Pamięć o jasielskich Franciszkanach
„Na tym miejscu w latach 1904 – 1944 wznosił się neogotycki kościół Franciszkanów. Zburzony przez okupanta hitlerowskiego, podzielił los miasta. Cudownie ocalała figura św. Antoniego obecnie znajduje się w nowej franciszkańskiej świątyni. 13 czerwca 2011 r. Mieszkańcy Jasła”. Takie słowa wyryte są na tablicy, którą 12 czerwca br., w przeddzień święta św. Antoniego, poświęcił bp Edward Białogłowski na budynku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle.
Tablica umieszczona została w miejscu, w którym stał pierwszy kościół franciszkański w mieście. Uroczystego odsłonięcia tablicy, które odbyło się w ramach obchodów Dni Jasła 2011, dokonał Andrzej Czernecki burmistrz Jasła wraz z Andrzejem Gajeckim zastępcą dyrektora KRUS-u w Jaśle.
Projekt tablicy, upamiętniającej miejsce, będące „franciszkańską kolebką”, opracował jasielski architekt Andrzej Gawlewicz, płaskorzeźbę z wizerunkiem kościoła wykonał artysta rzeźbiarz Bogdan Samborski, marmurową część tablicy – Stanisław Dacyl, a odlew – firma Jafar, której prezesem jest Edward Gierut.
UMJ
Ile razy, kuśwa, można to pokazywać !!?? Kiedy, buce, będą tablice: „W tym miejscu przez kilkanaście lat istniała Fabryka Domów zapewniając środki do życia kilkuset osobom i ich rodzinom”, „W tym miejscu przez kilkanaście lat istniały Zakłady Płyt Wiórowych …”, „W tym miejscu istniała „Jasiołka” ZPCH, gdzie niepełnosprawni obywatele tego państwa i miasta mieli możliwość realizować się zawodowo i utrzymywać siebie i swoje Rodziny”, „Liwocz ZPC – wykończyli firmę i ludzie pracują za grosze u prywaciarza – który kupił firmę za grosze”, itp., itd. DOŚĆ TYCH KSIĘŻY !!! KUR…, DOŚĆ !!
Gdzie jest mój komentarz !? „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.” Zrzut ekranu był zrobiony.
@ Amon_Ra
„Twój komentarz ukaże się na stronie po akceptacji przez moderatora.”
Słuszny komentarz. Myślałem, że wraz z odejściem poprzedniej władzy Jasła skończą się na zawsze przedstawienia z odsłananiem, kropidełkiem, poświęcaniem, a widze, że to rozpętało się jeszcze z większym rozmachem. Wydawało się, że obecna władza Jasła będzie normalna. Minęło dopiero ponad pół roku albo już ponad pół roku od wyborów a w Jaśle nie widać żadnych chociaż maleńkich sukcesów władzy w zakresie rozwoju gospodarczego no.. oprócz likwidacji, sprzedaży majątku, zwalniania kolejnych pracowników i podwyżek dla burmistrzów starostów i radnych. Uważam, że na tym „koniku” daleko nie zajedziemy. Nie bądzmy naiwni i nie łudzmy się, że coś może się zmienić. Lczy się… Czytaj więcej »
Oto neutralne światopoglądowo państwo.
Ciekawi mnie, ile pan Gierut (czyt. Jafar) wziął za tą tablicę. A może wykonał i oddał „biednym” franciszkanom za bezdurno ?
Ci harcerze których wszędzie pełno to z ZHP,czy z ZHR ?
Seneka Młodszy kiedyś stwierdził : „Religia dla ludu jest prawdą,dla mędrców fałszem,a dla rządzących jest po prostu pożyteczna”
Pamiętajcie o zakładach pracy, w których mogliście zarobić na swoje życie i swoich dzieci.Nie samą modlitwą człowiek żyje
Żal mi ludzi, którzy nie są świadomi swojej tożsamości i kultury. Nie rozumieją używanych przez siebie stwierdzeń „wolność słowa”, „wolność światopoglądowa”, a powołują się na konstytucję mimo, że łamią ja na każdym innym kroku. Jaślanie opamiętajcie się. W myśl przytaczanych przez Was zasad nikt nie broni Wam umieszczać i fundować tablic upamiętniających przemijające dobra, zakłady i urzędy. To co nieprzemijające i tak nie przeminie, a widocznie inni uznają, że właśnie ten budynek – kościół i figura świętego – Patrona Naszego Miasta – godne są upamiętnienia właśnie dla takich jak WY – opluwających wszystko co nie mieści się w świecie Waszych… Czytaj więcej »
Drogi Panie ! Całkowidzie się z Pana opinią nie zgadzam. Bo gdyby upamiętniać tablicami wszystkie miejsca gdzie coś kiedyś stało czy się wydarzyło a już nie daj Boże gdzie w zamierzchłej przeszłości ktoś mieszkał i gdzie slała czyjaś kamienica to byłby to całkowity obłęd. W naszym społeszeństwie przyjęła się od pewnego czasu taka maniera, że wszystko się upamiętnia, rozpamiętuje, odsłania, kropi. Jest to fałszywe okazywanie lokalnego niby patriotyzmu mające na celu „pokazanie się” społeczeństwu chcąc osiągnąć przez to prywatne cele, chęć przypodabania się innym. Spektakle te dziwnym trafem zbiegają się zawsze z terminami wyborów na różnych szczeblach. W ten sposób… Czytaj więcej »
Cóż. Ta wypowiedź nie ma nic wspólnego ze sprzeciwem wobec mojej wypowiedzi. Nie powiedziałem nic o wyborach i polityce, a o upamiętnianiu wszystkiego co kiedyś, gdzieś było pisali niestety inni internauci – ja jedynie to oceniłem. Spierajmy się i dyskutujmy kulturalnie, ucierajmy poglądy, ale bez obelg i z szacunkiem do zdań przeciwnych. Tolerancja i „wolność” to przede wszystkim uszanowanie poglądów innych, a nawet przeciwnych. Pozdrawaim
Cóż. Ta wypowiedź nie ma nic wspólnego ze sprzeciwem wobec mojej wypowiedzi. Nie powiedziałem nic o wyborach i polityce, a o upamiętnianiu wszystkiego co kiedyś, gdzieś było pisali niestety inni internauci – ja jedynie to oceniłem. Spierajmy się i dyskutujmy kulturalnie, ucierajmy poglądy, ale bez obelg i z szacunkiem do zdań przeciwnych. Tolerancja i „wolność” to przede wszystkim uszanowanie poglądów innych, a nawet przeciwnych. Pozdrawiam
Szanowny Panie Piotrze, nie powiedział Pan co prawda nic o polityce i wyborach. Jak Pan jednak myśli, w jakim celu większość rządzących, non stop robi sobie pamiątkowe fotki z uroczystości z udziałem przedstawicieli kościoła rzymsko – katolickiego ? Proszę mi powiedzieć w jaki sposób rządzący, wraz oczywiście z nienażartym klerem rzymsko – katolickim (Komisja Majątkowa i przekręty dokonywane oczywiście nie przez kler tylko jego przedstawicieli, w tym gra główną rolę były ub-ek), stara się przekonać młodych i trochę starszych mieszkańców do tej tożsamości i kultury. Tym, że cieszą się rządzący, iż młodzież WYJEŻDŻA Z TEGO KRAJU W POSZUKIWANIU NORMALNOŚCI, TAK… Czytaj więcej »
PS. Żal mi ludzi, mających klapki na oczach, którzy nie widzą (albo nie chcą widzieć), co się wokół dzieje. Jaki dobrobyt (zapowiadany ponad dwadzieścia lat temu), panuje w tym kraju. Okazuje się bowiem, że potrzeba następnych trzydziestu lat ŻEBY BYŁO LEPIEJ. Tylko komu, zadam pytanie, TYLKO KOMU BĘDZIE LEPIEJ !!?? Przyszłym emerytom, rencistom czy też młodemu człowiekowi, który na dzień dobry, po urodzeniu, ma na KONCIE DEBET W WYSOKOŚCI KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY ZŁOTYCH?? Lecz gdy się ma ciepłą posadkę (po kolesiostwie), to nie ma się czym martwić. W sejmie (celowo z małej), niektórzy siedzą już piątą kadencję. Władze samorządowe też zmieniają… Czytaj więcej »
Nie powinno się akceptować nowej super imprezy z udziałem Czerneckiego występującego w głównej roli.Przecież za rządów tego pana upadały firmy wymienione przez internautów.Jeśli temat o smutnej przeszłości oo.franciszkanów,to dlaczego niema żadnej wzmianki o tych tragediach,dlaczego nie pokazano twarzy żadnego z oo.? po jakiego jak majtki w dupę werżnął się Czernecki.?Chce zatrzeć swoją niechlubną przeszłość. A ilu z imienia i nazwiska dodatkowo wymieniono pseudo zasłużonych dla tej imprezy.Istny cyrk.
Wciąż nie mogę zrozumieć co mają wspólnego mnisi franciszkańscy służący mieszkańcom Jasła przed z górą 100 laty z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, komisją majątkową, komisją wspólną, ilością posłów w naszym obecnym sejmie, czy wreszcie młodymi ludźmi szukającymi pracy za granicą. Czy wszystko co wiąże się z życiem Kościoła (wspólnoty wierzących) musi być traktowane jako indoktrynacja? Przecież nikt Państwa nie zmusza ani do uczestnictwa, ani do oglądania tego typu uroczystości. Macie święte, konstytucyjne prawo do zorganizowania i przeprowadzenia wszelkich działań na rzecz własnych inicjatyw. Nie odbierajcie praw innym w myśl zasad, które niekoniecznie zgadzają się z ich zasadami.
Nie użyłem słowa „franciszkanie”, chodzi mi o kler rzymsko – katolicki (którego częścią są franciszkanie). Po co w wyludniającym się mieście dzielić parafie na mniejsze i co czterysta metrów budować kościół ? Następnie nagabywać parafian o wpłaty na ogrzewanie, kwiaty, dzwony i inne …. Czyż nie lepiej aby w parafii było, przykładowo, 6000 osób i każda z tych osób ofiarowała 10 zł miesięcznie niż stworzyć dziesięć parafii po 600 osób i od każdej osoby wyłudzać 100 zł ? Czy wie Pan co niektórzy „księża” wyczyniają po okolicznych miejscowościach ? Uważają się, podobnie jak dawniej, za WŁAŚCICIELI całych wiosek. Brakuje jeszcze… Czytaj więcej »