„Za życia często zaniedbywani, w Dzień Wszystkich Świętych tłumnie odwiedzani”
1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. To czas refleksji, zadumy i modlitwy za tych, którzy odeszli. Tego dnia spotykamy się z rodzinami na grobach bliskich, palimy znicze, składamy kwiaty, oddając cześć pamięci tym, których już z nami nie ma.
Święto, które w Polsce jest obchodzone pierwszego listopada, dawniej było obchodzone w maju. Pierwszolistopadowe święto to jedyny dzień w roku, kiedy na cmentarzach odprawiane są msze święte, a przy grobach gromadzą się rodziny, aby powspominać swoich bliskich, którzy odeszli.
Dzień Wszystkich Świętych to również okazja do refleksji nad swoim życiem oraz moment, kiedy wielu zadaje sobie pytanie o to, do czego jesteśmy powołani. – Święto Wszystkich Świętych, to moment na wspomnienia najbliższych nam osób, które już odeszły, ale także moment na to, aby się spotkać w gronie najbliższych – rodziny, przyjaciół, z którymi może nie zawsze mamy na to zbyt dużo okazji. To czas i miejsce, kiedy właściwa hierarchia wartości na nowo układa nasze życie. To przypomnienie sobie o kruchości tegoż życia i właściwym wykorzystaniu daru czasu – mówi ks. Mariusz Godek.
Już po raz piąty na cmentarzu przy ulicy Zielonej odbywa się kwesta pod nazwą „Ratujmy zabytki Starego Cmentarza w Jaśle”, której organizatorem jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej. Renowacja zabytków starego cmentarza jest możliwa dzięki środkom przekazywanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Miasto Jasło oraz przez Społeczny Komitet z pieniędzy zebranych podczas kwest.
Dotychczas zostały odrestaurowane cztery pomniki nagrobne: Figura św. Jana Ewangelisty z 1879 r.(2010 r.), Pieta na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z pocz. XX w.(2011 r.), Nagrobek rodziny Kleczkowskich z poł. XIX w. (2012 r.), Pomnik nagrobny Romualda Palcha z pocz. XX w. (2013 r.).
Wieczorną galerię naszego reportera z jasielskich nekropolii przy ulicy Zielonej i Mickiewicza można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.
Tegoroczna piąta kwesta odbywa się w dniach 1 i 2 listopada, a zgromadzone środki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka prof. Andrzeja Karpińskiego pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum i jego żony Wilhelminy z domu Stadnik.
Przemysław Janas
Jaslonet.pl
Prosze wskazac te odnowione groby dla porownania.