Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle „Szkoła globalna – Szkołą rozwoju”
11 grudnia br. w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów „Szkoła globalna – szkołą rozwoju” oraz podsumowanie działań projektowych prowadzonych przez ORE w zakresie edukacji globalnej.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie prowadzący projekty w swoich szkołach oraz współtwórcy programu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ORE. Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle reprezentowały pani wicedyrektor Renata Goleń i koordynator projektu Ilona Dranka, które odebrały Certyfikat przyznany szkole.
Nasza szkoła jest silnie związana z edukacją globalną, ponieważ od ponad czterech lat działamy w projekcie i szkoleniach ORE, jednak już wcześniejsze działania prowadzone przez większość nauczycieli oraz uczniów Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle i Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle były nacechowane humanitaryzmem, międzykulturowością czy też ekologią. Edukacja globalna nie była nam obca.
Pierwsze nasze starania w tej dziedzinie zostały uhonorowane wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie na projekt zajmujący się tematyka globalną, w kolejnych dwóch latach otrzymywaliśmy „Certyfikaty – Wyróżnienia Szkoły Globalnej” (2013, 2014). Ten rok zaowocował „Certyfikatem Szkoły Globalnej” oraz nagrodą w postaci 2 – dniowego wyjazdu do Brukseli, który był niesamowitym zaskoczeniem, ponieważ nikt piszący wniosek nie wiedział o tej nagrodzie. Na konkurs wpłynęło 37 sprawozdań ze szkół z całej Polski, prezentujących działania z ostatnich trzech lat.
Napisanie zgłoszenia i sprawozdania nie jest sprawą ani prostą, ani trudną, trzeba tylko chcieć oraz wybrać działania prowadzone przez uczniów i nauczycieli, które wpisują się w realizację założeń edukacji globalnej. Co to może być? Podpowiadamy: Tydzień Edukacji Globalnej (przypadający na koniec listopada), działania związane z humanitaryzmem, poznawanie historii lokalnej, regionalnej czy też poznawanie innych kultur przez wyjazdy zagraniczne, projekty międzynarodowe i konkursy choćby językowe, działania proekologiczne, kampanie społeczne, happeningi, wystawy, spotkania z podróżnikami, debaty, konferencje międzypokoleniowe itp. Wszystkie formy przewijały się we współpracy nauczyciele – uczniowie naszej szkoły, co pozwoliło na rozwinięcie wiedzy, umiejętności i nowego postrzegania otaczającego nas świata oraz ludzi.
DI
Ta Panii w niebieskiej sukience to najgorsza s*ka jaką kiedykolwiek poznałem i to niestety nie było w schronisku tylko w tej właśnie szkole gim2.
Ta Panii w niebieskiej sukience to najgorsza s*ka jaką kiedykolwiek poznałem i to niestety nie było w schronisku tylko w tej właśnie szkole gim2.
ta pani w niebieskiej sukience nie jest z Jasła sierotko, tylko z ORE z Warszawy, więc nie hejtuj