Wiadomości

Jaślanom zdrowiej się pracuje

Jaślanie rzadziej zapadają na choroby zawodowe, wynika z raportu przedstawionego przez sanepid. W ubiegłym roku stwierdzono tylko 3 przypadki chorób zawodowych, jest to diametralny spadek do lat ubiegłych, kiedy co roku liczba stwierdzonych chorób wahała się od 20 – 25.

Na terenie naszego powiatu można  przyjąć, że w większych zakładach pracy stan bezpieczeństwa jest dobry, a z roku na rok widać coraz większą poprawę – mówi lek. med. Edward Chruszcz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle.

W ubiegłym roku osób starających się o stwierdzenie u nich choroby zawodowej było 40. W 13 przypadkach prowadzono postępowanie orzekające, a zaledwie  w 3 przypadkach stwierdzono chorobę zawodową. Była to choroba słuchu, głosu oraz przypadek gruźlicy.  

Spory odsetek wniosków o stwierdzenie choroby zawodowej dotyczy zachorowań na boreliozę, która nie jest traktowana jako choroba zawodowa.

Jest to głównie choroba leśników, gajowych, pracowników Magurskiego Parku Narodowego. Te wnioski nie zostały uznane. Aby bowiem choroba zawodowa została uznana musi być czynnik narażenia i stwierdzona choroba. Jeśli nawet choroba występuje a nie ma czynnika narażenia, to nie może być stwierdzona jako choroba zawodowa – tłumaczy Edward Chruszcz.

Stwierdzenie choroby zawodowej pozwala na dodatkowe z tytułu choroby środki w postaci jednorazowego odszkodowania lub dodatek do emerytury, renty lub comiesięcznej wypłaty.   

W Jaśle zwiększa się również profilaktyka przeciwdziałania schorzeniom wynikających z pracy na danym stanowisku.

Urządzenia, przy których pracuje człowiek muszą być na tyle bezpieczne dla niego, żeby nie dawały ciągłego narażania na szkodliwe czynniki, np. za duży hałas lub też narażające na powstawanie chorób nowotworowych, a są w naszym mieście takie zakłady – mówi Chruszcz.

Ważne jest, aby pracownicy mieli zapewnione maksymalne warunki ochrony zdrowia w przypadku wykonywania przez dłuższy okres czasu pracy mogącej wpłynąć niekorzystnie na ich zdrowie.

Ludzie, którzy pracują w warunkach stwarzających zagrożenie muszą pracować, bo trudno pozamykać zakłady, które niosą te zagrożenia. Natomiast podczas wykonywania pracy muszą mieć krótki czas ekspozycji czy też właściwe zabezpieczenie. W przypadku hałasu – nauszniki, przy zanieczyszczeniu – specjalne maski – wyjaśnia Edward Chruszcz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Statystyka biurokratów
Statystyka biurokratów
2024 lat temu

Cyt. "Jaślanie rzadziej zapadają na choroby zawodowe" żeby zapadać na choroby zawodowe to najpierw trzaba pracować … w Jaśle jest 20%
bezrobotnych. Badania i statystyki tego nie obejmują – jeżeli bezrobocie będzie 30% to będzie jeszcze zdrowiej?

ut
ut
2024 lat temu

Pracujący { jeszcze} są zdrowi ,bo stac ich na coś do garnka włożyc !. Przebadajcie tych ,co pracy nie mają ! .to dopiero będzie pole do badań nad zdrowiem Jaślan !. Ale kogo Oni mogą obchodzic ? :confused:

lupus
lupus
2024 lat temu

Lepiej zajmijcie się sprawą info jakie dostają niektórzy restauratorzy o kontroli sanepidu w ich lokalu ,tak że spokojnie moga się przygotować ! A tymczasem piszecie bzdurne ,nikomu niepotrzebne raporty a patologia się rozwija ,i niech nie udaje że pan panie inspektorze nic na ten temat niewie B)B)

Zobacz także
Close
Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x