Jasielski szpital, szpitalem bez bólu!
Szpital specjalistyczny w Jaśle jest pierwszą placówką w byłym województwie krośnieńskim, która otrzymała od Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, certyfikat „szpitala bez bólu.” Daje to pewność, że lekarze będą robić wszystko, by pacjenci nie odczuwali bólu po operacji.
Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 50-60% pacjentów odczuwa ból pooperacyjny. Aby przeciwdziałać bólowi pooperacyjnemu u pacjentów, szpital jasielski wdrożył standardy leczenia przeciwbólowego zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Pod tym kątem został przeszkolony personel lekarsko – pielęgniarski oraz prowadzona jest edukacja wśród pacjentów.
– Prowadzona jest edukacja wśród pacjentów przed planowanym zabiegiem. Informuje się pacjentów, że mogą i prawdopodobnie będą odczuwać ból w przebiegu pooperacyjnym jednak ten ból będzie monitorowany. Pielęgniarka 6 razy na dobę będzie przychodzić do pacjenta, który na specjalnej skali będzie pokazywać swoje subiektywne odczuwanie bólu – mówi dr Szymon Niemiec, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.
Zgonie z przyjętymi standardami lekarze będą zmniejszać ból u pacjentów. Doktor Niemiec zastrzega, że podawanie odpowiednich leków uwarunkowane jest od przeprowadzonej operacji (od najprostszych zabiegów po zabiegi na klatce piersiowej) i skali bólu.
– Nie ma tutaj dowolności, my się trzymamy pewnych standardów i jesteśmy zobligowani do podawania takiego a nie innego leku przeciwbólowego – mówi Szymon Niemiec.
Leczenie bez bólu zmniejsza liczbę powikłań
Z badań oraz z praktyki szpitali wynika, że uśmierzanie bólu pooperacyjnego zmniejsza liczbę powikłań u pacjentów.
– Jeśli pacjent w przebiegu pooperacyjnym nie odczuwa bólu, szybciej powraca do zdrowia, rany lepiej się goją i obserwuje się mniej najróżniejszych powikłań z każdego układu, czy to oddechowego czy moczowego. Ma to na celu zmniejszenie liczby powikłań jak i zwiększenie komfortu pacjenta – tłumaczy Niemiec.
Leczenie bólu, receptą na koszty leczenia pacjentów
Wprowadzenie standardów uśmierzania bólu ma wpływ na zmniejszenie kosztów leczenia pacjentów.
– Statystyki pokazały, że wprowadzenie tych standardów obniża ogólne koszty leczenia pacjenta. Jeśli pacjent nie odczuwa bólu, nie ma powikłań to nie musimy dawać dodatkowych antybiotyków i jest wcześniej wypisywany ze szpitala – wyjaśnia dr Niemiec.
Obecnie szpital sam pokrywa koszty opieki przeciwbólowej, jednak Polskie Towarzystwo Badania Bólu walczy z NFZ, aby była ona traktowana jako osobna procedura, za którą NFZ zwracałby pieniądze.
– Byłoby to na takiej samej zasadzie jak żywienie pozajelitowe, czyli jeśli pacjent ma resekcję żołądka jest rozliczany za resekcję a jeśli potrzebuje żywienia pozajelitowego, to pieniądze są dodatkowo przeznaczane za żywienie pozajelitowe – tłumaczy Niemiec.
Certyfikat na 3 lata
Otrzymany przez szpital certyfikat oznacza, że szpital nie będzie mógł obniżyć standardów leczenia bólu. Będzie kontrolowany przez komisję audytywną, która w przypadku stwierdzenia, że szpital zaniedbuje te standardy, może odebrać certyfikat.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Kolejny nikomu niepotzrbny papier – dyplom, a ludzie i tak cierpią w szpitalu!
Kolejne niepotzrzebie wydane pieniadze NASZE
Cyt. autora "Szpital specjalistyczny w Jaśle jest pierwszą placówką w byłym województwie krośnieńskim…" Panie Kubo cóż to za porównanie z dawno nieistniejącym województwem. A jakby to wyglądało na tle Generalnej Guberni, zaboru austriackiego – nie wpadł Pan na taki pomysł? Chcąc wypromować i zwrócić uwagę czytelnika na Jasło nie wypisuj Pan głupot !:)
Jak na razie to na chirurgii nie ma takiego programu proszę spytać pacjentów.