Wiadomości

Zmarł Zasłużony dla Miasta Jasła prof. Mieczysław Wieliczko

20 sierpnia w Jaśle, w wieku 74 lat zmarł Zasłużony dla Miasta Jasła Mieczysław Wieliczko – profesor historii. W środę w świetlicy Bursy Międzyszkolnej prof. Wieliczko wystąpił z wykładem na temat „Wkładu Polaków do kultury i gospodarki Ukrainy”. Wykłady skierowane do młodzieży polonijnej z okolic Odessy, przybliżyły młodym obywatelom Ukrainy historię narodu. Ta sesja naukowa stała się ostatnią, Jasło zaś ostatnim przystankiem w życiowej drodze profesora. Tutaj się urodził i tutaj od nas odszedł.

Prof. dr hab. Mieczysław Wieliczko urodził się 19 marca 1935 r. w Jaśle w rodzinie kolejarskiej. Tu ukończył szkołę podstawową oraz renomowane Liceum Ogólnokształcące im kr. Stanisława Leszczyńskiego. Zgodnie ze swymi zainteresowaniami, studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przez pewien czas pracował w jasielskich szkołach jako nauczyciel historii: Zasadniczej Szkole Elektrycznej (1956-1959), Liceum Pedagogicznym dla Wychowawczyń Przedszkoli (1959-1962), Liceum Ekonomicznym (1962-1974). W Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle pracował okresowo w latach 1964/1965, 1970/1971 1973/1974. 1 listopada 1974 r. wraz z podjęciem pracy w Instytucie Historii UMCS przeniósł się z rodziną, tj. żoną Bronisławą, dwiema córkami i synem, na stałe do Lublina.

Za swą aktywność naukową otrzymał indywidualne nagrody Ministra Oświaty (1973 r.), Ministra Nauki i Techniki (1976 r.), a dwukrotnie nagrody zespołowe. Sześciokrotnie wyróżniony został nagrodą Rektora UMCS. Także w katolickim Uniwersytecie Lubelskim dostrzeżono osiągnięcia profesora. Z okazji 75-lecia KUL-u i 20-lecia Instytutu Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym został wyróżniony nagroda im. Ireny i Franciszka Skowyrów „Za całokształt pracy naukowej na rzecz Polonii i Polaków w świecie”.

Z rodzinnym Jasłem był bardzo mocno związany. Doświadczenia okupacyjne i tragizm zagłady miasta przeżyte przez profesora w dzieciństwie, znalazły ujście w jego publikacjach naukowych, poświęconych właśnie Jasłu. Był autorem takich opracowań historycznych jak: Jasło- 600-lecie i Jubileusz Miasta (1965 r.), Jasło i okolice (1968 r.), Rafineria nafty w Jaśle (1974 r.), Jasielskie w latach drugiej wojny światowej (1974 r.); monografii Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego z lat 60-tych oraz filmu dokumentalnego Jasło, wydanych z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Jasłu.

Za zasługi w dziedzinie oświaty, nauki i kultury, w których dał dowód przywiązania i zaangażowania w sprawy Jasła, Rada Miejska Jasła nadała mu 14 lutego 2005 r. tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jasła”.

Burmistrz Maria Kurowska w imieniu wszystkich mieszkańców Jasła składa serdeczne wyrazy współczucia, łącząc się w żalu z rodziną zmarłego prof. Mieczysława Wieliczki.

UM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anna
anna
2024 lat temu

Byłeś cenionym pedagogiem ,uczyłeś mnie historii w LE .Zegnaj przyjacielu mlodzieży nigdy Cię nie zapomnę.Wyrazy współczucia dla rodziny.Spoczywaj w pokoju.Odszedł kolejny WIELKI człowiek.

MARIA .T.
MARIA .T.
2024 lat temu

NIGDY NIE ZAPOMNĘ PANA, PANIE PROFESORZE. UCZYŁES MNIE HISTORII W EKONOMIKU . ZAWSZE BYŁES PRZYJAZNY DLA NAS. SPOCZYWAJ W POKOJU WIECZNYM , ORAZ WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA DZIECI ,ŻONY I RODZINY

Robo
Robo
2024 lat temu

to był dobry gość, by czasta jego pozostała żywa…..

Marta
Marta
2024 lat temu

Łza się kreci w oku. Dopiero dziś dowiedziałam się o śmierci mojego profesora.

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x