r e k l a m a
Wiadomości

Uważaj na kieszonkowców

Świąteczny sezon zakupowy w pełni. Tłok w centrach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom kieszonkowym. W ten sposób można stracić nie tylko pieniądze, ale także telefon komórkowy, karty płatnicze, dokumenty i inne cenne przedmioty. Są osoby, które nasze zabieganie i nieostrożność wykorzystują w nieuczciwym celu. Przestrzegamy przed kieszonkowcami i radzimy co zrobić, by nie stwarzać im okazji do przestępstwa.

Uważaj na kieszonkowców

Zabiegani, zamyśleni czy rozkojarzeni świątecznymi zakupami stoimy na przystanku w oczekiwaniu na autobus lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe wpatrzeni w okno. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę. Kieszonkowiec kradnie w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety każdy z nas może stać się ofiarą kieszonkowca. Możemy jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, które mogą utrudnić działanie złodziejom.

Co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej:

  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie trzymaj portfela w reklamówce lub koszyku.
  • Podróżując środkami komunikacji publicznej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
  • Nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN.
  • Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

Kieszonkowcy stosują wiele metod by odwrócić uwagę. Zazwyczaj działają w grupach. Miejsca ich największej aktywności to centra handlowe i rozrywkowe, kolejki do kas, zatłoczone autobusy i pociągi. W dużym tłoku złodzieje usypiają czujność ofiary często aranżując ścisk wokół niej, a w powstałym zamieszaniu, w ciągu kilku sekund z torebki czy kieszeni znika portfel. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów, jak też w środkach komunikacji miejskiej.

Policjanci dbają o to, aby podczas przedświątecznych przygotowań i zakupów nie spotkało nas nic złego. Dlatego wiele policyjnych patroli, zarówno umundurowanych, jak i po cywilnemu, pełni służbę w tych miejscach, gdzie jest tłoczniej niż zazwyczaj – na bazarach, targowiskach, w rejonie dużych sklepów i dworców.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

KWP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x