Wiadomości

Największa inwestycja Związku Gmin Dorzecza Wisłoki została zakończona

30 listopada została zakończona realizacja projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki” przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Pozostaje jedynie rozliczenie projektu, które powinno nastąpić do 2012 roku.

W ramach projektu w 16 gminach należących do Związku wybudowano 600 km kanalizacji, ponad 90 km wodociągu. Wybudowano i zmodernizowano 14 oczyszczalni ścieków oraz 2 stacje uzdatniania wody. Koszt całej inwestycji wyniósł 47,8 mln euro z czego  40,1 mln euro (84%) pochodziło ze środków Funduszu Spójności. Pozostałe 7,7 mln euro (16%) to środki krajowe.

Podjęte inwestycje miały na celu kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki wodno – ściekowej i  poprawę ochrony środowiska naturalnego. 

Obecnie wszystkie gminy biorące udział w projekcie uzyskują już efekty ekologiczne – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Największym zadaniem inwestycyjnym była modernizacja ujęcia wody w mieście Jaśle – jest ono na poziomie europejskim. Na dzień dzisiejszy jest to jedno z najnowocześniejszych ujęć w Polsce – przekonuje Pankiewicz.

Projekt ZGDW unikatem na skalę kraju

Związek zrzesza 20 gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego, z tego 16 wspólnie realizuje projekt czystości zlewni Wisłoki.

Będąc na komitetach monitorujących w Warszawie, wszystkie jednostki nadzorujące są pełne podziwu, że 16 gmin potrafiło się zrzeszyć i doprowadzić do celu tak skomplikowane i duże zadanie. Wszyscy są zdania, że w innych rejonach byłoby to niemożliwe – podkreśla Stanisław Sławnian, pełnomocnik projektu „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”.

Unikatowa w skali kraju jest forma realizacji projektu. Zrzeszone gminy są bowiem zarówno członkami Związku jak i beneficjentami.

Związek odpowiedzialny jest za koordynację projektu, a gminy realizujące w ramach związku swoje zadania są podmiotami, które i dysponują tymi środkami i mają majątek. Oczywiście jest również  forma realizacji zadań przez Związek, że to Związek jest właścicielem majątku. Natomiast u  nas każdy beneficjent na dzień dzisiejszy, po przyjęciu tego zadania jest właścicielem majątku – tłumaczy Stanisław Pankiewicz. 

Nowy projekt za 64 mln euro

Po zakończeniu jednej inwestycji, Związek idzie za ciosem. Już złożył wniosek na kolejny projekt „Drugi etap programu poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki” na kwotę 64 mln euro z programu „Infrastruktura i Środowisko”. W ramach niego zostanie wybudowanych 100 km wodociągów , 20 km sieci kanalizacji sanitarnej, zostaną zmodernizowane 3 oczyszczalnie ścieków. Projekt ma obejmować tylko 5 gmin: Pilzno, Dębicę, Sękową, Żyraków, miasto Jasło, ze względu na restrykcyjne wymagania formalne.

Jednym z takich wymogów jest ilość mieszkańców na km wybudowanej kanalizacji – 120. Jest to bardzo trudny do osiągnięcia warunek zwłaszcza tutaj w naszych warunkach – małych miejscowości, gdzie nie ma takiego zagęszczenia ludności. Dlatego udało nam się przygotować do tego funduszu tylko pięć gmin – wyjaśnia Maria Lignar, dyrektor biura Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Przygotowania do projektu są na etapie dokumentacji oraz opinii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli ten etap zostanie zrealizowany, kolejnym będzie ocena merytoryczna projektu dokonana przez ministra środowiska.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zawiedziony
Zawiedziony
2024 lat temu

To teraz niech wójt Gminy Jasło weźmie się za dokończenie dróg których od roku 1996 nie może skończyć np. w Trzcinicy/Barzykówce.:confused:

wujek
wujek
2024 lat temu

Na dzień dzisiejszy to mamy bardzo drogą wodę pitną w Jaśle,a na dzień wczorajszy była tańsza

xyz
xyz
2024 lat temu

…a zrobił się sam… ten projekt 😉
a facet, który NIC o nim nie wiedział … obecnie udziela wywiadów 😀
BRAWO.. idzie listopad, akcja wyborcza w toku 🙂

lol
lol
2024 lat temu

A Żółków dalej nie ma kanalizacji pokopali trochę i się wynieśli więc jak zakończony??

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x