r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

112 na ratunek!

Ma ratować życie w sytuacji zagrożenia. Jest dostępny w sieci telefonów stacjonarnych w całej Unii Europejskiej a w sieci komórkowej na całym świecie, można go wybrać z zablokowanej klawiatury i z telefonu bez karty SIM. O czym mowa? O Europejskim Numerze Alarmowym 112.

fot. Marcin Zieliński

Na temat 112, jeszcze w ubiegłym roku rozpisywano się, że w Polsce w wielu przypadkach zawodził. Główne zarzuty: nie można się dodzwonić do dyspozytora a jeśli nawet się udało w wielu przypadkach dzwoniący był informowany, aby zadzwonił na konkretny numer telefonu np. pogotowia czy straży pożarnej.

Obecnie operatorzy 112 wysyłają właściwe służby ratownicze na podstawie przekazanych informacji, jeśli zachodzi taka konieczność mogą przełączyć rozmowę do dyspozytorów poszczególnych służb ratunkowych.

Połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 w Polsce, obecnie odbierane są przez Powiatowe lub Miejskie Stanowiska Kierowania Straży Pożarnej (dla telefonii stacjonarnej) oraz w Komendach Powiatowych Policji (dla telefonii komórkowej).

112 w nagłych wypadkach

Numer 112 został stworzony do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji jak:
– pożary,
– wypadki drogowe,
– kradzieże,
– włamania,
– w przypadku użycia przemocy,
– nagłe omdlenia i utrata świadomości,
– poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie,
– przypadki porażenia prądem,
– rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
– inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu lub życiu.

Świadomość Polaków zaskakująco wysoka

Numer 112 jest numerem alarmowym w całej Unii Europejskiej, niestety świadomość większości europejczyków na jego temat jest znikoma. O dziwo, najlepiej zorientowani w tej kwestii są Polacy.

Z badań wynika, że tylko 22% mieszkańców UE wie, że w sytuacji zagrożenia życia może zadzwonić pod europejski numer alarmowy 112 z każdego zakątka UE. Według opublikowanego sondażu Eurobarometru najlepiej poinformowani są Polacy, aż 56% polskich respondentów spontanicznie odpowiada, że 112 to europejski numer alarmowy, pod który można dodzwonić się z całej Unii. W ogonie są Grecy – tylko 4% wie o 112

Działa czy nie działa?

Zaintrygowani tematem numeru 112, postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, jakie mają doświadczenia w korzystaniu z tego numeru alarmowego, zwłaszcza w ostatnim czasie. Bardzo prosimy o komentarze w tej sprawie i kontakt z naszą redakcją – kontakt@jaslonet.pl

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

w UK jest tylko jeden numer alarmowy – 999
Po ok 1-2 sekundach zglasza sie operator/ka i pyta czy cie polaczyc z Policja, Pogotowiem Ratunkowym czy Straza. Za kolejne 1-2 sekundy zglasza sie operator/ka wybranej sluzby!

Szybko, sprawnie, skutecznie! Uczmy sie!

112 to dobre rozwiazanie…

doświadczony
doświadczony
2024 lat temu

pomysł jest ok ale póki co to na naszym terenie jeszcze lipa lepiej bezpośrednio 999, 998, 997

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x