Mieszkańcy chcą renowacji historycznego pomnika [tv]
Pomnik 600-lecia nadania praw miejskich Jasłu znajdujący się u zbiegu ulic Staszica i 3-go Maja niszczeje. Władze w tej sprawie są bezsilne.
O sprawie pomnika przypomniała na ostatniej sesji Rady Miasta jedna z mieszkanek Jasła. Zwróciła ona uwagę na coraz gorszy stan pomnika, który wymaga renowacji, a także na to, że skwerek, na którym znajduje się obelisk jest nieuporządkowany.
Miasto nie jest właścicielem działki
Z informacji jakie do nas dotarły z Urzędu Miasta wynika, że teren ten należy do osoby prywatnej. Jednak jak zapewniają władze podjęto już kroki prawne mające zmienić ten stan rzeczy.
„W tej chwili sprawa prowadzona jest w sądzie. Skarb Państwa reprezentowany przez starostwo stara się uzyskać przez zasiedzenie prawa własności tej działki” – poinformowała jasielskie media burmistrz Maria Kurowska.
W momencie gdy Skarb Państwa uzyska własność tej działki, Miasto będzie mogło wystąpić o komunalizację i sprawa skwerku zostałaby uregulowana.
Zapomniany symbol
A jest o co walczyć, ponieważ pomnik ten ma swoją historię i mimo, że został wzniesiony w czasach PRL-u, to jest on symbolem tożsamości Jasła, które w 1365 roku otrzymało prawa miejskie, nadane przez króla Kazimierza Wielkiego.
Obchody tego wydarzenia w roku 1965 roku odbyły się z wielką pompą.
„Uroczystości trwały od 12 do 20 czerwca. W pierwszym dniu uroczystości, nad którymi honorowy patronat objął ówczesny wicepremier Piotr Jaroszewicz miało miejsce odsłonięcie pomnika -obelisku upamiętniającego nadanie Jasłu prawa magdeburskiego. Odsłonięcia pomnika dokonał osobiście Piotr Jaroszewicz w asyście Hugona Dionizego Steinhausa. Ceremonia odbyła się o godzinie 14.30 a poprzedzona była uroczystą sesją Miejskiej Rady Narodowej” – przybliża tamte wydarzenia pan Mariusz Świątek – kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle.
Mieszkańcy Jasła na tak
Postanowiliśmy przeprowadzić w tej sprawie sondę uliczną wśród mieszkańców Jasła. Wszyscy pytani przez nas jaślanie opowiedzieli się za przywróceniem tego symbolu do dawnej świetności.
Więcej o tym w materiale wideo.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Pomnik …i chodnik..bo wola o pomste do Nieba!
HISTORIE I KULTURE TRZEBA PIELEGNOWAC…ale trzeba tez myslec o przyszlosci.:)
a ja nie opodal w krzakach zalatwiałem ostatnio potrzebe fizjologiczna… nawet nie zauwazylem tej koluuuumny 😀
jako dumny mieszkaniec Jasła też apeluje aby coś z tym bajzlem w tamtym miejscu zrobić! toż to ścisłe centrum miasta… nie opodal piękny nowy park, nowe zielone parkingi, remontowane elewacje kamienic… a to miejsce bardzo szpeci całość
co roku powinno sie robic przeglad techniczny wszystkich pomnikow jak nie spelniaja norm to zakryc a obok postawic manekina
tam powinna stać taka miejska kamienica jak przed wojna, a nie pomnik i skwerek zielony, zwłaszcza ze po drugiej stronie jest hektar parku.
A dlatego Pan Steinchaus był przy odsłonięciu pomnika,ponieważ to właśnie on jest właścicielem tego skwerku,na którym stoi pomnik.Nie wiem tylko dlaczego teraz skwerek ten jest własnoscią pana,który ma tam budkę z piwem a nie rodzina pana profesora Steinchausa?
Do Jaślanina: Wiesz dlaczego? – bo jego ojciec kupił tą posesję od Steinhausów za grube pieniądze. Kiepski z ciebie Jaślanin skoro o tym nie wiesz, chociaż całe Jasło wtedy wiedziało kto i za ile to kupił. Przed wojną tam stała okazała narożna kamienica, do dzisiaj są tam dobrze zachowane fundamenty. Pomnik wybudowany został samowolnie, bo nawet ówczesne przepisy nie pozwalały budować na cudzym, a właściciela na czas jego budowy i odsłonięcia wsadzono do aresztu by siedział cicho, bo gdy wykonywano podmurówkę /na starych fundamentach/ pod pomnik wywalił na zbity pysk ekipę robotników. Ciekawe jak p. Kurowska sobie wyobraża zasiedzenie skoro… Czytaj więcej »
Buda z piwem tak blisko ulicy???? Kto wydał takie pozwolenie (za ile???). Wywalić tą budę, szpeci tylko centrum miasta!!