Wiadomości

Miasto opieszałe w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Jaśle?

W Jaśle stacje monitorujące stan powietrza odnotowały, podobnie jak w roku ubiegłym, przekroczenie norm pyłu, tzw. PM10. Głównymi źródłami tego pyłu na co dzień zatruwającego życie mieszkańcom są zakłady przemysłowe, samochody i tzw. źródła indywidualne, czyli domowe kotłownie.

O problemie kilkakrotnie przekroczonych norm benzo(a)piranu w pyle zawieszonym PM10, substancji  niezwykle silnie rakotwórczej, poinformował opinię publiczną Tomasz Kasprzyk, powołując się na badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Jako mieszkaniec Jasła, który zmierzył się w walce z chorobą nowotworową a jej skutki odczuwa na co dzień, mam nie tylko prawo, ale i moralny obowiązek mówić głośno i dobitnie o stanie czystości powietrza w naszym mieście a także o konsekwencjach wynikających z jego zanieczyszczenia – mówi Tomasz Kasprzyk – Przemilczenie tego ważnego problemu jest jaskrawo sprzeczne z moralnym nakazem utrzymywania i dbania o ludzkie życie i zdrowie – dodaje Kasprzyk.

Truciciele z przydomowych kotłowni

Zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, główną przyczyną wysokiego stężenia rakotwórczych substancji są przydomowe kotłownie, w których w niskich temperaturach spala się nierzadko tworzywa sztuczne i gumę. Jest to o wiele większy problem niż zanieczyszczenia wywołane przez duże zakłady przemysłowe. Ponieważ te posiadają specjalne filtry.

Przykładowo stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym się z domowych kominów dymie może wynosić 100 nanogramów/m3, dla porównania ich dopuszczalne stężenie dla spalarni śmieci wynosi 0,1 nanograma/m3.

 – Alarmujący stan czystości powietrza w Jaśle to efekt także nadmiernego ruchu samochodowego w centrum miasta. Istnieje zatem konieczność jego wyprowadzenia poza miasto. Ponad 40 lat temu inż. Urszula Alde opracowała plan rozwoju miasta, który zakładał budowę dwóch obwodnic mających odciążyć ruch samochodowy w śródmieściu i ułatwić rozbudowę przestrzeni miejskiej. Budowa nowych dróg wprowadzających ruch samochodowy do centrum miasta jest niedopuszczalna – dodaje Tomasz Kasprzyk.

Program naprawczy

Podobne przyczyny skażenia powietrza w Jaśle, wysuwa WIOŚ w  rocznej ocenie jakości powietrza za rok 2008, która dała podstawy marszałkowi województwa do tego, aby włączyć strefę jasielską do programu naprawy jakości powietrza. W ocenie jakości powietrza za rok 2008 WIOŚ zakwalifikował Jasło do klasy C.

Zgodnie z planem naprawy Jasło powinno ograniczyć liczbę źródeł indywidualnych zanieczyszczeń. Jedną z form są kontrole pieców CO, jednak zgodnie z przepisami Straż Miejska ma ograniczone pole działania.

Po zgłoszeniu interwencji – wysyłamy patrol, który sprawdza jak wygląda dym z komina. Następnie możemy przeprowadzić kontrolę dokumentów gospodarki odpadami na terenie posesji, czyli czy właściciel ma podpisaną umowę z podmiotem na ternie miasta odpowiedzialnym za wywóz nieczystości stałych. Jeżeli taka umowa jest podpisana i nie ma podejrzeń, że te nieczystości są spalane to nie możemy nic zrobić. Jeśli jest takie podejrzenie, że mogą być spalane materiały nie nadające się do spalania, wtedy funkcjonariusze sporządzają notatkę służbową i sprawę przekazujemy do wydziału ochrony środowiska – mówi  z-ca komendanta Straży Miejskiej Paweł Szynal.

Zwiększyć uprawnienia Straży Miejskiej?

Na skuteczną walkę z trucicielami wpadły niektóre miasta, m.in. Rzeszów, gdzie prezydent zwiększył uprawniania Straży Miejskiej.

Tam strażnicy mają upoważnienie od prezydenta miasta do kontroli co jest spalane w piecach CO. Kontrola jest przeprowadzana w obecności rzeczoznawcy, ponieważ Straż Miejska nie jest upoważniona do wydawania opinii co jest spalane. Sprawdza się rodzaj opału, pobiera się ewentualnie próbki z pieca i następnie poddaje się badaniom – tłumaczy Szynal

Podkreśla jednak, że Straż Miejska póki co miała tylko kilka interwencji w tej sprawie, a skala procederu jest niska. Powodów nie zgłaszania  trucicielstwa może być kilka. Jedną z nich jest chociażby brak możliwości skutecznego działania Straży. Inny, to rosnące ceny za opał. Często zdarza się, że wiele osób nie stać na palenie czystym drewnem albo węglem.

Za tonę trzeba zapłacić ponad 750 zł, ludzi nie stać, więc sobie pomagają różnymi innymi rzeczami. Sąsiad o sąsiedzie wie, więc nikt na drugiego nie doniesie – mówi jaślanin mieszkający na obrzeżach miasta.

Postanowiliśmy sprawdzić jak na te problemy i pomysł zwiększenia uprawnień Straży Miejskiej zapatruje się Urząd Miasta. Dziś poinformowano nas, że pani burmistrz nie miała czasu, aby przygotować odpowiedzi na nasze pytanie, gdyż wczoraj przygotowywała się do programu telewizyjnego.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ace
ace
2024 lat temu

czy raport jest gdzie ś dostępny, bo ja znalazłem tylko zbiorczy za lata 1998 – 2008.
http://wios.rzeszow.pl/pl/1,60,170,389/2/raport_za_lata_1999__2008.html

Luft
Luft
2024 lat temu

Panie Tomku! Dzięki,że odważnie drąży Pan problem zatruwania powietrza w Jaśle,który odbywa się przy skrzętnym ukrywaniu problemu przez władze od lat.W zamain za kłótę założoną jej na gębę,w zamian za niby ratowanie etatów,mięko ona przechodzi do rozdawania nagród za finansowanie np kultury wymyślonej przez "znawcę" z JDK,która pragnie tylko jednego -zachowania wygodnych,dobrze płatnych stołków…Ja nie wiem czy aby Pan nie powinien tematu,wraz z posiadaną dokumentacją dot. "zagęszczonego" powietrza dać do zbadania przez prokuraturę To odpowiedni organ.Może to oczyści atmosferę w Jaśle,której zatrucie,powoduje jak na co dzień widać także zatrucie umysłów co poniektórych jej obywateli .Czas walczyć o świeże powietrze.Ludzi w… Czytaj więcej »

keller
keller
2024 lat temu

czystym powietrzem się nie najemy,nie nwszyscy mają znajomych w magistracie. dwa kominy na krzyż,, to zamknijcie i to.

cc
cc
2024 lat temu

do keller'a
90 % ludzi nie rozumie czytanego tekstu i się w ten odsetek gładko wpasowujesz. Przecież jest napisane że głównym źródłem zanieczyszczeń są domowe kotłownie w których spala się odpady

Kolumb
Kolumb
2024 lat temu

P. Kasprzyk po raz kolejny nie odkrył Ameryki- jest to problem powszechnie znany od lat, występuje we wszystkich obszarach miejskich, nie tylko w Jaśle. Nikt tu niczego nie ukrywa. Wyniki pomiarów powietrza m.inn. w Jaśle dostępne są w internecie. Pył zawieszony PM10 i inne zanieczyszczenia nie wytwarza Urząd Miasta w Jaśle, tylko lokalni truciciele w przydomowych kotłowniach + motoryzacja – zgodnie z informacją WIOŚ. Jeżeli P. Kasprzyk chce oczyścić powietrze w Jaśle, to powinien osobiście udać się do każdego takiego mieszkańca – truciciela i zaoferować mu dopłatę do paliwa lepszej jakości lub godziwą pracę , tak by stać było tego… Czytaj więcej »

energeryk cieplny
energeryk cieplny
2024 lat temu

Ogrzewanie Jasła miało być kiedyś oparte o dostawy energii cieplnej z elektrociepłowni Gamratu,Rafinerii i ciepłownię w Hankówce.Wszystko upadało w urzędzie miejskim

divi
divi
2024 lat temu

brak skutecznych dzialan prewencyjnych ze strony władz..wolą wlepiac mandaty rowerzystom albo scigac dzieci bo w pilke graja zamiast zajac sie powaznymi rzeczami takimi jak ta!

przemo
przemo
2024 lat temu

ciekawe co mają powiedzieć np w Chicago gdzie teraz mieszkam, skoro tu tak śmierdzi spalinami że już nawet jak pojadę za miasto pare mil to i tak czuję te spaliny bo tak mi sie zakodowaly hehe. Mimo wszystko popieram wasze starnia ale i tak nic sie wam nie uda z tym zrobić bo przemysłu i degradacji matki natury nie uda się nikomu zatrzymać, nie jedni próbowali a i tak jest coraz gorzej. Poza tym powietrze to jest takie coś cos nie wystarczy oczyścić w jednym mieście bo inne miasta dalej go będą zatruwać, a powietrze nie stoi w miejscu. To… Czytaj więcej »

dymek
dymek
2024 lat temu

coraz większe koszty ogrzewania to ludzie muszą sobie jakoś radzić. Oczywiście w przypadku kontroli ucierpią jeszcze bardziej najbiedniejsi, bo dość że nie mają pieniędzy na opał to nie mają "skorumpowanych znajomych", którzy dadzą znać o kontroli albo "załatwią". Politycy jak to politycy zamiast pomagać obywatelom chcą ich jeszcze bardziej "oskubać", wzniecając nienawiść i nieufność międzyludzką.

mąż opatrznościowy
mąż opatrznościowy
2024 lat temu

Na wywołanym temacie widać jak bardzo ważny jest rozwój miasta, nowe miejsca pracy w produkcji, usługach, handlu itp. Brak tego sprzyja emigracji, tworzeniu się slumsów, patologiom. W roku wyborczym pojawi się wielu wizjonerów i opatrznościowych mężów nagłaśniających znane sprawy i oferujących cudowne, natychmiastowe lekarstwa. Podejrzewam, że głównie w celu uwiedzenia elektoratu, nie zawsze myślącego racjonalnie. P. Kasprzyk – poinformował opinię publiczną- i co dalej? Zapunktował, odkrył, alarmuje – a pył zawieszony dalej będzie zawieszony – typowe bicie piany pod publikę i odgrzewanie starych kotletów. Typowy strzał zza winkla i populistyczna podpucha.:o

energetyk cieplny 2
energetyk cieplny 2
2024 lat temu

A co z darmowym, ekologicznym ogrzewaniem z Evonika?

Zielony ekolog
Zielony ekolog
2024 lat temu

Kolumb,inni zwalają problem na ten czy inny zakład przcy,ludzi,czy też tłumaczą głupotą innych miast..A to właśnie gmina,miasto ma jako jednostka samorządowa prawny obowiązek dbać o zdrowie społeczności.Zatrute powietrze nie ,tolerancja zjawiska świadczą o zaniedban iu prawa do zdrowia.I to w imię względów materialnych.Straszy się zamknięciem firm,jako skutku reakcji na trucicielstwo.Tak. Trzeba zamknąć firmy łamiące prawa,trzeba karać ludzi co palą byle czym. I tu nie ma żadnego uzasadnienia.A jak ktoś ma inne zdanie niech opuści miasto,udając się do krainy Godzili…Zdrowie jest najważniejsze,natura jest sprzymierzeńcem człowieka,nie głupie wstawki przemawiających poziomem nażarcia jako powodem-osób…Trzeba ratować miasto póki można.Wtedy i firmy przyjdą…Nikt nie oczekuje… Czytaj więcej »

keller
keller
2024 lat temu

do CC, rozumiem rozumiem -czytaj co napisał energetyk cieplny ! a czym maja palić w chałupach ludziska ,może gazem ? a kto im zapłaci rachunek za gaz , byc może oni akurat nie mają pracy w urzędzie miejskim tylko robią u jakiegoś katolika za bandycką pensję 950 pln. CO NIE ROZUMISZ TEGO ?!

oszołom ekolog
oszołom ekolog
2024 lat temu

do zielonego ekologa: kłania się ekonomia – ekologia bez ekonomii to oszołomstwo w czystej postaci. Możesz sobie bajdurzyć o czystym powietrzu i trawie zielonej – ale będą to mrzonki i pobożne życzenia. Ludzie palą w kotłowniach dziadostwem z przyczyn ekonomicznych , nie z braku świadomości ekologicznej. Należy wg ciebie ukarać tych ludzi, zamknąć zakłądy i wypuścić wszystkich na zieloną trawę….Poraża rzeczywiście takie myślenie.Poczytaj coś o rozwoju zrównoważonym. Podkreślam: rozwoju nie likwidacji.P.S. Zauważyłeś jak nagle zamilkli tej zimy zwolennicy teorii globalnego ocieplenia? Też ekolodzy.

energetyk cieplny
energetyk cieplny
2024 lat temu

Ogrzewanie z Evonika,to musztarda po obiedzie.Większość odbiorców wybudowała własne źródła ciepła.Energetyczna gospodarka skojarzona,tj:jednoczesne produkowanie energii elektrycznej przy produkcji ciepła realizowana w elektrociepłowniach przemysłowych została wykończona centralnie.Efekt tej gospodarki występował w skali kraju,a nie w miejscu jej stosowania.Za energię elektryczną oddawaną do sieci energetyki państwowej,elektrociepłownie otrzymywały śmieszną cenę.Pomimo tego w Jaśle,kilkanaście lat temu wielokrotnie marnowano okazję skorzystania z ciepła z elektrociepłowni Gamratu i Rafinerii.To tak w skrócie

zielony ekolog
zielony ekolog
2024 lat temu

do oszołoma ekologa-powiem krótko,takie myślenie jak prezentujesz zna obecny świat.Kasa ponad wszystko…Ciekawe jak te wizje ekonomiczne ,które roztaczasz wpłynął na stan zdrowia Twoich potomnych…Dla interesu,dla pracy za marne i cudze pieniądze, poświęcasz wszystko.Założenie że powietrze zatrute mi nie przeszkadza i zapewne też śmieciowe żarcie jest dorażne,ale na pewno nie perspektywiczne…I tu wychodzi bezsens twierdzenia,że przybędzie bezrobotnych
Powrót do natury daje nadzieję i na więcej pracy na rynku,i zdrowe powietrze i zdrową żywność.A zatem jest o co walczyć i trzeba wręcz walczyć z trucicielami bez względu czy to firma czy osoba paląca w piecu kaloszami…

Rozwój zrownoważony
Rozwój zrownoważony
2024 lat temu

Zasada zrównoważonego rozwoju zyskała rangę konstytucyjną – została zapisana w art. 5 konstytucji RP.Zrównoważony rozwój to rozwój, który zaspokaja potrzeby obecne, nie zagrażając możliwościom zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dla zielonego ekologa: mowa cały czas o rozwoju, nie cofaniu się i powrocie do natury. Załóż zatem lipowe łapcie zamiast butów, utkaj łachy z lnu, nie używaj samochodu ani nawet roweru, jedz groch i kapustę , którą sam zasadzisz i czekaj końca na łonie natury, leżąc na zielonej trawie. Ogrzewanie – oczywiście chrustem, krzesanie ognia metodą z epoki kamienia łupanego. Są miejsca odosobnione, nawet w Polsce , możesz to przećwiczyć – jeżeli… Czytaj więcej »

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

Cenzura jak za komuny !!!!!!!

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

CHORE PAŃSTWO !!!!! / 04-02-2010 17:08 / IP: 212.244.136.* ABSURD : ILE KOSZTUJE TONA WĘGLA A ILE TONA ZBOŻA ZACZNIJMY PALIĆ ZBOŻEM TO BĘDZIE TANIEJ I EKOLOGICZNIE – A KALORYCZNOŚĆ PORÓWNYWALNA , ZAPOMNIANO JUŻ JAK KILKA LAT WSTECZ DYMIŁA KOTŁOWNIA URZĘDU STAROSTWA – TERAZ SIĘ "UCYWILIZOWALI KOSZTEM PODATNIKÓW"- DAJCIE LUDZIOM GODZIWIE ZAROBIĆ TO TEŻ SIĘ "UCYWILIZUJĄ" Jeszcze jedna uwaga : proponuję aby do kompleksowej ochrony naszego zdrowia przyłączył się także sanepid z informacją dla konsumentów – ile to: rakotwórzczych , trujących, czy szkodliwych chemikaliów codziennie zjadamy i to zgodnie z unijnymi normami i kto nam szykuje tą cichą zagładę –… Czytaj więcej »

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

ja powtarzam jet to przedwyborczy lans pewnego dżentelmena

duda
duda
2024 lat temu

Jest coś do zrobienia od razu, bez uderzania w tych najbiedniejszych których nie stać na gaz. Kopcące samochody. Głównie z chytrości, bezmyślności czy, jak autobusy MPGK z wyrachowania. Przecież w lecie też mamy beznadziejny stan powietrza a wtedy nie pwlimy w kotłach.

energetyk cieplny
energetyk cieplny
2024 lat temu

Teraz jedynym rozwiązaniem tzw: "uciepłownienia" miasta Jasła jest oparcie się o elektrociepłownię Gamrat+ ciepłownia na Hankówce.Wymaga to jednak wykonania połaczenia rurociągowego pomiędzy Gamratem i miastem/stosunkowo duży koszt/,modernizacji rurociągów z Hankówki i rozbudowy Hankówki.Wtedy jest szansa skorzystania z dobrodziejstw gospodarki skojarzonej/turbiny w Gamracie/

xyz
xyz
2024 lat temu

ten Kasprzyk to wymyśla jak nie drzewa to środowisko, ok jest to prawda, ale ten facet za wszelką cenę pragnie byc radnym i zaczął już kampanię, ale przecież mieszkańcy śródmieścia nie durnie i się nie nabiorą nawet na zdjęcia jasielskiej nekropoli tego pana.

Zobacz także
Close
Back to top button
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x