Szpital Specjalistyczny w Jaśle w trudnej sytuacji finansowej
Szpital Specjalistyczny w Jaśle znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Z roku na rok rośnie zadłużenie placówki – tylko za ubiegły rok wygenerowano stratę na kwotę 2 mln 407 tys. zł. Opracowywane do tej pory programy naprawcze przez kierownictwo placówki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Obecnie obowiązania szpitala wynoszą już ponad 12 mln zł. i muszą zostać pokryte z budżetu Powiatu Jasielskiego.
Działania zmierzające do zmniejszenia zadłużenia podejmował także Zarząd Powiatu w Jaśle. Jednak żadna z przedstawionych propozycji nie spotkała się z aprobatą ze strony środowisk medycznych.
– Z naszej strony były różne pomysły, m.in. przejście na kontrakty czy dwuzmianowość pracy lekarzy. Obydwie propozycje spotkały się z dezaprobatą środowisk związanych ze szpitalem – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.
Radykalne zmiany w podejściu do zarządzania placówkami służby zdrowia spowodowało wejście w życie ustawy o działalności leczniczej 1 lipca 2011 roku. Jednym głównych założeń jest przekształcanie form organizacyjno-prawnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które są zadłużone. Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to – z mocy prawa – w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej zakładów lub ich likwidacji.
– Jeżeli suma strat z lat wcześniejszych i roku, który analizujemy przekroczy 50% wartości majątku szpitala to są dwa wyjścia: albo Starostwo pokrywa tę stratę ze swoich środków – na co nas nie stać, albo szpital zostaje przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Chcąc przekształcić szpital musielibyśmy zbyć część udziałów, aby pokryć stratę w kolejnym roku. A to spowoduje, że w bardzo krótkim czasie szpital może być sprywatyzowany wbrew woli samorządu. Jest to najgorsza rzecz jaka może się nam przydarzyć – mówi Starosta Jasielski.
Zarząd Powiatu podejmując kolejne kroki w celu ratowania szpitala podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu zewnętrznego, który miał wskazać błędy w zarządzaniu placówką oraz zaproponować zmiany w ramach programu restrukturyzacji. Materiały z wynikami audytu otrzymali radni Rady Powiatu Jasielskiego oraz wszystkie grupy zawodowe jasielskiego szpitala, rozpoczęły się się także konsultacje z przedstawicielami poszczególnych środowisk szpitala. W wyniku tych spotkań udało się osiągnąć pewne porozumienie.
– Kierownictwo oddziałów: dermatologicznego, otolaryngologicznego, ginekologiczno – położniczego oraz psychiatrycznego wyraziło zgodę na przeniesienie oddziałów i ograniczanie ilości lóżek tych oddziałach, co z kolei pozwoli na zlokalizowanie całej działalności szpitalnej w jednym budynku przy ul. Lwowskiej. Pojawiła się także szansa na dyżury łączone, tzn. na oddziałach: Chirurgii Ogólnej i Onkologii oraz Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki, gdzie do tej pory w niedzielę i święta pracowały dwa zespoły, co podnosiło koszty utrzymania. Przeniesienie oddziału psychiatrycznego do budynku przy ul. Lwowskiej także spowoduje obniżenie kosztów utrzymania – wyjaśnia Starosta.
Podczas spotkań ze środowiskami medycznymi władze Powiatu Jasielskiego podejmowały także temat zmian w organizacji pracy. W opracowanym przez audytora programie restrukturyzacji wskazano zmiany w strukturze zatrudnienia, które dotyczą wszystkich grup pracowniczych. Po raz pierwszy dotkną także lekarzy. Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta po przeanalizowaniu wszystkich materiałów, również ewentualnych uwag i opinii pracowników Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Zobacz dług Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na 31 (format .doc)
Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle
Przerażenie człowieka ogarnia gdy czyta,że istnieje realne zagrożenie nie ,wypłacalności szpitala, że grozi mu prywatyzacja,pomimo słusznego stanowiska Starosty ws utrzymania samorządowego charakteru placówki. Wielkim nieporozumieniem jest zwalnianie lekarzy,z uwagi na lukę pokoleniową,jak powstanie za kilka lat,a nie dotykanie tego co zwykle generuje największe koszty-administrację… Cały,przepełniony barak koło szpitala urzędników,przy technicznym postępie-to dziwne zjawisko??? A audyt zewnętrzny??? To kosztuje. A co robi wewnętrzny audyt lub zarząd,któremu relacjonuje stan firmy??? Ja widzę mnóstwo możliwości oszczędzania…Najłatwiej jest zwalniać ludzi…A co będzie gdy tylko administracja zostanie???? Jest czas,tylko może więcej fachowości w działaniach analitycznych,i wnioski in plus się znajdą…. Roszady organizacyjne i owszem,ale też… Czytaj więcej »
Przeniesienie psychiatrycznego oddziału to powinien być pierwszy krok!!drugi to sprzedać stary szpital i za pozyskane środki sięgnąć po unijne dotacje na budowę nowego skrzydła szpitalnego(plany już to zakładały dawno)..
Astarosta samochod za sto tysiecy tu byly pieniadze trzeba bylo kupic u mojego sasiada malucha pierwszej wersji albo rower
Wszyscy lekarze pracują na jedną zmianę z której i tak ich nikt nie rozlicza, czy są czy już uciekli… a reszta dnia to dyżury za które „Szpital” słono płaci. I w ten oto sposób lekarze stają się najbogatszą warstwą społeczną. A sprzęt w szpitalu coraz starszy i niedługo do likwidacji.
A lekarzom to kto płaci ? Szpital czy ktoś inny ? Bo jeżeli szpital to sie nie dziwię, że ledwo zipie.
tyś się chyba w ten hydrant walną łepetyną, i ci się zapasowy mózg załączył.
lekarzy nie zwalniajcie tylko pielęgniarki
ile to już firm w Polsce popadało w bankructwo, a tu nagle po prywatyzacji przynosiło zyski ? jak coś kupie na raty to mam dług, czy go ma dopiero jak nie spłacę rat. więc nie piszcie głupot, bo się okaże że po prywatyzacji nagle się okaże że jest wszystko OK, i zaczną zarabiać na sprywatyzowanym za bezcen , a wyremontowanym za nasze pieniądze.
Na calym swiecie sa klopoty tej tresci(szpitali) ale najwieksze zlodziejstwo jest unas ,ale w zadnym panstwie lekarze nie maja takiej samowolki jak unas,To jest chory system,nie ma madrego zeby go uzdrowil,z rety sciagaja sklatki ,zdrowotne sie placi, a jak jestes chory to musisz isc prywatnie,,,lekarze ,zus ,to jest interes!!!!!!!!!
„Wielkim nieporozumieniem jest zwalnianie lekarzy,z uwagi na lukę pokoleniową” Jesteś śmieszny myślisz, że szpital to tylko lekarze mylisz się to też pielęgniarki i inny personel bez którego nie da się dobrze pracować Luka pokoleniowa dotyczy tylko lekarzy śmiechu warte zrozum, powoli pielęgniarki stają się ” towarem deficytowym” (przepraszam za porównanie) nikt nie myśli o polityce kadrowej dotyczącej pielęgniarek. Obecnie , żeby być pielęgniarką trzeba skończyć studia licencjackie na które nie ma chętnych, luka pokoleniowa dotyczy pielęgniarek. struktura wiekowy wygląda następująco: przedział wiekowy 41 -45 lat – 48 601 pielęgniarek, przedział wiekowy 36-40 lat – 47 349 pielęgniarek przedział wiekowy 46-50… Czytaj więcej »
i to jest problem poważny systemu opieki zdrowotnej ale jaka władza takie problemy, polecam też tekst: …Oto pan redaktor Blumsztajn postanowił udzielić zbawiennego pouczenia posłowi Tomczakowi z Platformy Obywatelskiej, ponieważ ten skrytykował posła Platformy Obywatelskiej Artura Dunina za projekt ustawy o tak zwanych związkach partnerskich, czyli stadłach sodomitów i gomorytów. Ten spór między posłami Platformy Obywatelskiej pokazuje, że dla sprawniejszego robienia wody z mózgu swoim zwolennikom, przyjęła ona metodę z upodobaniem stosowaną przez byłego prezydenta naszego nieszczęśliwego kraju Lecha Wałęsę, który – jak pamiętamy – w każdej sprawie był „za, a nawet przeciw”, co wprawdzie sprawiało wrażenie jakiegoś kretyńskiego bełkotu,… Czytaj więcej »
Anka-sory!!! Faktycznie przeoczyłem Średni personel medyczny,bez którego lekarz jest kwiatkiem w butonierce. Oczywiście luka ,o której piszę,dotyczy też pielęgniarek….
Tak wygląda sytuacja w Jasielskim szpitalu na ile pozwolą jej a to tzw lekarze- działacze partyjni,a to radni i bezradni lekarze.A reszta wazeliny wchodzi z nimi w układy,układziki i widzą jedno ;własne koryto.Dobierają do siebie średni personel i długi rosną.Nigdy Ci ludzie nie dbali i nie dbają o pacjenta o ratowanie ich zdrowia,czy też życia.Mam przykre doswiadczenia bylejakiego diagnozowania schorzenia nogi przez personel i w przychodniach,w których dyr,z-cami są albo 75 letni strauszkowie ,albo prosto z rady powiatu,miasta.Podobnie błędne diagnozy w tej samej sprawie chorobowej ,aczkolwiek jeszcze odmienne postawiono w jasielskim szpitalu.W jednym przypadku Ordynator Woj.Szpitala nr.2 w Rzeszowie określił,iż… Czytaj więcej »
Sytuacja nie jest trudna 🙂 tylko gospodarz do D…