Wiadomości

Turystyka jeździecka siłą powiatu jasielskiego?

Stworzenie 765 km tras jeździeckich, promocja stadnin i hodowli koni m.in. w powiecie jasielskim oraz rozwój turystyki  jeździeckiej, to główny cel projektu „Karpackie Podkowy”. Koszt realizacji całego projektu to ok. 1 mln złotych. Większość środków pochodzi z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych ustanowionego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Komponentu II – Ochrona Środowiska i Zrównoważony Rozwój.

Projekt „Karpackie Podkowy” realizowany jest od 1 lipca 2009 i potrwa do 31 grudnia 2010. Będzie on obejmował tereny Beskidu Niskiego, jasielskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Realizowany jest przy współpracy Starostwa Powiatowego w Gorlicach i w Jaśle i 15 gmin z województwa podkarpackiego i małopolskiego oraz 5 nadleśnictw. Obecnie trwają prace nad wykupieniem gruntów pod szlaki, które będą wykorzystywane zarówno przez jeźdźców jak i pieszych, czy rowerzystów.

Myśmy takie uzgodnienia dokonali z piętnastoma gminami, pięcioma nadleśnictwami i uważamy to za pierwszy przyczynek do sukcesu. Najgorsza praca została wykonana – mamy zgody właścicieli gruntów. Teraz na wiosnę nastąpi uszczegółowienie przebiegu tych tras – mówi Robert Łętowski, koordynator projektu Karpackie Podkowy, dyrektor lokalnej organizacji turystycznej Beskid Zielony.

Zostaną sporządzone specjalne mapy 37 gmin z naniesionymi szlakami oraz punktami, na których będą znajdować się stadniny i hodowle. Szlaki zostaną dostosowane do potrzeb turystów, którzy będą mogli skorzystać z atrakcji turystycznych oferowanych przez poszczególne gminy.

Gminy pokazały się tutaj z bardzo dobrej strony. Żadna gmina i żaden wójt nie odmówiły nam współpracy, a mało tego gminy chcą kierować ten szlak do swoich atrakcji turystycznych i organizować imprezy związane z promocją turystyki konnej, które nie były zaplanowane w projekcie – mówi Łętowski

Trwają rozmowy z Magurskim Parkiem Narodowym

Pomimo znacznego zainteresowania projektem nadal nie zostały wyznaczone trasy oraz nie zostały uregulowane z właścicielami gruntów kwestie prawne związane z turystyką jeździecką na terenie Magurskiego Parku Narodowego, trzech parków krajobrazowych oraz obszaru natura 2000.

Park kieruje się swoimi prawami i my to szanujemy. Gdy zaczynaliśmy projekt zostały złożone listy intencyjne z Magurskiego Parku Narodowego, że będą z nami współpracować i my wiemy, że jeśli chcemy nowy odcinek szlaku wytyczyć, to musimy przejść całą procedurę aby taką zgodę uzyskać. Dlatego to tak długo trwa – tłumaczy Robert Łętowski

Turystyka niszowa?

Mimo sporego zainteresowania tą formą turystyki, specjaliści podkreślają, że jest to forma wypoczynku dla ludzi zamożnych.

To jest turystyka dla ludzi stosunkowo zamożnych. Nie mówimy, że będą to tłumy. Będzie dobrze, jeśli po jednym kilometrze tego szlaku przejdzie jeden turysta rocznie. Tu chodzi o tworzenie atmosfery turystycznej w regionie. Z utworzonych tras skorzystają również a może przede wszystkim piesi oraz rowerzyści – przekonuje Robert Łętowski.

Z takim postawieniem sprawy nie chcą się zgodzić właściciele stadnin, którzy podkreślają, że z turystyki konnej w powiecie jasielskim korzysta coraz więcej osób i nie są to tylko osoby zamożne.

Nie mogę się z tym zgodzić, że będą jeździć tylko ludzie zamożni. Są ośrodki, które udostępniają możliwość jazdy np. młodzieży szkolnej czy studentom. Myślę, że zainteresowanie będzie spore – mówi Bogdan Śliż, właściciel Ośrodka Jazdy Konnej „Huzar”.

Weekend na szlaku

Jak podkreślają właściciele stadnin, realizacja projektu Karpackie Podkowy pozwoli połączyć ośrodki turystyki jeździeckiej w jedną całość.

Jeżeli będzie to np. szlak niebieski, to będzie można wyruszyć z Jasła do Regatowa albo do Ryglic i odwiedzić wszystkie te stajnie. Ludzie będą mogli zobaczyć coś innego w każdej ze stajni, bo te różnią się od siebie chociażby atrakcjami jeździeckimi – mówi Bogdan Śliż.

Obecnie w projekcie bierze udział 21 ośrodków turystyki jeździeckiej, plus 3 ośrodki  wspierające oraz kwatery turystyczne. Projekt „Karpackie Podkowy” zostanie zrealizowany do końca 2010 roku, zaś produkt turystyczny rozpocznie swoją żywotność na początku 2011 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lupus
lupus
2024 lat temu

Jeśli będą cenniki dostosowane do portfela przeciętnego Kowalskiego to czemu nie ,ale na razie bawią się vipy i ich dzieciaki .

stenny
stenny
2024 lat temu

ciekawy temat, coś innego

ixi
ixi
2024 lat temu

swietna idea – zeby tylko nie SPAPRALI jak w Trzcinicy!

?
?
2024 lat temu

A czemu Pan fotograf Żebracki wrzuca tylko krzywe fotki?

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x