Wiadomości

Od polskiej solidarności do europejskiej jedności

„Od polskiej solidarności do europejskiej jedności” – pod takim hasłem 11 grudnia br. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie przypomniał o wydarzeniach związanych z wprowadzeniem w Polsce 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie ofiarowaną w intencji Ojczyzny i zmarłych nauczycieli. Koncelebrze przewodniczył ksiądz dziekan Zygmunt Kudyba, a homilię wygłosił ksiądz Józef Matuszyński. Powiedział w niej m.in.: – „Wspominamy z wielką wrażliwością naszych nauczycieli oraz solidarnościowych działaczy, którzy w tych trudnych czasach organizowali wystąpienia i kolportowali prasę, przyczyniając się do budzenia świadomości patriotycznej i religijnej w naszym Narodzie. Dzięki temu, że byli tacy ludzie, Polska jest nadal Polską”.

Międzyszkolna Akademia odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie. Ewa Różycka Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowym Żmigrodzie skierowała do zgromadzonych gości i młodzieży słowa powitania: – „Tego dnia złamano nadzieję milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. To dzień pamięci dla uczczenia ofiar Narodu polskiego w walce z komunistycznym systemem. Przesłaniem tej akademii niech będzie uświadomienie wam wszystkim drodzy uczniowie, że demokracja, w której żyjemy kształtowała się w Polsce wiele lat i pochłonęła wiele ofiar.”

Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie przygotowali program artystyczny, na który złożyło się recytowanie wierszy, śpiewanie patriotycznych pieśni, prezentacja multimedialna „Droga do zjednoczonej Europy”, wykład „Polska lat 80″ oraz wystawa „Nasza Europa”.

W programie akademii znalazł się również wykład dr Krzysztofa Karczmarskiego naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, w którym mówił o podłożu historycznym oraz skutkach wprowadzenia stanu wojennego. „Młodzi Polacy nie pamiętają czym był stan wojenny. My pamiętamy i naszym obowiązkiem jest im o tym opowiedzieć”.

Wspomnieniami z lat osiemdziesiątych podzielił się również Adam Pawluś etatowy Członek Zarządu, aktywny działacz „Solidarności” w okresie PRL. Opowiedział o tworzeniu się „Solidarności” na ziemi jasielskiej oraz o sytuacji gospodarczej i politycznej tamtej epoki oraz o działalności podziemnej i sprzeciwie wobec stanu wojennego.

„Trudno jest oszacować ile jest nieszczęść związanych z tym wydarzeniem (…) To przed Wami młodzi ludzie stoi zadanie, budowania tego systemu bardziej sprawiedliwym, bardziej czytelnym, bardziej przejrzystym, żeby o pewnych sprawach mówić w sposób otwarty i jasny, żeby ten mechanizm był prosty, jasny i przejrzysty”.

Jako ostatni głos zabrał Witold Lechowski Wicestarosta Jasielski. Zwrócił się głównie do młodzieży z apelem o racjonalną i mądrą ocenę tamtych dni, aby nie dali sobą manipulować i potrafili samodzielnie wyciągać wnioski z historii.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Der Sohn von Josef
Der Sohn von Josef
2024 lat temu

Właściwi ludzie na właściwym miejscu…. :yes: :yes:

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x