Wiadomości

"To jest mit. Nie można się uzależnić od oddawania krwi"

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Oddział Terenowy w Jaśle je zaprasza osoby zdrowe w wieku 18-65 lat do oddania krwi w dniu 14.08.2010. /sobota/ od godz. 7.00 – 11.30 w siedzibie Oddziału w Jaśle przy ul. Lwowskiej 22 w Szpitalu Specjalistycznym.

Wakacje to szczególnie trudny okres dla centrów krwiodawstwa.

Krwi brakuje, bo wzrasta liczba wypadków. W tym okresie aktywność honorowych krwiodawców zmniejsza się mniej więcej o 30%, a zapotrzebowanie na krew wzrasta o 10% Zawsze jednak osoby potrzebujące krwi dostają ją natychmiast. W nagłych przypadkach dowożona jest z innych punktów.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać osoba dorosła (lub za zgodą rodziców, osoba niepełnoletnia, która ukończyła 17 lat), zdrowa, która nie chorowała nigdy na żółtaczkę i nie jest pod stałą opieką lekarską.

Co trzeba robić, aby oddać krew? Zgłosić się  z dokumentem tożsamości, zdjęciem i PESELEM do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle, mieszczącego się w budynku Szpitala Rejonowego w Jaśle. Następnie wypełnia się odpowiedni kwestionariusz,  przechodzi kilka podstawowych badań i w końcu oddaje krew.  

Ile czasu to zajmuje? Około pół godziny w tym samo oddanie krwi to 6 min.
 
Każdy krwiodawca otrzymuje legitymację honorowego krwiodawcy a na osłodę czekoladę.

Nie ma się czego bać!

Lekarze transfuzjolodzy podkreślają, że ciągle jeszcze spotykają się z przesądami związanymi z oddawaniem krwi, np. że prowadzi to do uzależnienia.

Maria Gąsiorowska, lekarz transfuzjologi

– To jest mit. Nie można się uzależnić od oddawania krwi uzależnić się można od czynników, które działają w naszym mózgu, czyli papierosów, alkoholu, narkotyków. Oddawanie krwi nie uzależnia. A to, że wzrasta ciśnienie krwi, to wynika z naszych uwarunkowań genetycznych i jest to zupełnie naturalne – mówi Maria Gąsiorowska lekarz transfuzjolog Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle.

Również, samo badanie jest bezpieczne, nie ma obawy przed ewentualnym zakażeniem krwiodawcy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
Julek
2024 lat temu

Oddaje krew od kilku lat.
Jeśli zapomnę o tym, że już przyszedł czas ponownie na oddanie krwi.
Zaczyna mi się robić słabo, dostaję krwotoków z nosa i trzęsie mnie.
Może mam inny organizm.
Ale cel szczytny więc warto 🙂

CZARNY
CZARNY
2024 lat temu

JA ODDAWALEM KREW PRZEZ 10 LAT CO 2 MIESIACE 400ML .JAK PRZESTALEM TO PRZEZ KILKA LAT SAM MUSIALEM SOBIE SPUSZCZAC TROCHE KRWI BO ZLE SIE CZULEM TERAZ JEST OK MAM 56 LAT.CEL JEST SZCZYTNY KREW POTRZEBNA .JA PRZESTALEM DAWAC W 1987 JAK SIE DOWIEDZIALEM ZE MOJA I NIE TYLKO MOJA KREW SPRZEDAWANO ZA PIENIADZE DO SZWECJI.JA ODDAWALEM HONOROWO.TZ NIE HONOROWO DOSTAWALEM CZEKOLADE KAWE I BLOCZEK NA OBIAD .

msi
msi
2024 lat temu

Głupoty piszecie. A jak ktoś ma wypadek i straci pól litra krwi albo ma krwotok to co? Też będzie się źle czuł? Bzdura.

Jurek
Jurek
2024 lat temu

Ja oddaje krew od 7 lat.
Jeśli zapomnę o oddaniu, to po 2 miesiącach tracę przytomność, serce pracuje tylko na jedną komorę, nerki siadają, aha i jeszcze mózg obumiera. hehe a tak na serio – to oddawajcie, bo kiedyś może wam będzie potrzebna!

lo
lo
2024 lat temu

to co pani doktor taka mądra i mówi głupoty:)bo już sam nie wiem po przeczytaniu poprzednich kom.

Zobacz także
Close
Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x