Wiadomości

Kontrakty z NFZ tylko do czerwca

Komitet „Podkarpackiej Służby Zdrowia” podtrzymał stanowisko dyrektorów podkarpackich szpitali (z czwartku  4 lutego br.) o gotowości do podpisania kontraktów z NFZ na pół roku w zakresie leczenia szpitalnego  i psychiatrii oraz na pozostałą działalności na okres jednego roku.

Komitet warunkuje podpisanie kontraktów na drugą połowę 2010 roku od spełnienia 5 warunków przez NFZ.

5 postulatów

Po pierwsze, zwiększenie limitów na drugie półrocze do poziomu wykonania w 2009 roku
działalności ZOZ-ów na dotychczasowych warunkach kontraktowania. Przez pierwsze pół roku kontraktowanie będzie niższe o 275 tys. zł, niż w roku ubiegłym. Po czerwcu 2010 roku, szpitale liczą na wyrównanie do roku 2009.

Limity świadczeń są za niskie, stąd powstają nadwykonania, które są niedoszacowaniem kontraktów, jeśli one powstają to znaczy, że potrzeba leczenia jest. Żeby uniknąć eskalacji zadłużenie i nadwykonań, które trzeba będzie zapewne egzekwować drogą sądową, oczekujemy od NFZ, że w drugiej połowie roku kontrakty zostaną doprowadzone do wykonania do2009, co będzie  gwarancją, że nadwykonania nie będą powstawały, a za wykonane usługi szpitale dostaną środki – mówi starosta Adam Kmiecik, członek Komitetu  „Podkarpackiej Służby Zdrowia”.

Obecnie za nadwykonania z lat 2008 i 2009 NFZ zalega jasielskiego szpitalowi na kwotę 7 mln zł.

Po drugie, Komitet warunkuje podpisanie kontraktów z NFZ  na drugie półrocze przywróceniem zasad rozliczania opieki długoterminowej. Dotyczy to zwłaszcza osób karmionych przez sondę.

 – Dzisiaj dodatkowe środki są przeliczane tylko dla pacjentów karmionych sondą. Jeżeli pacjent może przełykać ale trzeba go karmić, już jest traktowany tak jak każdy inny, na co nie możemy się zgodzić, bo takiemu pacjentowi na ogół trzeba więcej czasu poświecić, nakarmić, pomóc w higienie itp. To też wymaga dużo większego nakładu środków – tłumaczy Kmiecik 

Trzecim warunkiem jest zwiększenie kontraktów na rehabilitację ambulatoryjną do poziomu wykonania 2009. Brak tych środków powoduje dalsze zadłużanie placówek ZOZ. 

Komitet upomina się również o podwyższenie (o minimum 20%) finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień. A na tę sferę pomocy medycznej od kilku lat brakuje pieniędzy.

I ostatnim punktem o jaki wnioskują szpitale jest przeznaczenie wszystkich dodatkowych środków, którymi będzie dysponował Oddział.NFZ w Rzeszowie w pierwszej kolejności na leczenie szpitalne.

Jest szansa na dwa okresy rozliczeniowe

Postulaty zostały przekazane dyrektorowi oddziału NFZ w Rzeszowie, jednak zdaniem Adama Kmiecika jest szansa na dwa okresy rozliczeniowe.

Pani dyrektor NFZ w Rzeszowie powiedziała, że przedyskutuje to z współpracownikami, aczkolwiek wcześniej podczas rozmów powiedziała, że jest taka możliwość aby zastosować dwa okresy rozliczeniowe – mówi Adam Kmiecik.

Pozwoli to na wygospodarowanie ewentualnych środków dla szpitali Podkarpacia na drugą połowę roku, aby ośrodki te mogły doczekać do zmiany niekorzystnego algorytmu. Wydaje się, że klimat do rozmów jest dobry. Protestujące szpitale odwołały nawet pikietę w Warszawie. Teraz wystarczy czekać na odpowiedź NFZ.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lupus
lupus
2024 lat temu

Starosta matutaj rację ,ale chciałem zwrócić uwagę że często – gęsto jest tak że to rodzina karmi swoich krewnych w szpitalu ,ponieważ się skarżą że są głodni i to jest prawda ,więc pogadajmy o tym bo szpital o tym wie ale nic wtym zakresie nie robi ,ale kasa na to jest

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x