r e k l a m a
Wiadomości

W jasielskiej budowlance usuwają azbest

Dziś w jasielskiej budowlance został rozstrzygnięty konkurs „Usuwamy azbest”. Jest on organizowany przez Ministerstwo Gospodarki. Patronat nad konkursem objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy o azbeście. Uczniowie mieli za zadanie napisać program, który miałby aktywizować lokalną społeczność w zakresie propagowania informacji związanych z szeroko pojętą tematyką azbestową.

W ramach podjętego przez szkołę programu została przeprowadzona lekcja na temat usuwania azbestu ze szkól. Następnie dzięki pomocy Urzędu Miasta zakupiono kamerę, którą uczniowie nakręcili film o szkodliwości azbestu. Film trafił do szkół z powiatu jasielskiego, gdzie może być wykorzystywany do celów edukacyjnych. UM pomógł wydrukować ulotki, które pozwolą dotrzeć do reszty społeczeństwa. Została uruchomiona również strona internetowa. Uczniowie przeprowadzili konferencję w Urzędzie Miasta. 

Finałem programu był konkurs. Przebiegał on w dwóch kategoriach: plakat i test.

W teście sprawdzaliśmy wiadomości uczniów na temat szkodliwości azbestu. Natomiast plakat miał zainteresować społeczeństwo a przede wszystkim młodzież problemem azbestu – tłumaczy Aneta Golowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Budowlanych, koordynator projektu „Usuwamy Azbest”.

Zwycięzcą w kategorii plakat został Grzegorz Iskra z ZSP Jasło, drugie miejsce zajął Maksymin Maziarz z ZSnr1 w Jaśle a trzecie Diana Stasiowska z ZS nr2 w Jaśle. W kategorii test pierwsze miejsce zdobył Paweł Miśkowicz z ZSB w Jaśle, drugie miejsce zajął Daniel Gorczyca z ZSB w Jaśle a trzecie Joanna Lisowska z ZSB w Jaśle.

Projektem „Azbest OUT” chcieliśmy  pokazać, że posiadanie eternitu na dachu wpływa na nasze zdrowie. Chcielibyśmy, aby ludzie usuwali azbest bo jest naprawdę groźny – mówi Grzegorz Iskra, zwycięzca konkursu w kategorii plakat.

Azbest był materiałem tanim i dobrej jakości, a wiec idealnym do budowania. W latach 80-tych okazało się jednak, że materiał ten  powoduje wiele chorób, w tym choroby nowotworowe. Składowanie azbestu na dzikich wysypiskach np. przy rzecze, grozi zatruciem większej ilości osób – dodaje Paweł Miśkowicz, laureat pierwszej nagrody w kategorii test.

Działania uczniów poprzez program mają po pierwsze nauczyć mieszkańców powiatu rozpoznawać azbest na swojej posesji oraz przekonać ich aby zgłaszali ten fakt urzędowi gminy lub miastu, które mają obowiązek usunąć ten materiał, poprzez specjalne firmy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
q
q
2024 lat temu

"azbest out" a po polsku to już zapomnieli?

a
a
2024 lat temu

błędy błedy błedy

dezinformacja
dezinformacja
2024 lat temu

Typowy przykład informacji medialnej, której tytuł jest niezgodny z treścią i wprowadza w błąd. Sugeruje się, że uczniowie usuwają azbest /horror/ a oni tylko robią film i plakat. Dwója z podstaw poprawnego i rzetelnego dziennikarstwa dla autora K.K.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x