MPN: Uczniowie ratują migrujące płazy
Jak co roku już po raz szósty Magurski Park Narodowy wspólnie z młodzieżą i nauczycielami z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie rozpoczął akcję ratowania migrujących płazów. Ideą akcji jest czynna ochrona płazów w okolicy tzw. Małego Lasku w czasie ich wiosennej migracji do miejsc rozrodu. Tutejszy szlak migracyjny przecina ruchliwą drogę z Nowego Żmigrodu do Kątów, na której ginęło setki tych chronionych i pożytecznych zarazem zwierząt.
Rozstawianie siatek (fot. Katarzyna Gładysz)
Akcję rozpoczęliśmy w piątek 26 marca. Wzdłuż drogi ustawione zostały specjalne zapory w postaci siatki, które mają zapobiec wchodzeniu zwierząt na jezdnię. Wzdłuż siatki wkopywane są wiadra, do których wpadają wędrujące płazy i z których są codziennie wyjmowane i przenoszone bezpiecznie na drugą stronę drogi.
Już w piątek przenieśliśmy kilka ropuch szarych, które spotkaliśmy podczas prac. Podczas sobotnio – niedzielnej kontroli przeniesiono już ponad 200 ropuch. Dzisiaj, tj. w poniedziałek, kończymy ustawianie siatek. Przez najbliższe tygodnie, również w okresie świątecznym, młodzież i pracownicy MPN codziennie przenosić będą wędrujące płazy.
Prosimy o ostrożną jazdę na odcinku drogi objętym akcją ze względu na migrujące płazy i pomagających im uczniów.
MPN
– – –
Jedna z pierwszych przeniesionych ropuch (fot. Katarzyna Gładysz)
Uczniowie przy pracy (fot. Katarzyna Gładysz)
Rozstawianie siatek (fot. Katarzyna Gładysz)
Grupa młodzieży z nauczycielem oraz pracownicy MPN (fot. Katarzyna Gładysz)
fajna akcja..podoba mi sie:) doskonaly kontrapunkt dla idiotycznego stracania gniazd w jasle:/
Słuchaj "djod", jakie widzisz kontrowersje pomiędzzy ratowaniem pożytecznych zwierząt, czyli żab, z niszczeniem szkodników, jakimi są gawrony?
Słuchaj "djod", jakie widzisz kontrowersje pomiędzy ratowaniem pożytecznych zwierząt, czyli żab, a niszczeniem szkodników, jakimi są gawrony?
Brawo Nowy Żmigród ! Wielkie podziękowanie dla Pani Ani i młodzieży za pozyteczną akcję.