Jasło podpisało umowę partnerską z Hodoninem
Po Makó – (Węgry), Trebišovie i Bardejovie (Słowacja), Camposampiero (Włochy), Pradze 10 Dzielnicy (Czechy), Truskawcu (Ukraina), Jasło sfinalizowało kolejne porozumienie o współpracy. Tym razem podpisano umowę partnerską z czeskim Hodoninem.
Umowę podpisała Maria Kurowska i Lubor Šimeček
fot. UMJ
Współpraca między obydwoma miastami trwa od 2006 roku, kiedy władze samorządowe Jasła nawiązały pierwsze kontakty z władzami Hodonina. W maju 2006 roku podpisano deklarację partnerską w sprawie udziału Hodonina w Międzynarodowych Dniach Wina Jasło 2006. Miasto Hodonin miało na targach swoje stoisko wystawiennicze. Przedstawiciele obu stron złożyły sobie również wzajemne wizyty.
Kolejnym elementem zacieśniania stosunków między obydwoma miastami jest umowa partnerska, którą udało się sfinalizować 8 sierpnia br. w Hodoninie.
Miasta Hodonin i Jasło poprzez zawarcie tej umowy zadeklarowały wolę wspierania się i współpracy w zakresie życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i sportowego.
fot. UMJ
Czemu służy umowa partnerska?
Umowa partnerska pomaga w nawiązywaniu kontaktów kulturalno-gospodarczych z sąsiadami z zagranicy. Pomaga również w poznawaniu i przenikaniu się kultur miasteczek o odrębnych tradycjach i obyczajach, a w kontekście europejskim przyspiesza rozwój miast w kierunku zjednoczonej Europy.
Obecnie szczególne znaczenie ma wykorzystanie partnerstwa miast w celu nawiązywania kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami z miast partnerskich.
fot. UMJ
Co ciekawsze, partnerstwa miast są wymagane przy realizacji projektów unijnych i pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej na różnorakie przedsięwzięcia zarówno inwestycyjne, jak i kulturalne.
Kurortowe miasto Hodonin
Hodonin jest jednym z najnowszych kurortów w Czechach, od 1979 roku stał się znanym i cenionym uzdrowiskiem, dzięki czemu w roku 1999 zyskał miano „zdrowego miasta”. Tym samym przyłączył się do międzynarodowego projektu pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia oraz propagowania ekologicznej żywności, rekreacji sportowej oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.
fot. UMJ
Hodonin słynie również z uprawy winorośli i turystyki skoncentrowanej wokół produkcji wina, o tyle ważnej, iż umotywowanej tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
… czemu, albo komu to ma służyć – proszę o konkretne, zmaterializowane przykłady korzyści dla miasta i jego mieszkańców (nie mylić z "wybrańców")
… Umowa partnerska pomaga w nawiązywaniu kontaktów kulturalno-gospodarczych z sąsiadami z zagranicy. Pomaga również w poznawaniu i przenikaniu się kultur miasteczek o odrębnych tradycjach i obyczajach, a w kontekście europejskim przyspiesza rozwój miast w kierunku zjednoczonej Europy. … KOMU ?????? PROSZĘ O TŁUMACZA
Może mniej partnerstwa, a więcej konkretów dla mieszkańców. Podróżować i balować proponuję za swoja kasę,nie społeczną..A swoja droga to ciekawe,im więcej wizyt i rewizyt tym mniej z tego mamy.Wniosek:partner to dobry sposób na zwiedzanie.Tańszy niz okazja.Tak więc Hodonin szczytem marzeń Jaślan
Warto podróżować, warto nawiązywać nowe kontakty, warto wymieniać doświadczenia. Niestety, nasza Pani Burmistrz, protegowana naszego Senatora, jest wyjątkowo odporna na wiedzę i jej liczne podróże nie przekładają się na żadne pomysły ani inicjatywy. Niestety, jedynym efektem pozostaje wypalone paliwo i zwiększona zawartość CO2 w powietrzu. Cztery kompletnie stracone lata.