r e k l a m a
Wiadomości

Strefa gazu?

W każdym podręczniku geografii można przeczytać, że miejscem narodzin przemysłu gazu ziemnego uznaje się Jasło. Nie każdy jednak wie, że początek gazownictwa w Jaśle przypada na 1920 rok. Obecnie przemysł gazowy na świecie mimo przejściowego kryzysu, przeżywa renesans. W Polsce zagłębiem gazowym jest południowo-wschodnia Polska. Pytanie, czy gaz z Podkarpacia jest w stanie zaspokoić potrzeby naszego regionu?

Dystrybucją gazu ziemnego na terenie czterech województw Polski południowo – wschodniej: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego zajmuje się Karpacka Spółka Gazownictwa.

Gazu jest coraz mniej

Do niedawna wydobycie gazu z terenów działania spółki pozwalało na zaspokojenie potrzeb odbiorców, bez konieczności importowania tego surowca.

Trzy lata temu tak było, finansowała się ilość sprzedawanego gazu na terenie naszego obszaru działania. Do niedawna sprzedawaliśmy ok. 2 mdl m3, wydobycie tu na Podkarpaciu było mniej więcej takie same – mówi Bogdan Pastuszko, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie.

Sanocki oddział górnictwa naftowego i gazownictwa, odpowiedzialny za wydobycie, posiada kilka kopalni ale w ostatnim czasie nie odnotowano żadnego nowego złoża

Ostatnio nie odnotowano żadnego nowego, większego odkrycia złóż gazu, dlatego wykorzystując tylko nasze kopalnie  zabrakłoby nam ok. 300 mln m3 gazu, żeby móc zaspokoić potrzeby wszystkich odbiorców – tłumaczy Bogdan Pastuszko.

Sytuacja nie jest jednak tragiczna, bo zdaniem naukowców surowca tego wystarczy na Podkarpaciu prawdopodobnie do końca XXI wieku.

Szansa w Geofizyce Kraków

Nie zmienia to jednak faktu, że dostawy gazu polskiego powinny być zdecydowanie większe, dlatego poszukiwaniem nowych złóż zajęła się Geofizyka Kraków.

Ciągle uważamy, że rejon Podkarpacia jest rejonem perspektywnym. Dotychczas mamy dokonane dokładne rozpoznanie tego rejonu do głębokości 2-2,5 km, teraz chcemy zejść głębiej. Z naszego punktu widzenia szanse na zlokalizowanie złóż są  duże. Mimo, że teren badań jest  trudny, to wszystko wskazuje na to, że powinny zakończyć się sukcesem – mówi Stanisław Rychlicki, prof. Akademii Górniczo Hutniczej, kierownik katedry inżynierii naftowej, przewodniczący rady nadzorczej PGNiG.

Nie z Rosji a z Unii Europejskiej

Położenie KSG sprawia, że prócz własnych dostaw gazu spółka może korzystać z dostaw z Rosji. Nie chcąc uzależniać się od jednego dostawcy trwają poszukiwania nowych,.

Po za gazem ziemnym sprowadzanym z  Rosji wybudowaliśmy dodatkowe zasilanie w Hrubieszowie i liczmy na współpracę z Ukrainą. Planujemy  w przyszłości połączenie naszej sieci z siecią gazową Słowacji, tak aby w perspektywie była możliwość zakupienia interesującej nas ilości gazu od dowolnych dostawców z UE  – wyjaśnia Bogdan Pastuszko.  

Ile za gaz?

Cena gazu w Polsce wbrew powszechnej opinii kształtuje się na dużo niższym poziomie niż w krajach Unii Europejskiej.

Wynika to z faktu, że jest uśredniona taryfa gazu importowanego i wydobywanego w kraju z własnych zasobów, które to zużycie i sprzedaż nie podlega oddzielnemu procesowi taryfikowania – Edward Totoń, dyrektor karpackiego oddziału obrotu gazem.

Do ceny gazu importowanego dodawana jest cena gazu krajowego, będącego o ok. 30% niższą od ceny gazu z importu i w ten sposób  powstaje mix cenowy, korzystniejszy dla odbiorców w Polsce. Cena gazu ustalana jest jednak na podstawie czynników makroekonomicznych.  

My w tej chwili w kontraktach importowych operujemy formułą cenową bazującą na porównaniu i ustaleniu cen gazu w zależności od aktualnych cen rynkowych na giełdach innych nośników energii. I te parametry będą mieć najistotniejszy wpływ na ostateczną cenę gazu, plus relacje dolara do złotówki – tłumaczy Totoń.

W związku jednak z tymczasową recesją nośników energetycznych na rynkach zagranicznych, również w Polsce planowana jest podwyżka cen gazu. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Ale ten przewodniczący rady ma orderów.Już mu się nie mieszczą z przodu

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x