Wiadomości

Jasło ma bohatera spod Grunwaldu, czy zasługuje on na pomnik?

Był jednym z ważniejszych bohaterów kampanii roku 1410, brał udział w największej bitwie średniowiecznej Europy. O kim mowa? O Zyndramie z Maszkowic, staroście i wójcie jasielskim, którego rezydencją był prawdopodobnie zamek Golesz. Teraz w rocznicę 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zrodził się pomył postawienia rycerzowi pomnika.

Sto lat temu Jasło upamiętniło bitwę pod Grunwaldem stawiając obelisk na Górce Klasztornej, na miejscu dawnej prochowni. Ten obelisk przetrwał do ‘44 roku, kiedy został zburzony. Po wojnie go odbudowano. Postawienie pomnika Zyndrama z Maszkowic byłoby więc oryginalnym uwieńczeniem tego co już kiedyś zostało podjęte – przekonuje Tomasz Kasprzyk, inicjator pomysłu.

Był związany z Jasłem

Związki Zyndrama z Jasłem potwierdza dr Grzegorz Chomicki z Instytutu Historii UJ w Krakowie. W swoich artykułach historyk powołuje się na dokumenty sądów bieckich, w których Zyndram figuruje jako właściciel dóbr ziemskich nadanych przez króla.

Był również tenutariuszem królewskim klucza jasielskiego (obejmującego miasto Jasło, oraz Brzyszczki, Gorajowie, Hankówkę, Kaczorowy i część Ulaszowic). Źródła nazywają go więc starostą, a także wójtem jasielskim, gdyż nabywał połowę tutejszego wójtostwa. Niewątpliwie dobra jasielskie były zasadniczym źródłem jego dochodów, a wysoce też prawdopodobne, że jego główną rezydencją był zamek Golesz – tłumaczy dr Chomicki

Jaślanin pod Grunwaldem

Nie podlega również wątpliwości udział Zyndrama w bitwie pod Grunwaldem. W „Rocznikach” Jana Długosza wymieniony jest jako ten, któremu król Władysław Jagiełło powierzył funkcję „officium principia militae” (stojący na czele wojska). Wprawdzie historycy spierają się jaką rolę i zakres funkcji określał ten tytuł ale wiadomo, że Zyndram brał udział w walkach i dowodził w imieniu króla Jagiełły wielką chorągwią rycerską, która skupiała doborowe rycerstwo. 

– Sprawował bardzo odpowiedzialną funkcję, co każe widzieć w nim jednego z główniejszych bohaterów kampanii –  przekonuje dr Grzegorz Chomicki. 

Pomnik naturalnych rozmiarów

Najlepszą formą pokazania jasielskiego wkładu w bitwę grunwaldzką jest zdaniem Tomasza Kasprzyka postawienie pomnika – figury zbrojnego rycerza naturalnej wielkości, nawiązującej do postaci Zyndrama z Maszkowc. Materiałem, który brany jest pod uwagę przy wykonaniu pomnika jest brąz. Szacunkowy koszt to 100-120  tys. zł.

Kasprzyk liczy na zainteresowanie i na pomoc samorządu oraz prywatnych sponsorów. Złożył już pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta i Starostwa.

Liczę na przychylność i zrozumienie dla  pomysłu i być może uda się taką postać rycerza postawić w Jaśle. Chciałbym wierzyć, że w tej sprawie uda się dojść do porozumienia – mówi Kasprzyk.    

Jasło, drugie Międzyzdroje?

Prócz walorów historycznych, pomnik mógłby być atrakcją turystyczną jak w innych miastach Polski.

Jeśli powstałby pomnik w takiej formie jak Jana Machulskiego w Międzyzdrojach, Nikifora w Krynicy, Wojaka Szwejka w Sanoku, czy Henryka Sienkiewicza w Kielcach, to niewątpliwie byłaby to atrakcja turystyczna, myślę, że potrzebna naszemu miastu – przekonuje Tomasz Kasprzyk.

Pomnik Jana Machulskiego w Międzyzdrojach. fot. AKPA

Póki co nie ma jeszcze miejsca, w którym ewentualnie mógłby stanąć pomnik Zyndrama z Maszkowic.

Architektura Jasła nie ma charakteru mediewistycznego, czyli średniowiecznego, więc trudno jest tu znaleźć idealne miejsce, ale myślę, że przy pomocy mieszkańców i internautów uda się takie miejsce wybrać – mówi Kasprzyk. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

26
Dodaj komentarz

avatar
26 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
SławekzadowoIony_Zbyszekprawda i historiaprawdapepe Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ocena pomysłu
Gość
ocena pomysłu

Co tu duzo ukrywać – pomysł nie jest najlepszy… :no: :no: :no:
Atrakcja żadna! Ale brakuje nam pomnika chociażby Kazimierza Wielkiego, który nadał naszemu miastu prawa miejskie, brakuje zwrócenia uwagi na wybitne postacie związane z Jasłem (nawet bardziej niż Zyndram z Maszkowic). Pomysł muszą przedyskutować władze miejskie oraz poddać pełnej opinii specjalistów i mieszkańców Jasła 🙂

AlekCh
Gość
AlekCh

"(…) za dużo Cię wszędzie!!!!!!!" <- nie no, komentarz wysoko intelektualny i górnolotny, nie powiem…

Antek
Gość
Antek

Jezusicku… Nie wiadomo co paskudniejsze, projekt pomnika czy trzymacz. Oba staną zamiast dębu na rondzie Marii i Adolfa ?

Jagiełło
Gość
Jagiełło

Zyndram -nie wygłupiaj się, żle ci na cmentarzu ?. Czy koniecznie musisz robić te zdięcia ? Powiedz, o co ci chodzi.

Pomysł w 10
Gość
Pomysł w 10

Taki Zyndram z Maszkowic powinien stanąć
w Karpackiej Troi bo jest dosyć stary
i dla archeologii pasuje jak ulał.
(oby nie tylko z pieniędzy podatników).

eustachy
Gość
eustachy

oczywiście drodzy komentujący bo najlepiej siedzieć w domku, pić piwko jeść schabowego. ciekawa inicjatywa a wy juz torpedujecie.

Bartłomiej z Jasła
Gość
Bartłomiej z Jasła

Ten gość na pierwszym zdięciu , to przypadkiem nie jest potomkiem Zyndrama. Przyznam, że podobny.

polak
Gość
polak

..2..3 masz 100% racji pani K. to ronda ,deptaki(pożal się Boże )groty, pomniki niech se buduje w Dąbrówce !!! wstyd żeby dzieci i nie tylko nie miały lodowiska !!!!!!!!!!!!!:upset:

pepe
Gość
pepe

Brawo Tomku, nie przejmuj się komentarzami tych co swoją nieudolność życiową zwalają na kogoś. Gdy chodziło o pomniki świętych na każdym skwerku to gawiedź była za. Zaścianek i dziura to Jasło. Przy dobrym gospodarzeniu można i lodowisko wybudować i postawić pomnik, i to wcale nie z pieniędzy z tej samej puli. Żali mi niektórych prostaków z komentarzy, ale cóż, jak ktoś się wróblem urodził to kanarkiem nie zdechnie. Budujcie kościoły!!!!

prawda
Gość
prawda

Mam wrażenie, że celowo w tym artykule pominięto sprawę sfałszowanego dokumentu, o które to fałszerstwo został posądzony Zyndram.
Zdzrzenie miało miejsce w 1412r. gdzie na podstawie sfałszowanych dokumentów, Zyndram chciał przwłaszczyć sobie prawo własności wsi.
Mam pytanie – Panie Kasprzyk dlaczego Pan oszukuje i manipuluje mieszkańcami Jasła.

prawda i historia
Gość
prawda i historia

Zyndram z Maszkowic Najstarsza wzmianka źródłowa o Zyndramie z Maszkowic znajduje się w roku 1388 w aktach sądu leńskiego bieckiego. W akcie pod datą 2 czerwca niejaki Piotr sołtys powierza Zyndramowi prowadzenie swojej sprawy. Z kart ksiąg sądowych w Bieczu imię Zyndrama nie schodzi przez blisko ćwierć wieku. Związek Zyndrama z sądem w Bieczu stwierdza dokument samego Zyndrama wydany w Jaśle dnia 4 października 1389 r., znany tylko z zatwierdzenia królewskiego . Kontakty Zyndrama z sądem w Bieczu świadczą, że tenże posiadał w ziemi bieckiej swe dobra. W aktach sądu bieckiego zapiski z lat 1393 i 1394 mówią, że sam… Czytaj więcej »

zadowoIony_Zbyszek
Gość
zadowoIony_Zbyszek

w peIni popieram pomysI Pana Kasprzyka.Proponuje miejsce na pomnik przy skrzyzowaniu uIic Monte Cassino i Zyndrama.

koleżanka
Gość
koleżanka

Tomek co się z Tobą dzieje?daj spokój kiedyś byłeś równy gość za dużo Cię wszędzie!!!!!!!

Jagienka
Gość
Jagienka

Taka nachalna reklama pana K. jest aż niesmaczna.

..2..3..
Gość
..2..3..

Kurdesz budujcie pomniki a niedługo nie będzie gdzie przejść między nimi a ludzie nadal nie będą mieli gdzie pojeździć na lodowisku czy zagrać w piłkę (również rodzice z dziećmi).
Kogo to teraz obchodzi. Owszem jako patriotów obchodzi ale zbliżamy się coraz bardziej do XXII wieku i nadal pomniki stawiają…
Żenada

Zbyszko Bogdaniec z Jasła
Gość
Zbyszko Bogdaniec z Jasła

W przyszłym roku jest rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wiadomo , kto wygra – jak mówi mój znajomy Pietrek ! Trzeba to w Jaśle uczcić, jestem ZA pomysłem Tomka ( znamy się od 1410 roku ). Miastu potrzebne są szkoły, skwery, ulice, boiska, pomniki, ect i szczypta żenady nie zawadzi. Zyndrama z Maszkowic zameldujemy w Jaśle, byle szybko, bo ten obowiązek rejestracji obywateli ma być zniesiony!

PR
Gość
PR

Najpierw mu dać honorowego obywatela… potem pomnik, przed wyborami! Będzie wstęga, pocałunki i podziękowania. Ilu zasłużonych i zaangażowanych można poustawiać.

Zawisza Czarny
Gość
Zawisza Czarny

Następna paranoja. Niedługo może sami zaczniemy sobie stawiać pomniki przed domami. Proponuję pomnik australopithecusa to przecież nasz przodek a modeli na pewno w Jaśle nie zabraknie:smilewinkgrin:

jola
Gość
jola

ciekawe jaki następny pomysł przedstawi nam pan Tomek, myśli ,że mu to pomoże zostac radnym?

nowy pomnik
Gość
nowy pomnik

Kolejny pominik w Jasle – im. Tomasza Kasprzyka. Ale niech sobie buduje za swoje. Panie kasprzyk – daj Pan na pomink 200 tys złotych – a nie bierz pieniądze podatników.

byly działacz FORUM
Gość
byly działacz FORUM

Nowi o sobie że będzie przyszłym radnym. Pierwsze krytykuje władze panią burmistrz potem z nimi się liże i dostaje kasę na promocje swojej glacy, robi wystawy i chce za pieniądze podatnika jak kurowska stawiać pomniki.
Wystawcie za swoje panie zyndramie i postaw pan jeszcze pomnik kurowkiej na rondzie koło JDK banda nieudaczników

ace
Gość
ace

swietny pomysł. faktycznie mało mamy zdarzen upamiętnionych w histrii jasla. Można byteż Franza Jozefa II pomnik postawicw koncu od czas kiedy tu gościł jasło poszło ku rozwojowi:)

Operatot
Gość
Operatot

Uważam,że pomnik tak,ale w formie podobnej do tego jakie istnieą na Piotrkowskiej w Łodzi.
Czemu nie posadowić Zyndrama np.w parku miejskim??? Wielcy ludzie winni być uwiecznia
ni dla potomnych.Tyle,ze w Jaśle jest tylu wybitnych postaci z historii(bo wyjechali stąd),że miejsca braknie na obsadzanie ich pomnikami.Moze by sie skupic na terażniejszoś
ci,na otaczającym nas dziadostwie i postawić w centrum miasta pomnik ku czci XX lecia dziadostwa w Jaśle????

jaślanin
Gość
jaślanin

Zacząć rozwiązywać konkretne problemy,BRAK PRACY, szerzenie się tak zwanych załatwiaczy, itd. Czy to nie promocja po raz kolejny osoby pana T. K ?

AlekCh
Gość
AlekCh

o pomniku "XX lecia" nie chcę się wypowiadać (nie chcę ciągnąć jakiegoś offtopu). Jeśli chodzi o kolejny pomysł Pana K. to jestem całkowicie przeciwny. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest dziecinnie prosta; po co Jasłu następny pomnik jakiegoś mniej lub bardziej związanego z Jasłem człowieka. (Mam taką konkluzję: Mój "pra"wuj był oficerem Wermachtu, był posiadaczem kawałka ziemi i dwóch budynków – hmmm, może i jemu należał by się pomnik?). Dobra, skończmy z takim laickim myśleniem, pomnik to nie jest dobry pomysł, znam dużo lepsze sposoby na wydanie tych 200 tys. złotych. P.S.: A Pan K. niech faktycznie trochę zmieni koncept swojej "kampanii",… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

Zyndram chyba był bardziej związany z Nowym Sączem i okolicami niż Jasłem? Ponadto jak sama nazwa wskazuje był z Maszkowic (miejscowość przed Łąckiem gdzie znajduje się góra Zyndrama). Jeśli chodzi o projekt to brakuje mi na tych statuetkach czegoś charakterystycznego dla Zyndrama w jego ubiorze. Mianowicie herbu w którym znajduje się słońce .

Close
X