r e k l a m a
Wiadomości

Mieszkańcy chcą renowacji historycznego pomnika [tv]

Pomnik 600-lecia nadania praw miejskich Jasłu znajdujący się u zbiegu ulic Staszica i 3-go Maja niszczeje. Władze w tej sprawie są bezsilne.


O sprawie pomnika przypomniała na ostatniej sesji Rady Miasta jedna z mieszkanek Jasła. Zwróciła ona uwagę na coraz gorszy stan pomnika, który wymaga renowacji, a także na to, że skwerek, na którym znajduje się obelisk jest nieuporządkowany.

Miasto nie jest właścicielem działki 

Z informacji jakie do nas dotarły z Urzędu Miasta wynika, że teren ten należy do osoby prywatnej. Jednak jak zapewniają władze podjęto już kroki prawne mające zmienić ten stan rzeczy.    

„W tej chwili sprawa prowadzona jest w sądzie.  Skarb Państwa reprezentowany przez starostwo stara się uzyskać przez  zasiedzenie prawa własności tej działki” – poinformowała jasielskie media burmistrz Maria Kurowska.  

W momencie gdy Skarb Państwa uzyska własność tej działki, Miasto będzie mogło wystąpić o komunalizację  i sprawa skwerku zostałaby uregulowana.

Zapomniany symbol

A jest o co walczyć, ponieważ pomnik ten ma swoją historię i mimo, że został wzniesiony w czasach PRL-u, to jest on symbolem tożsamości Jasła, które w 1365 roku otrzymało prawa miejskie, nadane przez króla Kazimierza Wielkiego.

Obchody tego wydarzenia w roku 1965 roku odbyły się z wielką pompą.

„Uroczystości trwały od 12 do 20 czerwca. W pierwszym dniu uroczystości, nad którymi honorowy patronat objął ówczesny wicepremier Piotr Jaroszewicz miało miejsce odsłonięcie pomnika -obelisku upamiętniającego nadanie Jasłu prawa magdeburskiego. Odsłonięcia pomnika dokonał osobiście Piotr Jaroszewicz w asyście Hugona Dionizego Steinhausa. Ceremonia odbyła się o godzinie 14.30 a poprzedzona była uroczystą sesją Miejskiej Rady Narodowej”  – przybliża tamte wydarzenia pan Mariusz Świątek – kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Mieszkańcy Jasła na tak

Postanowiliśmy przeprowadzić w tej sprawie sondę uliczną wśród mieszkańców Jasła. Wszyscy pytani przez nas jaślanie opowiedzieli się za przywróceniem tego symbolu do dawnej świetności.

Więcej o tym w materiale wideo.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jazzz
Jazzz
2024 lat temu

Pomnik …i chodnik..bo wola o pomste do Nieba!
HISTORIE I KULTURE TRZEBA PIELEGNOWAC…ale trzeba tez myslec o przyszlosci.:)

dionizy
dionizy
2024 lat temu

a ja nie opodal w krzakach zalatwiałem ostatnio potrzebe fizjologiczna… nawet nie zauwazylem tej koluuuumny 😀

bladyroman
bladyroman
2024 lat temu

jako dumny mieszkaniec Jasła też apeluje aby coś z tym bajzlem w tamtym miejscu zrobić! toż to ścisłe centrum miasta… nie opodal piękny nowy park, nowe zielone parkingi, remontowane elewacje kamienic… a to miejsce bardzo szpeci całość

radnymalozaradny
radnymalozaradny
2024 lat temu

co roku powinno sie robic przeglad techniczny wszystkich pomnikow jak nie spelniaja norm to zakryc a obok postawic manekina

ace
ace
2024 lat temu

tam powinna stać taka miejska kamienica jak przed wojna, a nie pomnik i skwerek zielony, zwłaszcza ze po drugiej stronie jest hektar parku.

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

A dlatego Pan Steinchaus był przy odsłonięciu pomnika,ponieważ to właśnie on jest właścicielem tego skwerku,na którym stoi pomnik.Nie wiem tylko dlaczego teraz skwerek ten jest własnoscią pana,który ma tam budkę z piwem a nie rodzina pana profesora Steinchausa?

op
op
2024 lat temu

Do Jaślanina: Wiesz dlaczego? – bo jego ojciec kupił tą posesję od Steinhausów za grube pieniądze. Kiepski z ciebie Jaślanin skoro o tym nie wiesz, chociaż całe Jasło wtedy wiedziało kto i za ile to kupił. Przed wojną tam stała okazała narożna kamienica, do dzisiaj są tam dobrze zachowane fundamenty. Pomnik wybudowany został samowolnie, bo nawet ówczesne przepisy nie pozwalały budować na cudzym, a właściciela na czas jego budowy i odsłonięcia wsadzono do aresztu by siedział cicho, bo gdy wykonywano podmurówkę /na starych fundamentach/ pod pomnik wywalił na zbity pysk ekipę robotników. Ciekawe jak p. Kurowska sobie wyobraża zasiedzenie skoro… Czytaj więcej »

sobek
sobek
2024 lat temu

Buda z piwem tak blisko ulicy???? Kto wydał takie pozwolenie (za ile???). Wywalić tą budę, szpeci tylko centrum miasta!!

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x