upset::upset::upset::upset::upset::upset::upset::upset:

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x