Na szlaku przygody i historii
Jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o „małej ojczyźnie” czyli miejscu, z którego się wywodzimy wiedzą najlepiej pedagodzy. To oni uczą nasze dzieci historii regionu, a także organizują wycieczki aby przybliżyć tym młodszym i nieco starszym jaślanom historię, kulturę, religię oraz specyfikę przyrodniczą Beskidu Niskiego.
Jedną z takich wycieczek w ramach ferii zorganizował 10 lutego b.r. MDK w Jaśle.
Trasa wycieczki obejmowała Przełęcz Hałbowską gdzie młodzież odwiedziła miejsce holokaustu z mogiłą 1250 Żydów z Nowego Żmigrodu, zamordowanych przez hitlerowców w dniu 7 lipca 1942 r.
Zbiorowa mogiła na przełęczy Hałbowskiej – fot. ziolodar
Następnie młodzii podróżnicy obejrzeli cerkiew greckokatolicką p.w. Świętych Kosmy i Damiana, która datowana jest na XVIII wiek. Cerkiew w Krempnej należy do najbardziej typowych budowli sakralnych wznoszonych na zachodniej Łemkowszczyźnie.
Fot. nad. A. Kuczała
Wnętrze cerkwi w Krempnej – fot. Baczalak
Główną atrakcją wyjazdu była wizyta w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej gdzie młodzież wzięła udział w projekcji filmu, który opowiadał o historii kształtowania się obecnego krajobrazu Beskidu Niskiego oraz w prezentacji multimedialnego spektaklu przyrodniczego w sali ekspozycyjnej. Po zakończeniu pokazu, dzieci zwiedziły pozostałe ekspozycje muzealne, w tym wystawę czasową, na której prezentowane były fotografie ukazujące przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego
Na zakończenie wycieczki uczestnicy odwiedzili Stadninę Koni Rumak w Kotani, gdzie zmęczeni podróżnicy mogli spędzić miło czas przy ognisku.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Fotografie nadesłała A. Kuczała / MDK Jasło
ohh Agata.. <zakochany>