Wiadomości

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy: Przełamać barierę strachu

Alarm przeciwpożarowy w szkole, prawidłowa ewakuacja, pokazy ratownictwa medycznego w tym pokaz uwalniania poszkodowanego z wnętrza samochodu, to tylko niektóre pozorowane zdarzenia w jakich brali udział uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.

Jak przekonali się dziś uczniowie, o życiu człowieka decydują nieraz minuty. Co więc zrobić aby skutecznie ratować innych?

Aby umieć ratować poszkodowanego w wypadkach drogowych trzeba zdobywać wiedzę tak jak w dniu dzisiejszym, ale najważniejszym rozwiązaniem będzie edukacja w szkołach od klas pierwszych w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich z udzielania pierwszej pomocy – mówił Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle.

Edukacja szkolna jest szczególnie ważna, bo jak podkreśla Krystyna Długosz, kierownik zarządu rejonowego PCK w Jaśle, poziom wiedzy młodzieży na temat pierwszej pomocy jest niezadowalający.

Poziom wiedzy młodzieży z naszego powiatu, podobnie jak w innych częściach polski jest niezadowalający. Dlatego bardzo ważnym jest, aby młodzież mogła nabrać nawyków jak w razie zagrożenia zdrowia, czy życia udzielić pierwszej pomocy, żeby to nie było w panice a skutecznie – mówiła dziś Krystyna Długosz.

Zdaniem Józefa Biernackiego, brak wiedzy może tłumaczyć, ciągle jeszcze widoczny paraliż wśród przechodniów, gdy na ulicy straci ktoś przytomność.

Pierwsza rzecz to jest brak wiedzy tej profesjonalnej, ażeby zdobyć tę wiedzę musi być edukacja a tej edukacji jest nie za wiele. Nie wszystkie osoby potrafią udzielać pierwszej pomocy, bo trzeba sobie zdawać sprawę, że niektórzy nawet krwi się boją. Ale niesienie pierwszej pomocy jest czymś szlachetnym. Jeśli ty udzielasz dzisiaj komuś pomocy, to tobie może być ona udzielona jutro – mówił Józef Biernacki.

Aby przełamać strach należy szkolić zarówno dorosłych i dzieci. Zwłaszcza szkolenia dzieci (już od przedszkola) i młodzieży są szczególnie ważne, bo one najszybciej przyswajają nawyki skutecznego działania. Poza tym, jak podkreśla Krystyna Długosz, dzieci nie mają bariery strachu.

Dzieci i młodzież działają spontanicznie, szybko. Ważne jest aby właśnie tych najmłodszych wyszkolić w zachowaniach i w pierwszym kontakcie z poszkodowanym. I to jest zadaniem Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, żeby przełamać barierę strachu aby dzieci, młodzież, dorośli wiedzieli jak skutecznie pomagać potrzebującemu – tłumaczy Krystyna Długosz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x